Lipiec z s-f w LSF Cytadela Syriusza

Autor: LSF Redaktor: Redakcja

Dodane: 04-07-2016 14:40 ()


Prezentujemy program lipcowych spotkań w Fantastycznym Centrum Kultury Lubelskiego Stowarzyszenia Fantastyki "Cytadela Syriusza".

05.07.2016r.

Podróże Doktora do starożytności - motywy antyczne w serialu Doctor Who.

Opis: Doctor Who to najdłuższy serial s-f, który produkowany jest od 1963 roku. Głównym bohaterem jest tytułowy Doktor - Władca Czasu, który podróżuje w czasie i przestrzeni w swoim wehikule Tardis. Doktor odwiedza więc nie tylko odległe galaktyki, ale i epoki, a jedną z nich jest starożytność. Wizyta w Pompejach czy znajomość z Kleopatrą to tylko nieliczne przykłady nawiązań do antyku które będą pokazane  i umówione podczas spotkania.

Prowadzenie: Justyna Dąbrowska

 

12.07.2016r.

Gamifikuj wszystko! Czy przyszłość, to jedna wielka gra?

Opis: Czy czeka nas przyszłość, w której każde nasze działanie będzie nam dawało punkty? Czy wszystko będziemy mierzyć? Czy (i kiedy) twórca gier dostanie Nobla? I kto w końcu wygra w "Życie"? O przyszłości gier i rozmyślaniach nad przyszłą gamifikacją życia.

Prowadzenie: Grzegorz Olifirowicz

 

19.07.2016r.

Posthumanistyczne źródła wizji apokaliptycznych/Posthumanizm – ludzie to fikcja

Opis: Problem z określeniem natury ludzkiej nurtuje od wieków. Platon twierdził, że człowiek to zwierzę dwunożne nieopierzone, Kartezjusz widział człowieka jako połączenie ,,res extensa” i ,,res cogitans”, natomiast Nietzsche, uznawał istotę ludzką za most między zwierzęciem a nadczłowiekiem. Nie było zgodności, co do definicji człowieka, jednak nie pojawiały się wątpliwości, co do istnienia natury ludzkiej lub pewnego wyznacznika wskazującego na to, co różni ludzi od reszty świata. Jakkolwiek definiować człowieka, wydaje się, że cała kultura Zachodu jest antropocentryczna, współcześnie pojawia się jednak pojęcie posthumanizmu, jakby dawne wyznaczniki człowieczeństwa nie wystarczały lub natura ludzka się zmieniła.  Tematem wykładu będzie próba zdefiniowania, kim lub czym, jest postczłowiek. Dlaczego transhumanistom nie wystarcza to, co może człowiek, jak ziemia stała się równorzędnym wobec ludzi podmiotem, czy zwierzęta ulegają uczłowieczeniu i czy możemy jeszcze odróżnić kobiety od mężczyzn?

Prowadzenie: Adriana Maria Sajur

 

26.07.2016r.

Od zombie Jacksona przez intergalaktycznych Beastie Boys aż do zepsutej krwi Taylor Swift – kilka słów o tym w jaki sposób muzyka pop czerpie ze stylistyki science fiction.

Opis: Estetyka futurystyczna jest jednym częściej spotykanych źródeł inspiracji dla twórców teledysków muzyki pop. Elementy science fiction są widoczne w mainstreamie od lat, począwszy od wideoklipów Michaela Jacksona, przez Beastie Boys, Davida Bowie, Bjork, po „najnowszą” Taylor Swift. Wykład ma na celu przedstawienie stylistyki szeroko rozumianego science fiction jako źródła inspiracji dla twórców wideoklipów w muzyce pop. W swoim wystąpieniu zamierzam przyjrzeć się elementom ze świata science fiction, które pojawiają w wideoklipach. Zwrócę również uwagę na to jak za pomocą ikonografii futurystycznej i/lub post apokaliptycznej teledysk jako medium potrafi mówić o teraźniejszości . Wspomnę także o koncepcie afrofuturyzmu w kontekście wideoklipów.

Prowadzenie: Lidia Kniaź

Miejsce: Fantastyczne Centrum Kultury, ul. Lwowska 12


comments powered by Disqus