„Meto" tom 1: "Dom" - recenzja
Dodane: 28-12-2014 13:25 ()
Na początku był trzask…
Yves Grevet już od pierwszych stron serwuje czytelnikowi akcję, która szybko zaznajamia go z zasadami, panującymi w tytułowym Domu. Mieszkańcami tego osobliwego miejsca okazują się wyłącznie chłopcy, a zarządzający nimi Cezarowie usilnie dbają, aby przeszłość młodzieńców rzeczywiście pozostała jedynie zapomnianą przeszłością. Przez ten skomplikowany labirynt sekretów i intryg przeprowadza nas Meto – główny bohater, którego czas w Domu powoli dobiega końca… Czy zdąży poderwać towarzyszy i wraz z nimi stawić czoła panującej dyktaturze? Prawda musi wyjść w końcu na jaw!
Cykl Greveta to kolejna powieść z gatunku dystopijnej wizji przyszłości, w której bohaterowie próbują odkryć prawdę o swoim pochodzeniu i wczesnych latach życia. Ich działania są jednak skutecznie hamowane przez autorytarne władze Domu, czyli tzw. Cezarów. Każdy dzień zaplanowany jest według szczegółowego harmonogramu, a za jakiekolwiek odstępstwo od normy grozi kara tzw. „lodówy” – zesłania do pomieszczenia o wyjątkowo niskiej temperaturze. Mieszkańcy Domu to wyłącznie chłopcy, którzy podzieleni na grupy wiekowe codziennie odbywają określone zajęcia i lekcje. Świat zewnętrzny, biologia i geografia to przedmioty jedynie teoretyczne, bo żaden z domowników nigdy nie miał prawa wyściubić nosa poza grube ściany Domu. Młodzieńcy skrzętnie notują na lekcjach, zapamiętują i czytają, ale jakiekolwiek pytanie czy wątpliwość z ich strony spotyka się z naruszeniem panujących zasad i odpowiednią karą. Dociekliwość i własne refleksje okazują się tutaj ogromnie niebezpiecznie, a wszelka polemika z przełożonymi może prowadzić do tragedii.
Świat zewnętrzny, okalająca go przyroda i inne żyjące wokół organizmy pozostają w tym tomie tajemnicą także dla czytelnika. Informacje na ten temat przemycone są w kilku zdaniach, przeplatanych z narastającą akcją i dość chaotycznym tempem wydarzeń – czytając miałam wrażenie, że pomiędzy wprowadzeniem a punktem kulminacyjnym zostało coś pominięte, i to nie celowo. Autor zbyt dużo uwagi poświęcił opisom gier zespołowych i zajęć odbywających się w Domu, zaniedbując tym samym wątki osobiste bohaterów oraz relacje między nimi. Główny bohater, Meto, poza obszerniejszymi opisami działań, które podejmuje potraktowany jest tak samo jak inne postacie, czyli po macoszemu. Żaden z bohaterów nie stanowi charakterystycznego indywiduum, z którym czytelnik mógłby się utożsamić, poczuć jakąś więź lub zwyczajnie go polubić. Zażyłość Meta z tajemniczym Romulem – najstarszym mieszkańcem Domu – również pozostawia wiele do życzenia. Liczę, że ten oraz inne rozpoczęte wątki zostaną wyjaśnione lub rozwinięte w kolejnych tomach, które autor – jak sam ogłasza - ma w planach napisać.
Książka przeznaczona jest dla czytelników młodszych lub tych dopiero rozpoczynających przygodę z literaturą popularno-naukową. Powieść czyta się lekko i szybko, język nie jest skomplikowany, a sam przekaz okazuje się dosyć prosty. Mimo, że nie powala na kolana, fabuła wydaje się spójna, liniowa i całkowicie spełnia swoje niezbyt wygórowane założenia. W trakcie lektury nasuwało mi się skojarzenia powieści Greveta z Hogwartem i Grą Endera, tylko w nieco uboższym wydaniu. Meto nie należy do kreacji z górnej półki, ale młody czytelnik natychmiast wpadnie w wir wydarzeń i przedsięwzięć podjętych przez tego bohatera. Jego perypetie w Domu oraz sekrety skrywane przez Cezarów szybko przestaną stanowić niezbadaną tajemnicę.
Szybka akcja, nieskomplikowana fabuła i prosty język czynią powieść Yvesa Grevesa pozycją umiarkowaną i poprawną. Kreacje bohaterów pozostawiają jeszcze wiele do życzenia, ale trzeba dać szansę kolejnym zapowiadanym częściom na zbudowanie bogatszych relacji pomiędzy postaciami oraz ubarwienie ich charakterystycznymi cechami i zachowaniami. Dom śmiało można uznać za przedsmak i skromne wprowadzenie do – miejmy nadzieję – obszerniejszej i lepszej kontynuacji.
Tytuł: „Meto" tom 1: "Dom”
- Autor: Yves Grevet
- Tłumaczenie: Paweł Łapiński
- Wydawnictwo: Dwie Siostry
- Oprawa: miękka
- Format: 220 x 150 mm
- Oprawa miękka
- Objętość: 240 stron
- Termin wydania: 18 listopada 2014 r.
- Cena: 29,90 zł
Dziękujemy Wydawnictwu Dwie Siostry za udostępnienie egzemplarza do recenzji.
comments powered by Disqus