Judith Claire Mitchell "Subtelny urok samobójstwa" - recenzja

Autor: Izabela Wojnowska Redaktor: Motyl

Dodane: 31-07-2016 10:58 ()


Trzy siostry – Vee, Lady i Delph – są przekonane, że nad ich rodziną ciąży klątwa. Najlepszym i jedynym sposobem na to, żeby przerwać fatum jest popełnienie przez kobiety samobójstwa. Vee wyznaczyła nawet datę, 31 grudnia 1999 roku. Czy siostry dotrzymają danego samym sobie słowa?

Moją pierwszą refleksją po przeczytaniu książki Mitchell było to, że długo nie miałam do czynienia z tak zagmatwaną w formie i oryginalną pozycją. Trochę tu pamiętnika, sporo retrospekcji i nawiązań do faktów . Ale po kolei. Jak podaje autorka, wszyscy bohaterowie i wydarzenia są fikcyjne, mimo, że wiele z nich jest zainspirowanych postaciami historycznymi. Najlepszym tego przykładem jest familia Alterów, czyli rodzice i dziadkowie głównych bohaterek, dla których inspiracją były losy rodziny niemiecko – żydowskiego naukowca Fritza Habera. Z resztą, wątek Żydów i holokaustu jest mocno zaakcentowany i nawet tu autentyzm miesza się z fantazją.

Kolejnym ciekawym zabiegiem są liczne retrospekcje. Vee, Lady i Delph opowiadają historię swojej rodziny począwszy od pradziadków, którzy poznali się będąc dziećmi. Oczywiście, nie mniej miejsca poświęcają swoim wspomnieniom, jeśli można to tak nazwać. Co z tego wszystkiego wynika? Z jednej strony mamy coś w rodzaju dokumentu na temat Alterów i samych sióstr. Takie storytelling. To z kolei tworzy swoisty pamiętnik (jeszcze łatwiej to zauważyć, bo wtedy bohaterki piszą w pierwszej osobie), a jak się okazuje ten jest… listem pożegnalnym trzech samobójczyń. Mocne. Cała książka okazuje się listem, w którym siostry wyjaśniają swoją decyzję i się żegnają. Naprawdę mocne. I zaskakujące, choć to zdecydowanie za mało powiedziane.

Jeszcze jedną ciekawą kwestią jest język, którym posługuje się Mitchell. Najlepiej widać to w metaforach czy innych określeniach, na przykład „Była jedną z tych dziewcząt, które zajmowały cenne miejsce w klasie, aby zdobyć przed nazwiskiem tytuł pani”. Takie odniesienia znajdziemy w zasadzie na każdej stronie, i po prostu trzeba przeczytać, żeby zrozumieć, na czym to polega.

Zastanawiam się, komu można by polecić tę książkę. Czy jest to materiał na światowy bestseller czy raczej dotrze do wąskiego grona miłośników czarnego humoru.  Bo Subtelny urok samobójstwa, mimo że ze śmiercią w roli głównej, nie przygnębia. Nie napawa też optymizmem, ale za to zaskakuje, skłania do refleksji i daje przyjemność zagłębienia się w zagmatwane umysły i losy bohaterów. Jeśli ktoś szukał takiej literatury, to właśnie ją znalazł.

 

Tytuł: "Subtelny urok samobójstwa"

  • Autor: Judith Claire Mitchell
  • Wydawca: Prószyński i S-ka 
  • Data wydania: 04.2016
  • Oprawa: miękka
  • Stron: 512
  • Format: 125 x 195 mm
  • Cena: 39,90 zł

Dziękujemy Wydawnictwu Prószyński i S-ka za przesłanie egzemplarza do recenzji. 


comments powered by Disqus