Wyniki drugiej edycji Konkursu im. Janusza Christy
Dodane: 25-03-2015 17:54 ()
Wczoraj po południu w Sopocie w Państwowej Galerii Sztuki odbyła się uroczystość wręczenia nagród w II EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU NA KOMIKS DLA DZIECI IM. JANUSZA CHRISTY.
Nagroda główna w tym roku nie została przyznana.
Miejsce drugie ex aequo zajęli:
Berenika Kołomycka za komiks „Malutki Lisek i Wielki Dzik”
Bartosz Sztybor, Tomasz Kaczkowski za komiks „Niezła draka, Drapak!”
Galę uświetniła obecność wnuczki Janusza Christy - Pani Pauliny Christy oraz innych znamienitych gości.
Na sam konkurs nadesłano około 60 prac, wykonanych w większości przez debiutantów lub młodych autorów z niewielkim dorobkiem, spośród których wyróżniono najlepsze według jury, w którym zasiedli m.in. Tomasz Kołodziejczak, Grzegorz Kasdepke czy Tomasz Leśniak.
Wyniki konkursu:
Jury Konkursu im. Janusza Christy na Komiks dla Dzieci w składzie:
- Tomasz Kołodziejczak – przewodniczący
- Grzegorz Kasdepke
- Tomasz Leśniak
- Wojciech Wawszczyk
- Agnieszka Wielądek
obradujące w dn. 13.02.2015, nagrodziło następujące prace:
MIEJSCE PIERWSZE
- nie przyznano
MIEJSCE DRUGIE EX AEQUO
- Bartosz Sztybor, Tomasz Kaczkowski za komiks „Niezła draka, Drapak!”
- Berenika Kołomycka za komiks „Malutki Lisek i Wielki Dzik”
MIEJSCE TRZECIE
- Piotr Hołod za komiks „Wojtek i Rudy”
SPECJALNE WYRÓŻNIENIE ZA KOMIKS „W DUCHU JANUSZA CHRISTY”
- Krzysztof Trystuła i Maciej Jasiński za komiks „Wyprawa do magicznej krainy”
Opisy komiksów:
- „Niezła draka, Drapak!”
- Scenariusz: Bartosz Sztybor
- Rysunek: Tomasz Kaczkowski
„Niezła draka, Drapak!" to opowieść dziejąca się w niezwykłym miasteczku, w którym mieszkają zwykli ludzie, ale też kosmici, wampiry, zombie, piraci oraz wiele innych postaci tak baśniowych, jak i wywodzących się z rzeczywistego świata. Wszyscy żyją w miłej koegzystencji, choć oczywiście - jak w każdej społeczności - czasami zdarzają się kłótnie.
Ale nie kłótnie są głównym problemem, tylko Pogrzebacz i jego sługa Wigor. Pogrzebacz to na pierwszy rzut oka dobra dusza miasta, bogaty filantrop, który finansuje różne miejskie inicjatywy. Tak naprawdę robi to, by uśpić czujność mieszkańców i zawładnąć całym miastem.
Nikt nie wierzy w jego zły zamiar (nawet Szeryf) poza Drapakiem, na co dzień zwykłym mieszkańcem, który w momencie niebezpieczeństwa zakłada superbohaterski strój i zamienia się w obrońcę uciśnionych.
Drapak ma kolegę, Chrobota, który jest niezdarny i powolny, ale ma ogromne serce. Też chciałby kiedyś zostać obrońcą uciśnionych, ale równocześnie uważa, że kompletnie się do tego nie nadaje. Jego największym problemem jest, że nie wierzy w siebie.
„Malutki Lisek i Wielki Dzik”
- Scenariusz i rysunki: Berenika Kołomycka
Malutki Lisek żyje samotnie pod jabłonką na odległych wzgórzach. Jest szczęśliwym, samotnym, małym zwierzątkiem. Zajmuje się sobą i swoimi lisimi sprawami. Jednak pewnego dnia to się zmienia. Pod jabłonią pojawia się Wielki Dzik i już tam zostaje. Malutki Lisek z dezaprobatą przygląda się poczynaniom nowego gościa i niechętnie dzieli się z nim swoim życiem. Prycha i wzdycha na dzikie wygłupy kompana i nawet nie zauważa, że zdążył się już przyzwyczaić do Wielkiego Dzika. Dopiero jego nagłe zniknięcie powoduje, że nasz bohater zdaje sobie sprawę, że utracił przyjaciela. Teraz już tylko zostaje mu czekać i wierzyć, że los się odmieni. Czy to się wydarzy? Czy Wielki Dzik wróci? Bo jeśli wróci, to będzie to zapewne początek wielkiej przyjaźni.
„Wojtek i Rudy”
- Scenariusz i rysunki: Piotr Hołod
Głównymi bohaterami komiksu są bracia cioteczni Wojtek i Rudy (Radek), którzy mieszkają na jednym osiedlu i spędzają razem dużo czasu. Są w tym samym wieku, chodzą wspólnie do klasy w szkole podstawowej i siedzą w jednej ławce. Chłopcy są najlepszymi kolegami.
Wojtek jest typowym urwisem o nieograniczonej i niepochamowanej wyobraźni. Jest wysportowany i bardzo pewny siebie, wręcz trochę zarozumiały. Lubi oglądać filmy, a w przyszłości chciałby zostać detektywem. Rudy jest jednym z najlepszych uczniów w klasie. Jego hobby to astronomia i podróże kosmiczne. Lubi grać na komputerze, czytać i kombinować.
Rodzice często wyganiają ich na dwór, żeby chłopcy nie siedzieli cały czas przy komputerze, dlatego są zmuszeni bawić się na świeżym powietrzu. Większość przygód chłopcy przeżywają na osiedlowym podwórku i w szkole, a w wakacje odwiedzają babcię na wsi.
Kiedy ta dwójka jest razem możemy być pewni, że będą się świetnie bawić. W kolejnych odcinkach chłopcy przeżywają między innymi przygody związane z przygotowaniami do szkolnej dyskoteki. Rudy konstruuje dla Wojtka manekina, na którym uczy go trudnej sztuki tańczenia z dziewczynami.
„Wyprawa do magicznej krainy”
- scenariusz: Krzysztof Trystuła rysunki: Maciej Jasiński
Księżniczka Klara i Rodrick wraz z krasnoludem Napem wyruszają w pełną niebezpieczeństw podróż do magicznej krainy. Rano ich ucieczka z zamku zostaje odkryta. Król jest przerażony, więc zbiera oddział swoich najlepszych rycerzy i podąża śladem małych uciekinierów.
Ściga ich także Lord Dartor i towarzyszący mu rycerz Bodor, którzy pragną odzyskać krasnoluda. W trakcie wyprawy okazuje się, że w starej księdze napisano prawdę o magicznych krasnoludach nie można im ufać.
W opowieści Napa było dużo prawdy, ale też kilka kłamstw. Nie pochodzi on z królewskiego rodu, ukradł jednak cenny kamień należący do władcy krasnoludów co zachwiało równowagą w świecie magii. Kamień musi wrócić na swoje miejsce i żeby tak się stało - król krasnoludów wysyła swoich wojowników, aby odnaleźli Napa oraz przedmiot, który ukradł.
Prawdziwą informacją w opowieści Napa było natomiast to, że dorośli ludzie, którzy wejdą do magicznej krainy zamieniają się w maszkary. Taki los spotka ojca Klary i jego rycerzy.
Klara i Rodrick będą musieli nie tylko uniknąć licznych niebezpieczeństw, ale także znaleźć sposób na przywrócenie królowi dawnego wyglądu.
comments powered by Disqus