„Koziorożec" tom 7: "Błękitny smok" - recenzja

Autor: Przemysław Mazur Redaktor: Motyl

Dodane: 26-11-2013 06:52 ()


Koncept zdaje się triumfować. Problematyczni ezoterycy (w tym tytułowy bohater cyklu) znaleźli się „pod kluczem", a niemal całe terytorium Stanów Zjednoczonych kontrolują oddziały fanatycznej organizacji.

W początkach niniejszego albumu cofamy się do sceny otwierającej poprzedni tom. Tym razem jednak, tuż po jej powtórzeniu okazuje się, że spoglądamy na jej przebieg z perspektywy osobnika o zastanawiająco znajomej sylwetce. Ta okoliczność z miejsca wzbudza pytanie: czy białowłosy czarodziej znów powrócił? Po odpowiedź wypada odesłać do tegoż tomu z powodzeniem kontynuującego wątki zainicjowane w „Ataku". Pewne jest, że wpływy Konceptu zdają się rosnąć z dnia na dzień. Zarządzono godzinę policyjną, a ulice m.in. Nowego Jorku przemierzają patrole nowego reżimu. Stopniowo formuje się nieliczny ruch oporu. Jednak decydująca konfrontacja rozegra się na zupełnie innej płaszczyźnie, a przy tym z udziałem graczy, których aktywności w tej rozgrywce mało kto się spodziewał.

I rzeczywiście, bo sam Koziorożec przez większą część tej opowieści jest obecny jedynie symbolicznie. Miast niego scenę okupują przyjaciele astrologa, enigmatyczny Człowiek o Wytatuowanych Dłoniach oraz dawny (choć niekoniecznie dobrze wspominany) znajomy głównego bohatera serii. Ponadto po chwilowej odskoczni od motywów ezoterycznych opowieść ponownie osnuwa aura mistycyzmu. Intryga nabiera apokaliptycznych akcentów; nie wszystkie też elementy układanki mogą wydać się w pełni zrozumiałe. Nie od dziś jednak wiadomo, że niemiecki twórca nie stroni od wkomponowywania w tok swych opowieści motywów odrywających istotną rolę w nieco dalszej perspektywie,  a realizowane przez niego serie częstokroć tworzą zwartą fabularnie całość. Tak było w przypadku jego sztandarowego cyklu, w którym aż roiło się od niedopowiedzeń. Nie inaczej może być w przypadku „Koziorożca", co nie zmienia faktu, że aspekt czysto awanturniczy odgrywa tutaj niebagatelną rolę. Stąd też podobnie jak w poprzednich odsłonach serii, także tym razem fabuła tętni od gwałtownych zwrotów akcji, pościgów, batalii w przestworzach oraz manifestacji zjawisk nadprzyrodzonych.

W sposobie opowiadania Andreasa dostrzegalna jest ciągła pogoń za nowatorstwem ujmowania narracji. Autor nie szczędzi wiodących ku nieznanym szlakom wskazówek i pozorów, które wraz z rozwojem opowieści zyskują zupełnie odmienne znaczenie. A wszystko to zilustrowane z werwą i patosem (scena „objawienia" Błękitnego Smoka) oraz skłonnością twórcy serii ku geometryzacji. Akcja nabiera jeszcze większego tempa i tym samym pozwala żywić nadzieję na jej sprawne rozwinięcie w kolejnych tomach.

 

Tytuł: „Koziorożec t. 7: Błękitny smok"  

 • Tytuł oryginału: „Capricorne 7: Le Dragon bleu"
 • Scenariusz i rysunki: Andreas Martens
 • Kolory: Isa Cochet
 • Przekład: Olga Zasępa-Bietti 
 • Wydawca: Sideca
 • Data premiery: 31 października 2013 r. 
 • Oprawa: miękka 
 • Format: 21 x 29 cm
 • Papier: kredowy  
 • Druk: kolor 
 • Liczba stron: 48
 • Cena: 37,90 zł


comments powered by Disqus