Dariusz Domagalski „Delikatne uderzenie pioruna” - recenzja

Autor: Damian Podoba Redaktor: Motyl

Dodane: 22-05-2017 18:01 ()


Dariusz Domagalski ponownie roznieca zainteresowanie wielką wojną z zakonem krzyżackim. „Delikatne uderzenie pioruna” to pierwszy tom cyklu opisującego zmagania Polski i Litwy z rycerzami odzianymi w białe płaszcze z czarnym krzyżem.

Książka ta jest jednym z najlepszych przykładów na to, jak sprawnie można przeprowadzić mariaż historii i fantazji. Przy czym fantazja w tym wypadku składa się przede wszystkim z dodania do biegu wydarzeń historycznych kilku postaci fikcyjnych oraz przypisania stron konfliktu dwóm gałęziom Drzewa Życia w ujęciu kabalistycznym. W tym kontekście niektórzy bohaterowie zostali na kartach książki obdarzeni mocą boskich emanacji – sefir. W ich rękach złożony został tym samym los wszechświata.

Mimo teoretycznie dużej ingerencji autora w rzeczywistość, z książki dowiemy się wielu faktów historycznych i poznamy kulisy wielkich wydarzeń oraz zajść mniej znaczących, ale budujących napięcie i rzucających światło na realia opisywanych czasów. Obraz poszczególnych stron konfliktu jest bardzo dualistyczny i na pierwszy rzut oka, między dobrem a złem nie ma miejsca na barwy pośrednie. Dopiero w miarę postępów lektury zaczynamy dostrzegać, że skala szarości jednak istnieje.

Bohaterem powieści jest rycerz Dagobert z Saint-Amand, któremu od pewnego momentu towarzyszy piękna Aine. Oboje stoją po stronie Władysława Jagiełły i walczą przeciwko zakonowi krzyżackiemu. Ich walka nie sprowadza się jednak do udziału w bitwach, ponieważ mają ważniejsze zadanie do wykonania. Część książki zajmują interesujące niuanse dyplomacji oraz sprawa buntu na Żmudzi, nękanej przez Krzyżaków. Wszystko to prowadzi jednak wyłącznie w jednym kierunku – do wojny.

Nie przypadły mi do gustu momenty erotyczne, które pojawiają się kilkukrotnie. Są subtelne i napisane z wyczuciem, ale ich umiejscowienie jest czasami dziwne, tak jakby istniała potrzeba pogłębienia relacji między bohaterami i sceny zostały wmontowane, by wypełnić czas oczekiwania na dalszą akcję.

Książka Dariusza Domagalskiego jest wartościowa nawet pod względem edukacyjnym. Po pierwsze, autor w dbały sposób prezentuje realia przełomu XIV i XV w. Po drugie, przywołane na kartach powieści postacie historyczne, wydarzenia oraz mniej lub bardziej niejasne określenia opatrzone są przypisami. Na końcu książki znajdują się objaśnienia owych problematycznych zagadnień, w których opis przedstawiony jest w sposób przystępny i zgodny ze znanymi faktami. Tuż po przypisach umieszczona została krótka bibliografia, która nie wyczerpuje może kwestii poruszonych w powieści w sposób zupełny, ale może stanowić cenną wskazówkę dla czytelników zainteresowanych szerszym poznaniem tematu zmagań polsko-krzyżackich.

Jest to II wydanie „Delikatnego uderzenia pioruna” i technicznie książka nie pozostawia nic do życzenia. Redakcja dbale wykonała swoje zadanie. Również od strony wizualnej prezentacja jest dobra. Ilustracja przedstawiająca rycerza zakonnego, wśród niebieskawej mgły lub na tle zachmurzonego nieba, jest przyjemna dla oka. Słabiej wygląda piorun, który szczególnie na tle rycerza wygląda przeciętnie.

Zdecydowanie polecam tę powieść każdemu miłośnikowi fantastyki i historii, nawet jeśli zainteresowania te nie idą w parze. Jest to lektura przyjemna i dobrze przyswajalna, mimo kilku fragmentów o mocniejszym wydźwięku. Całokształt gra bardzo dobrze. Z chęcią wróciłem do tego cyklu po niemal ośmiu latach.  

 

Tytuł: „Delikatne uderzenie pioruna”

  • Autor: Dariusz Domagalski
  • Wydawnictwo: Rebis
  • Data publikacji: 18.04.2016 r.
  • Liczba stron: 328
  • Format: 128 x 197 mm
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  • Wydanie 1
  • Cena: 34,90 zł

Dziękujemy Wydawnictwu Rebis za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


comments powered by Disqus