„Amerykański wampir” tom 6 - recenzja

Autor: Marcin Andrys Redaktor: Raven

Dodane: 23-03-2016 23:24 ()


Zanim poznamy dalsze losy Skinnera Sweeta oraz Pearl Jones; Scott Snyder, Rafael Albuquerque oraz zastępy gościnnych autorów zagwarantują nam kilka pierwszorzędnych historii, rozgrywających się gdzieś w tle przygód amerykańskich wampirów, niekiedy w tym samym miejscu i czasie, a niekiedy nie. 

W ramach przerywnika cyklu, w „Długiej drodze do piekła”, autorzy zabierają nas do Nebraski u schyłku lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. W przydrożnym klubie prym wiedzie para zakochanych, drobnych złodziejaszków – Billy Bob i Jolene. Pech chce, że padają ofiarą żądnej krwi wampirzycy, a niejaki Oscar Brood ma wobec nich dość spore oczekiwania. Młodzi nie zamierzają sprzedać swej skóry łatwo, a pojawienie się w okolicy Travisa Kidda, stylizowanego na Elvisa Presleya pogromcy wampirów, tylko zapowiada niemałe emocje.

„Długa droga do piekła” stanowi popis możli„Amerykańskiego wampira” wości autorskiego duetu. Po raz pierwszy mamy do czynienia z bohaterami, którzy swą przemianę w wampira traktują jak chorobę, odnosząc się do swojego stanu nader emocjonalnie, niekiedy z obrzydzeniem, a przede wszystkim wstydząc się bycia odrażającym potworem. Niniejsza opowieść posiada słodko-gorzki posmak, bowiem Billy Bob i Jolene są szaleńczo w sobie zakochani, dążą do zawarcia związku małżeńskiego, a jednocześnie przeżywają osobisty dramat. Ich rozterki pokazują brawurowe ilustracje Rafaela Albuquerque, który nie szczędzi ujęć bohaterów walczących z narastającym pragnieniem, uchwycając każdy szczegół ich przerażającej przemiany, wychodzące na twarzy żyły czy oczy zachodzące czerwienią. Groza wylewa się z kadrów. Albuquerque z powodzeniem przedstawia też Travisa Kidda, którego zbrojny asortyment tym razem urozmaica samurajskim mieczem. Bez wątpienia waleczny brat bliźniak Presleya to postać z olbrzymim potencjałem, która nie raz nas jeszcze zaskoczy.  

Drugą część albumu stanowi antologia krótkich utworów, w których przewijają się postaci cyklu (jest nieśmiertelny Skinner czy diabelska Hattie), ale każdy z nich utrzymany jest w całkowicie innym tonie, jak również w przeróżnych stylach graficznych. Tu również pozytywnie zaskakuje Albuquerque, nie tylko udzielając się jako wprawny ilustrator, ale też zdolny scenarzysta. Daje popis swych umiejętności w krótkiej, acz niezwykle dynamicznej noweli zatytułowanej „Przeklęte Kansas”, gdzie poświęcenie i walka o dobro rodziny odgrywają sztandarową rolę. Niniejsza opowieść charakteryzuje się niebywałą nastrojowością dzięki rysunkom Ivo Milazzo i użytym przez niego akwarelom. W podobnej, eksperymentalnej formule ujęty został „Kanadyjski wampir”, gdzie Ray Fawkes z dużym wyczuciem operuje bielą, by podkreślić dysonans między światem prawego trapera i łowcy nagród, a mrokiem skupiającym się wokół miejscowych wampirów.

Niezwykle wdzięcznym tematem bez wątpienia pozostaje motyw krwiopijcy w Hollywood, zwłaszcza tym przedwojennym. Gdzie najlepiej ukrywać swoje niepohamowane, krwiste żądze jak nie wśród artystycznej bohemy, kryminalnego półświatka gangsterów i aktorów. Tutaj również twórcy nie odmówili sobie okazji do pokazania zdeprawowanych gwiazdorów wchodzących w konszachty z dziećmi nocy. Na pierwszy plan wybija się doskonała „Chciwość”, autorstwa nie mniej utalentowanej Becky Cloonan, która z horrorem ma całkiem sporo do czynienia patrząc przez pryzmat „Southern Cross” - jej ostatniej, chwalonej serii. W tym przypadku tworzy nowelkę, w której elementy grozy i czarnego humoru dają udany miks. Interesująco wypada również „Zeszłej nocy” od twórców „Daytrippera”- Gabriela Ba i Fabio Moona, w którym jazzowa piosenkarka opowiada z przejęciem o zatrważających wydarzeniach, jakie rozegrały się poprzedniego wieczoru. Finał jej zwierzeń jest nad wyraz finezyjny. Różnorodność zaprezentowanych w albumie krótkich form czyni z antologii niezapomniany zbiór opowieści.

Szósty tom „Amerykańskiego wampira” niezmiennie trzyma wysoki poziom, a autorzy są pełni nowych pomysłów, udowadniając, że formuła serii raczej szybko się nie wyczerpie.

Tytuł: „Amerykański wampir” tom 6

  • Scenariusz: Scott Snyder, Rafael Albuquerque, Greg Rucka, Jason Aaron, Francesco Francavilla, Becky Cloonan, Jeff Lemire, Gail Simone, Gabriel Ba
  • Rysunek: Rafael Albuquerque, Declan Shalvey, Ivo Milazzo, Ray Fawkes, Becky Cloonan, Francesco Francavilla, Tuta Lotay, JP Leon, Fabio Moon
  • Kolor: Dave McCaig, Jordie Bellaire
  • Tłumaczenie: Paulina Braiter
  • Wydawca: Egmont
  • Data publikacji: 16.03.2016 r.
  • Liczba stron: 144
  • Format: 170×260 mm
  • Oprawa: twarda
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolor
  • Cena: 69,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji.


comments powered by Disqus