"Klub Ognia Piekielnego" - recenzja

Autor: Luiza Dobrzyńska Redaktor: Motyl

Dodane: 02-08-2014 11:57 ()


Większość czytelników przywykła do tego, że kryminał jako gatunek powieści koncentruje się przeważnie na epoce współczesnej pisarzowi. Jednak nie zawsze tak bywa. Są autorzy kryminałów, którzy z upodobaniem osadzają akcję swej książki w wybranych przez siebie czasach przeszłych, co wymaga od nich dużej znajomości ówczesnych realiów. Łatwo się tu skompromitować, pisząc na przykład, że rzymski centurion palił fajkę, albo że ktoś za czasów królowej Elżbiety I używał rewolweru typu Smith & Wesson. Pisanie powieści historycznych, czy to będzie dramat, romans czy kryminał, oznacza odbycie wpierw poważnych studiów nad realiami i obyczajowością danych czasów, co niektórzy pisarze, szczególnie amerykańscy, czasem zaniedbują. Na szczęście Anne Perry do takich nie należy. Jej książka "Klub Ognia Piekielnego" odwołuje się do jednej z najsłynniejszych niewyjaśnionych zbrodni w Wielkiej Brytanii - do zagadki Kuby Rozpruwacza.

W dzielnicy Whitechapel zostaje zamordowana młoda prostytutka. Zwykle takie sprawy nie są zbyt dokładnie badane przez londyńską policję, tym razem jednak wszystko wskazuje na uczestnictwo w zbrodni kogoś wysoko postawionego. Sierżant Ewart i policyjny koroner Lennox wzywają więc nadinspektora Pitta. Ten szybko poznaje nazwisko podejrzanego. Jest nim Finley Fitz James, syn jednego z najbardziej szanowanych i najbogatszych obywateli miasta. Identyfikacja jest możliwa dzięki odznace klubowej, pozostawionej na miejscu zbrodni, a należącej do młodzieńca. Oskarżenie go jest sprawą niezwykle śliską i, co było do przewidzenia, szybko znajduje się inny "kozioł ofiarny". Nadinspektor nie jest jednak do końca przekonany o tym, że schwytał właściwego człowieka, choć został on prawomocnie skazany i powieszony. Wie też, że jeśli nastąpiła pomyłka, sprawa wciąż nie jest zamknięta i nie skończy się na jednym morderstwie. Dlatego też, gdy po jakimś czasie zostaje wezwany do identycznego zabójstwa, jego podejrzenia od razu kierują się w stronę młodego Fitz Jamesa. Tym samym naraża się ludziom wysoko postawionym. W dodatku Pitt zaczyna mgliście kojarzyć te dwa zabójstwa z innym, mającym miejsce dużo wcześniej. Jeśli chce zachować swe stanowisko i reputację, musi nie tylko znaleźć wszystkie możliwe dowody, ale jeszcze zadbać o to, by niczego nie pominąć, bo przyjdzie mu przekonywać ludzi niechętnych ofierze, a przychylnych domniemanemu mordercy...        

"Klub Ognia Piekielnego" to dobrze napisany, trzymający w napięciu kryminał, napisany z wielką dbałością o realia epoki. Napięcie dozowane jest przez autorkę umiejętnie i bez zbytecznej przesady. Opisywane postacie są barwne i realistyczne. Oczami oficera policji czytelnik widzi dwa światy - ubogie i pełne występków środowisko prostytutek najniższej klasy oraz elegancki świat wyższych sfer. Rozwój wypadków sprawia, że nadinspektor Pitt, a za nim czytelnik, zaczyna zastanawiać się który z nich jest tak naprawdę bardziej zepsuty. Pokrzywdzone przez los, a często przez ludzi kobiety okazują się mniej godne potępienia mimo ich profesji niż "wielcy panowie", korzystający za kilka pensów - dla chwilowego kaprysu - z ich poniżenia. Będąc przy tym pewnymi swej bezkarności często dopuszczali się czynów brutalnych wobec kobiet, nie posiadających właściwie żadnej ochrony prawnej. Gdyby trafili przed sąd i udowodniono im winę, czekałaby ich szubienica, mogli być jednak niemal całkiem spokojni. W sporach pomiędzy tymi środowiskami policja z reguły była po stronie "panów", jednak nadinspektor Pitt jest inny. Zależy mu na prawdzie i na ujęciu winnego, kimkolwiek by on był. I do tego dąży wszelkimi zgodnymi z prawem sposobami.

Książka została napisana pięknym, klasycznym językiem, przywodzącym na myśl prozę Arthura Conan Doyle'a lub Karola Dickensa. Stworzone przez autorkę postaci są przedstawione realistycznie, z dużą znajomością psychologii i niemal stają czytelnikowi przed oczyma. Akcja prowadzona jest konsekwentnie, bez niepotrzebnych dygresji i dłużyzn. Ponadto powieść wydano bardzo ładnie, z adekwatną grafiką na dopracowanej okładce (widok jednego z zaułków dziewiętnastowiecznego Londynu). Klub Ognia Piekielnego" to pozycja na pewno warta swojej ceny.

 

Tytuł: "Klub Ognia Piekielnego"

  • Autor: Anne Perry
  • Gatunek: kryminał
  • Język oryginału: angielski
  • Tłumacz: Joanna Jenek
  • Okładka: miękka ze skrzydełkami
  • Ilość stron: 423
  • Rok wydania: 2013
  • Wydawnictwo: ZYSK i S-KA
  • Cena: 32,90 zł

Dziękujemy Wydawnictwu Zysk i S-ka za przesłanie egzemplarza do recenzji.


comments powered by Disqus