Ogień, lód, zębatki i sterowce - X Dni Fantastyki – 27 – 29 czerwca w CK Zamek

Autor: Kamil Gąsior Redaktor: Motyl

Dodane: 31-05-2014 15:49 ()


Tegoroczne X Dni Fantastyki będą mroźne jak lód, gorące jak ogień i nieobliczalne jak nawałnica mieczy. Znawcy tematyki wiedzą już o co chodzi – czwarty sezon Gry o Tron niedługo się skończy, jednak na kilka dni zawita do Wrocławia. Do Centrum Kultury Zamek ściągną ubrani na czarno Strażnicy Muru, piękne Lady, wyniośli Lordowie, kilka kruków i sporo rycerstwa.

Wszystko to już za miesiąc, jednak niektórzy powinni się pospieszyć, a przede wszystkim Ci, którzy chcą kupić tańsze bilety w przedsprzedaży. Termin mija już dziś. Również młodzi twórcy nie mają zbyt wiele czasu – 1 czerwca mija termin zgłaszania prac na konkursy – literacki i komiksowy, 12 czerwca na konkurs RPG.

 

Lód, ogień, nawałnica

Podczas Dni Fantastyki, zostanie zorganizowany ogólnopolski zlot fanów serialu "Gra o tron" oraz sagi "Pieśń lodu i ognia" G. R. R. Martina. Szykują się liczne atrakcje. Zlot będzie okazją do spotkania z innymi fanami sagi i serialu. W programie Dni Fantastyki pojawi się również specjalny blok poświęcony tej tematyce, w którym znajdą się prelekcje, panele i konkursy. Zlot organizują wspólnie fanpage Ubieram się na czarno, bo jestem z Nocnej Straży” oraz Pieśń Lodu i Ognia PL”

 

Andrzej Sapkowski – gość specjalny

Gościem specjalnym tegorocznej edycji Dni Fantastyki będzie Andrzej Sapkowski. Autor jest praktycznie wszystkim znany, ale na wszelki wypadek przybliżymy jego sylwetkę.

Urodzony pod znakiem Bliźniąt w roku 1948 w Łodzi, absolwent (rocznik 1972) Uniwersytetu Łódzkiego, ekonomista ze specjalnością handel zagraniczny. Przez ponad dwadzieścia lat pracownik łódzkich central handlu zagranicznego, najpierw (i najdłużej) w branży skórzano-futrzanej, potem tekstylnej. Debiutował w roku 1986 opowiadaniem "Wiedźmin", wysłanym na konkurs ogłoszony przez miesięcznik "Fantastyka". W roku 1994 obrzydł mu handel i chodzenie na ósmą do pracy, wypędził więc z siebie biznesmana jak Jezus przekupniów ze świątyni, poświęcił się pisarstwu całkowicie i jest to obecnie jedyne jego źródło utrzymania. Pisze głównie w gatunku fantasy. Oprócz licznych opowiadań i nowel, publikowanych w periodykach i antologiach, esejów, recenzji i tekstów krytycznych, ma na koncie następujące wydania książkowe: "Wiedźmin" (1990), "Miecz przeznaczenia" (1992), "Ostatnie życzenie" (1993), "Krew elfów" (1994), "Czas pogardy" (1995), "Oko Yrrhedesa" (1995), "Świat króla Artura",(1995), "Chrzest ognia"(1996), "Wieża jaskółki" (1997), "Pani Jeziora" (1999), zbiór opowiadań "Coś się kończy, coś się zaczyna" (2000), encyklopedyczny "Rękopis znaleziony w smoczej jaskini" (2002), "Narrenturm" (2002), "Boży bojownicy" (2004), "Lux perpetua" (2006), "Żmija" (2009), "Sezon burz" (2013). Tłumaczony m.in. na czeski, słowacki, rosyjski, angielski, niemiecki, hiszpański, portugalski, francuski, litewski, szwedzki, fiński, serbski, japoński i chiński.

 

Para, zębatki i sterowce

W tym roku konwent utrzymany jest w stylistyce steam i cyberpunk. Steampunk to nurt fantastyki odwołujący się do samych korzeni gatunku, czyli XIX-wiecznej powieści naukowej i XVIII-wiecznego gotyckiego horroru. Jest boczną gałęzią cyberpunka, w którym wizje świata otaczającego bohaterów oparte są na elektronice. Natomiast steampunkowa rzeczywistość pełna jest napędzanych parą cyborgów, kół zębatych, przekładni czy sterowców. Związana z tym nurtem moda wykorzystuje stroje rodem z wiktoriańskiej Anglii przyozdobione zębatkami, zaworami, tłokami – tworząc niesamowitą mieszankę. Podczas tegorocznych Dni Fantastyki będzie można podziwiać uczestników w takich właśnie niesamowitych kreacjach. 

 

Cosplay na Dniach Fantastyki

Cosplay na Dniach Fantastyki, a na nim do wygrania nagrody - zarówno pieniężne (300 zł) jak i rzeczowe. Wystarczy przygotować najlepszy strój w klimatach steampunk lub cyberpunk. Więcej o konkursie znajdziecie w regulaminie lub pisząc na adres stroje@dnifantastyki.pl

 

Komiksy Marvela

Podczas X Dni Fantastyki można będzie zobaczyć oryginalne plansze najwybitniejszych twórców amerykańskich, brytyjskich i nie tylko współpracujących m.in. Marvel Comics i DC Comics. Wszystkie plansze będą oscylowały wokół tematyki przewodniej tegorocznych Wrocławskich Dni Fantastyki – steampunku i cyberpunku. Zderzymy się m.in. z twórczością Diego Bernarda rysującego WITCHBLADE, a obecnie pracującego nad X-O MANOWAR dla Valiant Comics, Pata Olliffe najbardziej znanego ze współpracy z Marvel Comics przy Spidermanie, Charlie Adlarda brytyjskiego artysty komiksowego znanego z THE WALKING DEAD. Na wystawie oryginalne plansze z Witchblade, Judge Dredd, Punisher, Mercy Heights, Men In Black, Deathstoke, The Call. Plansze pochodzą ze zbiorów ARTKOMIKS

