Otherland – model księgarni niszowej z Berlina

Autor: Małgorzata Skotnicka Redaktor: Motyl

Dodane: 24-11-2016 16:48 ()


Już jutro o godz. 18 w Bibliotece Goethe-Institut, ul. Chmielna 13a w Warszawie, w ramach wydarzeń kulturalnych cyklu science fiction "Nie z tej ziemi", odbędzie się spotkanie dotyczące „księgarni niszowej“ na przykładzie Otherland Bookshop Berlin – berlińskiej księgarni SF/fantasy.

Od 1998 berlińska księgarnia „Otherland“ (wcześniej „Ufo“) jest miejscem, w którym gromadzą się miłośnicy literatury science fiction i fantasy. Od tamtego czasu przeżyła ona wiele przemian – jej bezpośrednia okolica przeobraziła się z dzielnicy peryferyjnej w deptak, ebooki stały się popularną formą książki, a gatunki fantasy i SF zawładnęły pokaźnym obszarem mainstreamu, dzięki ekranizacjom filmowym i telewizyjnym takich książek, jak „Harry Potter”, „Władca pierścieni” czy „Gra o tron”.

Tematem spotkania będzie wpływ, jaki wywarły te przemiany na księgarnię „Otherland“, a zwłaszcza to, co jest stałym elementem w jej koncepcji i co się sprawdziło, a mianowicie jednoznaczny profil księgarni, polegający na wierności literaturze fantastycznej i fantastyczno-naukowej.

W rozmowie tłumaczonej na język polski udział wezmą:

Jakob Schmidt - reprezentant „Otherland” i niezależny tłumacz, który przełożył na niemiecki między innymi klasyczną powieść SF „Der Wüstenplanet” („Diuna”) Franka Herberta dla wydawnictwa Heyne-Verlag. Od 2013 roku jest współwłaścicielem księgarni „Otherland“ razem z Wolfgangiem Tressem i Simonem Weinertem.

Karolina Krakowska - łodzianka z urodzenia, warszawianka z wyboru. Z wykształcenia historyczka sztuki (choć bez tytułu magistra), z zamiłowania księgarka. Prowadziła księgarnię w warszawskiej „Yours Gallery“ oraz księgarnio-kawiarni „Numery Litery“. Po drodze związana także z wydawnictwem dziecięcym Hokus–Pokus i kwartalnikiem „Ryms“. Obecnie pracuje w Księgarni na Tłomackiem w Żydowskim Instytucie Historycznym. Członkini Warszawskiego Kolektywu Księgarzy Kameralnych.

Piotr Seweryn Rosół - literaturoznawca, promotor kultury, współzałożyciel MiTo, autor książki "Genet Gombrowicza. Historia miłosna". Podwójny doktor nauk humanistycznych – Uniwersytet Warszawski, l'Université Paris-Sorbonne (Paris IV). Laureat II edycji Konkursu im. Inki Brodzkiej-Wald. Publikował m.in. w "Tekstach Drugich", "Kontekstach", "Blizie", "Kresach", "Twórczości".


comments powered by Disqus