"Księga Smoków Polskich" - zapowiedź

Autor: Joanna Garbulińska-Charchut Redaktor: Motyl

Dodane: 30-04-2014 09:28 ()


Kto dziś pamięta smoka Żmija ze Żmigrodu, Smoka Wielogłowego z Cieszyna czy Aitwara ze Żmudzi? Te i inne wyjątkowe stwory będzie można odnaleźć na kartach „Księgi smoków polskich” – nowej publikacji Wydawnictwa BOSZ. Jest to kolejny tom z bestsellerowej serii „Legendarz”. Książka w sprzedaży już od 8 maja 2014 r.

  • Tekst: Bartłomiej G. Sala
  • Ilustracje: Paweł Zych, Witold Vargas
  • Format: 165 × 235 mm
  • ISBN: 978-83-7576-217-4
  • Oprawa: twarda
  • Wydania pierwsze
  • Rok wydania: 2014
  • Cena detaliczna: 29,90 zł

 

Księga smoków polskich to literacki i historyczno-etnograficzny opis 25 legendarnych bestii – smoków, wielkich węży i podobnych im stworów. Autor, historyk i etnolog, kreśli ich wizerunki, dokonując skrupulatnej charakterystyki potworów, przytaczając opracowane na nowo swoim piórem legendy i podania, sięgając co źródeł postaci i wątków, a nawet opisując miejsca związane z potworami. Dzięki temu Księga smoków polskich łączy na swoich kartach elementy popularnonaukowe i stricte literackie, będąc jednocześnie przemyślanym kompendium wiedzy o wyobrażeniach naszych przodków i ich kulturowych źródłach oraz zajmującym czytadłem, wypełnionym opowieściami o krwiożerczych bestiach, zatrwożonych krainach, wyczekujących ratunku księżniczkach, dzielnych rycerzach i sprytnych rzemieślnikach. Całości dopełniają pełne baśniowej atmosfery ilustracje cenionego duetu rysowników Pawła Zycha i Witolda Vargasa.

Każdy rozdział składa się z krótkiego opisu bestii, jej genezy i miejsca w tradycji kulturowej – literaturze i folklorze oraz innych uwag o charakterze historycznym, etnograficznym i filologicznym. Następnie autor wciela się w postać gawędziarza i zajmująco opowiada związaną ze smokiem legendę lub legendy, aby na końcu – przyjmując z kolei rolę krajoznawcy – zajrzeć do kryjówki potwora i wspomnieć o miejscach szczególnie z nim związanych. Warto zwrócić uwagę, że na kartach Księgi smoków polskich ziemie polskie potraktowano niezwykle szeroko: obok krakowskiego Smoka Wawelskiego i warszawskiego Bazyliszka, obok opowieści z Pomorza i Wielkopolski, Karpat i Podkarpacia, odnajdziemy wizerunki gadzich stworów wywodzące się zarówno z niemieckiej tradycji Ziem Odzyskanych – Wrocławia, Sudetów czy Pojezierza Iławskiego – jak i kultury Kresów Wschodnich, gdzie na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej łączyły się w jedno podania o rodowodzie polskim, litewskim i ruskim.

 

O autorach:

 

Bartłomiej Grzegorz Sala, ur. 1978, z wykształcenia historyk i etnolog, z zamiłowania i zawodowo dodatkowo pisarz, publicysta, działacz społeczno-kulturalny, pilot wycieczek i organizator turystyki. Autor książki Między Beskidem Śląskim a Bieszczadami. Śladami dawnych tradycji przez polskie Karpaty (2012) i współautor publikacji Spotkanie kultur. Rękodzieło i rzemiosło pogranicza polsko-słowackiego (2012), a także licznych artykułów o tematyce kulturalnej, historycznej, etnograficznej, regionalnej i krajoznawczej publikowanych m.in. na łamach "Beskidu", miesięcznika Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego "Co Słychać?", "Dzikiego życia", "Libertasu", "Mówią Wieki", "Pamiętnika Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego", "Skarbów Podkarpackich", "Wędrowca Świętokrzyskiego", "Wołyń Bliżej". Członek Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej i Stowarzyszenia Pomocy Polakom na Wschodzie "Kresy".

Witold Vargas – ilustrator książek dziecięcych, młodzieżowych i popularnonaukowych. Mieszka i pracuje w Warszawie. Po 10-letniej przygodzie z grafiką reklamową, poświęcił się edukacji artystycznej dzieci: jest nauczycielem plastyki, gry na bębnach i na gitarze w szkole podstawowej w Warszawie. Wydał 3 książki autorskie dla dzieci, z własnym tekstem, ilustracjami oraz koncepcją graficzną; jedna z nich – Stwory baśniowe małe i duże – była inspiracją „dorosłego" Bestiariusza. Poza tym zajmuje się: animacją filmową, muzyką, papieroplastyką i warsztatami artystycznymi.

Paweł Zych – rocznik ‘80, urodzony w Starachowicach, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Mieszka i pracuje (jako architekt) w Poznaniu. Z zamiłowania rysownik i komiksiarz, ma na koncie kilkanaście publikacji komiksowych, w tym autorski album Chomik zagłady. W 2004 otrzymał Grand Prix XV Międzynarodowego Festiwalu Komiksów w Łodzi za pracę Życie to nie bajka. Od 4 lat rysuje dla „Focus Historia" do scenariuszy S. Frąckiewicza. Lubi: architekturę drewnianą, sarmacką Rzeczpospolitą i słowiańskie fantasy.

 

 


comments powered by Disqus