„Niezwykła podróż" tom 1 - recenzja

Autor: Marcin Andrys Redaktor: Raven

Dodane: 15-05-2017 23:14 ()


W kreacji oryginalnych światów fantasy najważniejszy wydaje się lotny pomysł, który wsparty urzekającymi ilustracjami dostarczy czytelnikowi sporej dawki rozrywki, a jednocześnie rzuci go w wir przygody. Kolejny tytuł od wydawnictwa Kurc to ciekawa wariacja na temat Wielkiej Wojny, ale też nietuzinkowa wyprawa, która rozpoczyna się od prezentacji dwójki dzieci - Noemi i Emiliena.

Poznajemy ich podczas I wojny światowej, która wciąż trwa, mimo że nastał już rok 1927. Jak widać w tej rzeczywistości (nie wiadomo czy można ją nazwać alternatywną, bo autorzy na razie wiele nie zdradzają), obok dobrze znanych nam oponentów pojawiła się trzecia siła – wielkie maszyny włączające się do działań zbrojnych. Jednak nie opowiadają się one po żadnej ze stron, ale skutecznie przeszkadzają obu armiom. W tym świecie nieustającej walki stykamy się z dwójką genialnych dzieci, nad wyraz inteligentnych jak na swój wiek, ciekawskich, wścibskich, mających smykałkę do majsterkowania. Młodych bohaterów poznajemy, gdy właśnie mają spędzić kolejne wakacje z dala od domu, ale też i wojennej zawieruchy. Tymczasem rodzice Noemi postanowili ściągnąć ich z powrotem do rodowej rezydencji. Emilien spodziewa się ujrzeć tam swojego ojca, ale szybko okazuje się, że ten nadal jest nieosiągalny. Chłopak coraz bardziej martwi się o niego. Myszkując po ogromnej rezydencji, stara się dociec prawdy.

Niezwykła podróż to dopiero wstęp przed właściwą przygodą, jak  wskazują wszystkie znaki – fantastyczną. Nie da się ukryć, że w przypadku tego tytułu kluczowe znaczenie ma wyobraźnia, której nie można odmówić ani scenarzyście, ani rysownikowi. Historia Denisa-Pierre’a Filippiego, mimo że osadzona w burzliwych czasach, jest na razie jakby oderwana od wydarzeń batalistycznych, które są wyraźnym tłem przygód młodych bohaterów, ale to na nich i ich najbliższym otoczeniu skupiamy się w pierwszym tomie. A twórcy dostarczają nam całą armię ekscentrycznych, osobliwych i fascynujących postaci od lokaja, kucharza po guwernantkę. Wszyscy nieco zbzikowani, z charakterystycznymi dla siebie cechami, ale przez to są jak najbardziej oryginalni i stanowią interesujący element tego świata. Podobna sytuacja ma się z rodzicami naukowcami, zmanierowanymi, ale niepozbawionymi poczucia humory. Siłą napędową fabuły będącej połączeniem rodzinnego dramatu ze steampunkowym anturażem są jednak najmłodsi. Noemi i Emilien wszędzie wywęszą jakąś tajemnicę, nie zostawią sprawy bez rozwiązania. Są małymi detektywami o ponadprzeciętnym intelekcie. Całość sprawia wrażenie przemyślanej wizji, a przecież do dopiero przedsmak wrażeń, które otrzymamy w kontynuacji.  

Równie zachwycająco co fabuła prezentują się ilustracje Silvio Camboniego. Postaci są rysowane widoczną cartoonową manierą z inklinacją do ujmowania niekiedy groteskowych wyrazów twarzy. Jednak to, co najbardziej przykuwa oko, to cały świat maszyn, wynalazków, konstrukcji i pojazdów sporządzonych na potrzeby tej historii. Drobiazgowość i detaliczność kadrów sprawia, że długo można studiować kolejne plansze, doszukując się na dalszym planie mnóstwa dodatkowych szczegółów, jak na przykład pogoń nadwornego kucharza za uciekającą kolacją. Swoją drogą, menu przez niego serwowane również jest fantazyjne. Nie co dzień pije się szklaneczkę nasienia rekina.

Pierwszy tom Niezwykłej podróży to udane wprowadzenie do steampunkowego świata, który już od pierwszych stron zaprasza do przekroczenia wrót wyobraźni. Element prezentacji mamy już za sobą, więc teraz czeka nas już tylko dynamiczna akcja, a młodym i aspirującym naukowcom zwariowanych przygód nie powinno zabraknąć. Polecam.

 

Tytuł: Niezwykła podróż tom 1

 • Scenariusz: Denis-Pierre Filippi
 • Rysunki: Silvio Camboni
 • Format: 215 x 290 mm
 • Papier :kredowy
 • Oprawa: miękka
 • Druk: kolor
 • Stron: 48
 • Wydawca: Wydawnictwo KURC
 • Data publikacji: 04.2017 r.
 • ISBN: 978-83-945963-5-4
 • Cena: 38 zł

 

Dziękujemy wydawnictwu Kurc za udostępnienie egzemplarza do recenzji. 

Galeria


comments powered by Disqus