,,Królowa” Elżbieta Cherezińska – recenzja

Autor: Ewelina Sikorska Redaktor: Redakcja

Dodane: 12-10-2016 12:28 ()


Coś się kończy, coś się zaczyna.... Tak w skrócie można podsumować kontynuację „Hardej” Elżbiety Cherezińskiej. Pięknie wydany przez oficynę Zysk i Spółka drugi tom cyklu o Świętosławie, czyli „Królowa”, rozpoczyna się dokładnie w tym samym momencie, gdzie kończy się „Harda”.

Rodzi się „syn Królowej” - Knut, a jednocześnie znika siostra Svena, Tyra. Konsekwencje tego ostatniego wydarzenia będą wiążące dla każdego, kto maczał w nim palce. Gra rozpoczyna się na nowo. Królowa Sigrida postanawia tym razem zagrać va banque, jednak niekoniecznie wszystko pójdzie po jej myśli. A cena, jaką zapłaci będzie bardzo dotkliwa... Fabuła ,,Królowej” pokazuje nam kolejne etapy życia siostry Bolesława Chrobrego, której nie omijają cierpienia, troski, zdrady, ale też chwile szczęścia i dumy z osiągnięć synów. Wraz z główną bohaterką podróżujemy kolejno z Północy z powrotem do Polski, by potem pożeglować aż do średniowiecznej Anglii.

Sama książka składa się z trzech części, które odpowiadają kolejnym etapom życia Świętosławy, Sigridy Storady, Sventoslavy, Saintslaue, Hardej Pani – jednej kobiety, o tylu twarzach. Matka, żona, kochanka... Zdradzona, upokorzona, a ostatecznie triumfująca królowa – taka właśnie wyłania się Świętosława podczas trwania akcji ,,Hardej” i „Królowej” (trudno bowiem ocenić kontynuację bez nawiązania do pierwszej części). Przy okazji kolejnych etapów życia władczyni czterech królestw, wracają znane nam postaci (Dusza, Bolesław Chrobry, Sven, Olaf, Astryda), jak też poznajemy nowe, które będą miały do odegrania swoją rolę (Harald, Knut, Mieszko II Lambert, Bezprym).

Wracając jednak do oceny książki podsumowującej los królowej wywodzącej się z rodu Piastów, czy warto przeczytać? No cóż... Umówmy się: cykl o Świętosławie-Sigridzie nie jest stricte powieścią historyczną. Owszem, pojawia się wiele historycznych wydarzeń, postaci i hipotez, zgodnych ze współczesnym kierunkami w badaniach nad średniowieczem, ale autorka wiele faktów zmienia tak by pasowały do jej wizji losów mało udokumentowanej u nas piastowskiej księżniczki, córki Mieszka I (co może denerwować „historycznych purystów”).

Akcja osadzona jest w czasach średniowiecza, ale język i dialogi raczej nie nawiązują do tamtej stylistyki, a raczej są pisane współczesnym stylem, co nie każdemu czytelnikowi może pasować. Poza tym, zupełnie zbyteczna jest ostatnia część książki – „Nawa Królów”, którą można byłoby sobie spokojnie odpuścić, na czym „Królowa” by nie straciła, a nawet by zyskała. Niemniej jednak, nie można Cherezińskiej odmówić jednego: potrafi w postaci, znane do tej pory z suchych faktów historycznych, tchnąć życie tak, że autentycznie czujemy do nich sympatię lub antypatię, jednym kibicujemy, a innych nienawidzimy. Jej styl, będący mieszaniną „Gry o tron” z powieściami Sienkiewicza, potrafi pociągnąć czytelnika za sobą, oferując mu historię, która jest na tyle ciekawa, że broni się sama, a my czujemy satysfakcję z lektury.

Narracja z perspektywy kilku postaci (tak dobrze znana nam z cyklu powieści George’a R. R. Martina) po raz kolejny świetnie się sprawdza i pozwala nam m.in. obserwować jedno wydarzenie z perspektywy kilku bohaterów, przez co cała opowieść staje się wielowymiarowa. To wszystko sprawia, że akcja powieści wciąga, aż do ostatniej strony.

 

Tytuł: "Królowa"

  • Autor: Elżbieta Cherezińska
  • Wydawnictwo: Zysk i S-ka
  • Format: 150 x 230 mm
  • Stron: 600
  • Oprawa: twarda
  • Wydawnictwo: Zysk i S-ka
  • Wydanie: wyd. 1
  • ISBN: 9788365521392
  • Premiera: 19.09.2016
  • Cena: 49,90 zł

Dziękujemy Wydawnictwu Zysk i S-ka za przesłanie egzemplarza do recenzji.


comments powered by Disqus