Dni Fantastyki 2016 – goście, wystawa J. Różalskiego…

Autor: Aleksander Spyra Redaktor: Raven

Dodane: 07-03-2016 12:31 ()


Czym byłby konwent bez zaproszonych gości? Na Dniach Fantastyki nie zabraknie osób znanych i wybitnych, skłonnych do rozmowy i podpisania książki.

Aż z Wysp Brytyjskich przyjedzie do Wrocławia John Avon, rysownik, któremu sławę przyniosły ilustracje do kart Magic: the Gathering. Natomiast listę gości z Polski otwiera Aneta Jadowska, autorka poczytnej heksalogii o toruńskiej policjantce Dorze Wilk. Leśnicki zamek odwiedzi również Michał Cholewa, laureat Nagrody im. Janusza A. Zajdla w 2015 roku za powieść „Forta”. Nie zabraknie również Macieja Parowskiego, wieloletniego kierownika działu literatury polskiej, a także redaktora naczelnego, najstarszego w Polsce czasopisma poświęconego fantastyce – „Fantastyki” (od 1990 roku „Nowej Fantastyki”).

Nie wszyscy zaproszeni goście to pisarze. Blok gier odwiedzi Dominik Dembiński, twórca i propagator LARP-ów, znany m.in. z odbywającego się na zamku Czocha projektu College of Wizardry, odtwarzającego świat znany z powieści o Harrym Potterze. Podczas Dni Fantastyki będzie również możliwość spotkania się z Krzysztofem Szafrańskim, szefem biura projektowego wydawnictwa Rebel, popularyzatorem gier planszowych, karcianych i fabularnych.

Fani komiksów i miłośnicy ilustracji także będą mieli okazję, aby spotkać się z twórcami. Przybędzie Jan Skarżyński – wydający niezależne komiksy, od 2014 roku pracujący nad autorską serią „Gałgan” – a także Grzegorz Przybyś, rysownik i współtwórca studia Division 48, który pracował nad takimi tytułami, jak „Witcher 3” czy „Heroes VII”. Podczas imprezy spotkać będzie można również Grześka Wróblewskiego, młodego autora projektów kreatywnych. Ciekawym malarzem, ilustratorem, łączącym tradycyjne motywy z science fiction, jest Jakub Różalski, który nie tylko zjawi się na Dniach Fantastyki, ale także otworzy wystawę swoich prac.

Wśród atrakcji zaplanowanych w bloku filmów i seriali znajdą się spotkania z Patrykiem Sceliną, specjalistą postprodukcji filmowej, który brał udział w realizacji „Włatcówmóch” czy „Karbali”. Będzie można także spotkać się z Jakubem Dębskim, który oprócz swoich rozlicznych zainteresowań (tworzenie podcastów, wideoporadników, komiksów) zajmuje się również krytyką filmową. Przedstawicielem nowych mediów jest Krzysztof Uzdowski, prowadzący blog i wideoblog o filmach. Na Dni Fantastyki przybędzie także Łukasz Śmigiel, pisarz, dziennikarz i wykładowca akademicki, twórca pulpowej serii książek o Tequilli.

Lista jest długa, a wciąż jeszcze nie kompletna! Więcej o naszych gościach znajdziecie na stronie imprezy.

Kryształowe Smoki – jurorzy konkursu na grafikę

Jeszcze do końca marca można przysyłać swoje prace na konkurs Kryształowe Smoki, organizowany w ramach XII Dni Fantastyki. O tym, która grafika na temat Polski alternatywnej zwycięży, zadecyduje trzyosobowe jury.

Pierwszym oceniającym jest Grzegorz Janusz, tłumacz, scenarzysta komiksowy, który stworzył takie komiksy, jak „Wykolejeniec”, „Czasem” czy „Tragedyja Płocka”. Jego „Esencja” została nagrodzona w europejskim konkursie Glénat i telewizji Arte. Drugim jurorem jest Tomasz Niewiadomski, znany z cyklu komiksowego o Ratmanie, publikowanym w kwartalniku „Czas Fantastyki”. Poza tą postacią stworzył m.in. komiks o Nerwolwerze, człowieku-rewolwerze mieszkającym w świecie po wybuchu atomowej kuchenki mikrofalowej. I wreszcie trzecim oceniającym jest Agnieszka Jamroszczak, absolwentka wrocławskiego kulturoznawstwa, pomysłodawczyni i koordynatorka realizowanego od 2011 roku cyklicznego projektu „Komiksofon”, odpowiedzialna w Centrum Kultury Zamek za Galerię Komiksu i Ilustracji.

Otwarcie wystawy „Światy alternatywne” Jakuba Różalskiego i spotkanie z autorem podczas Dni Fantastyki - 13 maja 2016 roku.

Jakub Różalski - malarz, artysta koncepcyjny, ilustrator. Jest wielkim pasjonatem historii, a tematyką fantasy i science fiction interesuje się od najmłodszych lat. W swojej twórczości łączy klasyczne malarstwo, historię i fantastykę. Przedstawia codzienne życie zwykłych ludzi w niesamowitej, fantastycznej scenerii.  Na wystawie zobaczymy ponad dwadzieścia prac Jakuba z ostatnich lat.


comments powered by Disqus