 

Błysk w oku, trzepot rzęs

Kusząca mieszanka tradycyjnych, pełnych 'glamour' choreografii retro ze szczyptą neo- burleski. Zapraszamy do wypróbowania powiedzenia, iż 'burleska jest sztuką uwodzenia, ale i niedopowiedzenia'. Potraktowana jako ćwiczenia jest bezstresowym sposobem na pracę nad koordynacją ruchową, poczuciem rytmu czy równowagi. Ale przecież chodzi o zdecydowanie więcej. Za drzwiami zostawiasz codzienność i pozwalasz tancerce, która jest wewnątrz Ciebie wreszcie wydostać się na zewnątrz. Z błyskiem w oku i trzepocząc rzęsami zapominasz o współczesnym, nerwowym świecie i odkrywasz piękno delikatnych i spokojnych kobiecych ruchów. Warsztaty poprowadzi: Atena Smolińska-Sell, instruktorka Akademii Ruchu.

 

Biżuteria z puszek po piwie

Co można stworzyć przy pomocy prostych narzędzi, puszek po piwie, drutu, odpadów elektronicznych i innych śmieci? Robert Borek Borowski, twórca pracowni anima-create, udowadnia, że z takich banalnych elementów mogą powstać naprawdę piękne i interesujące przedmioty. Materiałem, który najczęściej wykorzystuje Robert jest puszka po piwie - cudownie plastyczna i ogólnie dostępna w dużych ilościach. Opracował on dla niej autorską metodę odzysku i wykreował z niej postacie rodem z jego ulubionych książek piór Pratchetta, Tolkiena czy Sapkowskiego.

Innymi bardzo plastycznymi materiałami są zużyte żarówki samochodowe, zegarki, telefony i różne sprzęty przeznaczone do utylizacji. Mimo, że biżuteria upcyclingowa jest tworzona według określonych wzorów , to każdy wytwór ma niepowtarzalny i indywidualny charakter, ponieważ materiał z jakiego są komponowane uniemożliwia zrobienia dwóch identycznych sztuk nawet w obrębie jednej pary kolczyków.

 

Warsztaty teatralne

Warsztaty teatralne obejmować będą różne środki wyrazu – aktorskie, ruchowo-pantomimiczne, animacji przedmiotu i przestrzeni. Ze względu na motyw przewodni tegorocznych Dni Fantastyki istotnym elementem kreacji postaci będzie kostium.

Podczas warsztatów uczestnicy tworzyć będą etiudy na podstawie ramowych tematów pozwalających wykazać się własną kreatywnością. Warsztaty pobudzą i rozwiną aktorskie umiejętności uczestników, szczególnie w oparciu o emocjonalność i emocjonalne motywowanie działania postaci. Na zakończenie warsztatów planowany jest pokaz etiudy teatralnej. Tematem etiudy będzie konfrontacja między zdeformowanymi implantami maszynowymi ludźmi a podziemiem będącym ostoją wolnej myśli i działania.

Warsztaty poprowadzi Piotr Para: pedagog; aktor-mim, w przeszłości aktor Teatru Pantomimy Henryka Tomaszewskiego; założyciel Teatru Pantomimy AP. Pracuje ze wszystkimi grupami wiekowymi, prowadzi warsztaty dla multiplikatorów i pedagogów. Od 2000 roku reżyser, scenarzysta młodzieżowej grupy teatralnej Teatr Młodych we Wrocławskim Centrum Twórczości Dziecka. Jego wychowankowie byli wielokrotnie wyróżniani na przeglądach teatralnych.

 

Szkoła fechtunku Aramis

Szkoła Fechtunku Aramis poprowadzi warsztaty bartitsu, czyli sztuki walki i samoobrony, która narodziła się w XIX wieku w Anglii, a następnie została uwieczniona przez Sir Arthura Conana Doyle w powieściach o Sherlocku Holmesie. Nazwa bartitsu powstała z połączenia nazwiska jej twórcy Edwarda Williama Bartona-Wrighta oraz tradycyjnej japońskiej sztuki walki ‘jujitsu’. Barton-Wright spędził kilka lat w Japonii, a po powrocie do Anglii stworzył nowy styl walki. Jest on bardzo skuteczny, nastawiony na szybkie pokonanie przeciwnika wszelkimi dostępnymi środkami. Obejmuje walkę wręcz, laseczką dżentelmeńską, sztyletem, pałką, kubotanem.

 

Terminy nadsyłania prac na konkursy:

Miłość w odcieniach steampunk - konkurs na najlepsze opowiadanie - do 1 czerwca

Miasto i para - konkurs komiksowy - do 1 czerwca

Konkurs na scenariusz gry fabularnej RPG - do 12 czerwca

 

31 maja mija termin zamawiania biletów w przedsprzedaży. Tylko do końca miesiąca możecie zakupić trzydniowy karnet na Dni Fantastyki w cenie 35 złotych. Przypominamy, że w czasie imprezy będzie on kosztował już 40 zł.

 

Co: X Dni Fantastyki

Gdzie: Centrum Kultury Zamek, pl. Świętojański 1, Wrocław

Kiedy: 27 – 29 czerwca, piątek – sobota

Bilety: 35 w przedsprzedaży, 40 w dniu imprezy


comments powered by Disqus