Trudi Canavan "Złodziejska magia" - recenzja

Autor: Agnieszka 'Druzila' Krzyżewska Redaktor: Motyl

Dodane: 09-07-2014 12:25 ()


"Złodziejska magia" to pierwszy tom trylogii "Prawo Millenium", napisanej przez Trudi Canavan. Autorka ta znana jest z takich cykli jak „Trylogia czarnego maga” (Gildia magów, Nowicjuszka, Wielki mistrz), „Era pięciorga” (Kapłanka w bieli, Ostatnia z dzikich, Głos bogów) oraz „Trylogia zdrajcy” (Misja ambasadora, Łotr, Królowa zdrajców). O ile wymienione cykle są ze sobą powiązane, o tyle „Prawo Millenium” stanowi zupełnie nową odrębną całość, którą można czytać nie znając wcześniejszych dzieł Trudi Canavan.

W powieści "Złodziejska magia" przeplatają się wątki dwójki bohaterów - Tyena i Rielle. Tyen jest studentem Akademii, ze specjalnościami magia i historia. Razem z przyjaciółmi z roku i z nadzorującym ich profesorem Kilrakerem wyprawiają się po skarby i starożytne artefakty. Tyen znajduje książkę, która okazuje się być... żywa. Vella (bo takie imię nosi ów niezwykły przedmiot) była kiedyś kobietą, która została przetransformowana w książkę o niezwykłych właściwościach - "kopiuje" myśli i wiedzę każdego, kto jej dotknie, przy tym nie może zataić żadnej informacji przed swoim właścicielem. Okazuje się, że na jej kartach zapisane zostały dawno zapomniane fakty dotyczące natury magii i praw nią rządzących. Ów przedmiot staje się obiektem pożądania nie tylko samego Tyena, ale także kręgu profesorów Akademii, co staje się przyczyną licznych perypetii i niezwykłych przygód.

Drugim wątkiem jest wątek Rielle – młodej kobiety, która żyje w krainie, gdzie magia jest zakazana - używanie magii oznacza okradanie z niej aniołów i jest bardzo ciężkim grzechem, jak również ściganym przez kapłanów przestępstwem. Rielle jest córką bogatej rodziny zajmującej się farbowaniem tkanin, jednak stojącej na niższym szczeblu drabiny społecznej niż otaczająca ją arystokracja. Jedyną możliwością "awansu społecznego" jest małżeństwo z kimś z wyższych sfer, więc rodzice Rielle posyłają córkę na naukę razem z córkami arystokratów w nadziei, że dziewczyna zostanie przedstawiona komuś  z braci lub kuzynów uczącej się tam młodzieży. Problem w tym, że Rielle jako jedna z nielicznych potrafi zobaczyć skazę - ciemną pustkę pozostałą po użyciu magii. Jej zdolności są przyczyną poważnych kłopotów, jako że ten, kto widzi skazę, potrafi też używać magii.

Oba wątki niezwykle różnią się od siebie przede wszystkim tempem rozwoju akcji i etycznym podejściem do używania magii. W świecie Tyena magia jest siłą napędową postępu - pociągi, aerowozy, fabryki - wszytko działa na magię, w konsekwencji czego miasta są cały czas pogrążane w sadzy (nazywanej w świecie Rielle skazą); użycie magii w miastach do własnych celów jest zakazane, jako że pozbawia się jej instytucje, które bez magii nie mogą działać. O ile zakaz w świecie Tyena jest spowodowany rozwiązaniem czysto pragmatycznym, o tyle w świecie Rielle zakaz jest narzucony z powodów moralnych, religijnych i jest bezwzględnie przestrzegany przez kapłanów, zaś karą za użycie magii jest wygnanie i uwięzienie w odległej twierdzy. W obu światach podejście do magii warunkuje poziom rozwoju, co bezpośrednio przekłada się na tempo akcji - wątek Rielle rozwija się bardzo powoli, jako że sama bohaterka tkwi w świecie, w którym od wieków nie było żadnych większych zmian, natomiast wątek Tyena przebiega bardzo dynamiczne - są szalone ucieczki, podróże wszystkimi możliwymi środkami transportu i poznawanie nowych niezwykłych krain.

Bardzo ciekawym aspektem powieści są postacie kobiece. Pierwszoplanowa bohaterka, Rielle, przechodzi bardzo dużą przemianę wewnętrzną - z kobiety skrępowanej ograniczeniami obyczajowymi w swoim świecie (kobiety muszą nosić szale zakrywające głowę, nie powinny wychodzić same bez towarzyszącej im służby, nie powinny odzywać się niepytane) bohaterka staje się osobą coraz bardziej niezależną, która zaczyna podejmować samodzielne decyzje, co oczywiście prowadzi do konsekwencji będących osią fabuły książki.

Z kolei kobiety w świecie Tyena, w którym rządzi Imperium, mają równie mało wolności, jak kobiety w świecie Rielle. Natomiast bardzo ciekawe postawy kobiet niezależnych, będących niejako kowalami swojego losu, są cudzoziemki - Seeze i Veroo, które przyłączają się do Tyena po odrzuceniu ich przez Akademię. Kobiety podróżują do innej krainy, w której mają możliwość nauczenia się magii, zaś ich spryt i zaradność niejednokrotnie uratują lekkomyślnemu studentowi skórę.

Niezwykle ciekawa jest sama historia Velli – kobiety zaklętej w książkę. To właśnie od niej dowiadujemy się czym jest tytułowe „Prawo Millenium”, a także bardzo tragicznej historii czarodziejki. Vella prowadzi nas przez historię dawno zapomnianych krain i choć jest tylko książką, jej zdolności są czasami bardzo zaskakujące.

Powieść „Złodziejska magia” napisana jest bardzo lekkim językiem, oba wątki są wciągające; z zapartym tchem śledzimy losy dwójki bohaterów, którzy choć żyją w innych światach, potrafią posługiwać się magią i muszą radzić sobie z przeciwnościami losu. Książka stanowi znakomitą lekturę na leniwe wakacyjne popołudnia.

 

Tytuł: "Złodziejska magia"

  • Autor: Trudi Canavan
  • Wydawnictwo: Galeria Książki
  • Liczba stron: 560
  • Format: 194 x 126 mm
  • Oprawa: Broszurowa
  • ISBN-13: 9788364297229
  • Data wydania: 2014
  • Cena 44,90 zł

Dziękujemy Galerii Książki za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

  


comments powered by Disqus