„Pani Twardowska i inne opowieści” - recenzja

Autor: Paweł Ciołkiewicz Redaktor: Motyl

Dodane: 25-01-2017 10:12 ()


„Pani Twardowska i inne opowieści” to kolejny komiks Wydawnictwa Kameleon, które publikuje swoje tytuły z coraz większą regularnością. Tym razem otrzymujemy narysowany przez Mariusza Moroza album zawierający adaptację popularnego utworu Adama Mickiewicza oraz serię krótkich, humorystycznych opowiastek.

„Pani Twardowska” to jeden z popularniejszych utworów Adama Mickiewicza. W karczmie Rzym impreza trwa w najlepsze, a duszą towarzystwa jest imć Twardowski, który zabawia gości czarodziejskimi sztuczkami. Biesiadną atmosferę psuje jednak nagłe pojawienie się diabła Mefistofelesa, który chce wreszcie sfinalizować umowę, jaką przed laty zwarł ze sprytnym szlachcicem. I choć Twardowski zadziwiająco łatwo dał się podejść diabłu w karczmie o złowróżbnej dla niego nazwie, nie ma jednak zamiaru tanio sprzedać skóry. Mariusz Moroz w ciekawy sposób przedstawia historię zmagań pana Twardowskiego z Mefistofelesem, wplatając do niej wiele odniesień do współczesnej popkultury, które stanowią interesujące urozmaicenie lektury.

Poza tytułową historią w albumie znajduje się także kilka dodatkowych, krótkich humorystycznych historyjek. Większość z nich to opowieści historyczne, ale znajdziemy także i science fiction. „SPQR” to opowieść o spotkaniu oddziału rzymskich żołnierzy z dwójką magów, z których jeden przypomina najbardziej znanego na świecie komiksowego Gala. „Baby” opowiada o marnym końcu, jaki spotkał Rzymian, którzy zlekceważyli wroga. W opowieści „Smok” obserwujemy dość niefortunne i znacznie odbiegające od klasycznego bajkowego schematu zmagania ze smokiem marzącego o sławie rycerza. Taki sam tytuł nosi jeszcze jednoplanszówka również utrzymana w humorystycznym tonie. „Następcy” to krótka historyjka nawiązująca do opowieści o Robin Hoodzie. W „Krzyżakach” z kolei widzimy pewien epizod z polsko-krzyżackich wojen. W historyjce „Samosierra 1808” wyjaśniona została tajemnica sukcesu polskiej szarży w tytułowym wąwozie. Dwie ostatnie opowiastki przenoszą czytelnika do zupełnie innej rzeczywistości. „Gra” to dość dziwna i krwawa historia fantasy, natomiast „Roswell 47.2006” zawiera kronikę spotkań z obcymi, pisaną z ich perspektywy. Całość zamykają dwa paski komiksowe, a w zasadzie jeden w dwóch wersjach tekstowych.

Na uwagę zasługuje ciekawa kreska Mariusza Moroza, choć trzeba też przyznać, że niestety docenienie jej w pełni, utrudniają nie zawsze dobrze nałożone kolory. Wydaje się, że specyficzne kreskowanie znacznie lepiej zostałoby wyeksponowane za pomocą równomiernie rozłożonych, płaskich pastelowych kolorów. Zamiast tego mamy nieco na siłę unowocześniane specyficznym cieniowaniem barwy, które na wielu kadrach maskują atuty rysunków. Warto również odnotować, że Wydawnictwo Kameleon zaczyna już przyzwyczajać czytelnika do wysokiego standardu edytorskiego swoich komiksów.

Podsumowując, należy stwierdzić, że komiksowa adaptacja klasyki uzupełniona ciekawymi historyczno-humorystycznymi opowiastkami stanowi ciekawą propozycję nie tylko dla miłośników poezji Adama Mickiewicza. Adaptacja klasycznej ballady zawiera wiele elementów ze współczesnej kultury umiejętnie i chwilami zaskakująco wplecionych w opowieść, a krótkie historyjki stanowią całkiem udane żarty komiksowe, w których również nie brakuje popkulturowych nawiązań.

 

Tytuł: „Pani Twardowska i inne opowieści”

  • Scenariusz: Mariusz Moroz
  • Rysunki: Mariusz Moroz
  • Wydawca: Wydawnictwo Kameleon
  • Data wydania: 12.2016 r.
  • Objętość: 64 strony
  • Format: A4
  • Oprawa: miękka
  • Papier: offsetowy
  • Druk: kolorowy
  • Cena: 39,90 zł

Dziękujemy Wydawnictwu Kameleon za udostępnienie egzemplarza do recenzji. 

Galeria


comments powered by Disqus