Polski fenomen popkultury. Naukowa książka o Wiedźminie dostępna w Internecie
Dodane: 16-03-2016 10:18 ()
Stowarzyszenie Trickster opublikowało drugi tom tekstów naukowych o źródłach popularności Geralta z Rivii, na całym świecie znanego także jako The Witcher. Książka „Wiedźmin – polski fenomen popkultury” jest od dziś dostępna w internecie – w całości i za darmo. Zachęcamy do lektury!
Czarodziejki i czarodzieje w wiedźmińskim świecie, geneza popularności „Wiedźmina” i analiza angielskich tłumaczeń sagi Sapkowskiego to tylko kilka spośród tematów poruszanych przez autorów, których teksty złożyły się na drugi tom analiz naukowych o Geralcie z Rivii. Pierwszy tom („Wiedźmin – bohater masowej wyobraźni”) Stowarzyszenie Trickster opublikowało we wrześniu 2015 r. Od tego czasu pobrało go prawie tysiąc osób i każdego dnia ta liczba rośnie.
Najnowsza publikacja stowarzyszenia powstała na zlecenie Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Jej recenzentem był dr Mateusz Poradecki z Uniwersytetu Łódzkiego, a redakcją naukową zajęli się Robert Dudziński i Joanna Płoszaj – członkowie Trickstera. Tom patronatem honorowym objęła firma cdp.pl, polski wydawca i dystrybutor gier wideo, w tym także „Wiedźmina”.
- Gdy pracowaliśmy nad tymi dwiema książkami (a wcześniej także nad konferencją naukową „Wiedźmin – bohater masowej wyobraźni”), chcieliśmy przede wszystkim w sposób systematyczny i uporządkowany przyjrzeć się różnym obliczom Geralta z Rivii, który od 1986 r. stał się bohaterem nie tylko opowiadań i powieści, lecz także komiksów, gier, filmu czy rock opery – piszą redaktorzy książki. – Zależało nam więc zarówno na wykorzystaniu odmiennych perspektyw metodologicznych i narzędzi badawczych, jak i na analizach skupiających się na różnych narracjach o wiedźminie. Wystarczy spojrzeć na spisy treści obu publikacji, aby przekonać się, że cel ten w znacznej mierze udało się osiągnąć.
„Wiedźmina – polski fenomen popkultury” można pobrać tutaj.
Zachęcamy także do zapoznania się z pierwszym tomem, który jest dostępny tutaj.
Zachęcamy do polubienia profilu Trickstera na Facebooku.
comments powered by Disqus