"Córka Mendla. Wspomnienia." - premiera

Autor: Wydawnictwo Komiksowe Redaktor: Ludwik

Dodane: 10-06-2013 04:20 ()


 

Córka Mendla. Wspomnienia.

Scenariusz: Martin Lemelman, Gusta

Lemelman

Rysunek: Martin Lemelman

Tłumaczenie: Wojciech Szot

Liczba stron: 240

Format: 200x275 mm

Oprawa: miękka

ISBN-13: 978-83-936037-5-6

Wydanie: I

Cena: 46 zł

Data wydania: 10.06.2013

Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe

 

W 1989 roku Martin Lemelman nagrał opowieść swojej matki, Gusty, o jej dzieciństwie w Polsce w latach trzydziestych i ucieczce przed nazistowskimi prześladowaniami. Córka Mendla jest komiksową transkrypcją wstrząsającego świadectwa jego matki, przywracającą jej opowieść do życia za pomocą czarno-białych rysunków splecionych z reprodukcjami zdjęć, dokumentów i innych pozostałości czasów. Rezultat tych zabiegów oryginalnie, autentycznie i poruszająco mówi o nadziei i przetrwaniu w czasach rozpaczy.

"Córka Mendla" jest opowieścią prywatną, bardzo indywidualną, skupioną na głównej bohaterce oraz jej najbliższej rodzinie. Jest też opowieścią publiczną, świadectwem. Jest dziełem polifonicznym - opowieść Gusty Lemelman nagrano dla celów prywatnych, została jednak spisana i zilustrowana przez jej syna, Martina Lemelmana, dopiero po jej śmierci. Dwie warstwy - opowieść Gusty i jej transkrypcja zarówno literacka, jak i ikonograficzna - powodują, że nie można Córki Mendla traktować jako komiksu autobiograficznego, a plastyczno-narracyjną interpretację. Interpretację opartą o fakty historyczne czy wynikające z jej opowiadania, a także istniejące fotografie i dokumenty rodziny Gusty Lemelman.

W czasach, gdy zaprzeczanie Holocaustowi staje się niesłychanie jadowitą bronią w rękach antysemitów, ta wzruszająca, sugestywna, naoczna i autentyczna relacja o drodze jednej rodziny przez doliny pokryte śmiertelnym zagrożeniem jest doskonałą przeciw-bronią. Powinna być czytana przez młodych i starszych, przekazywana z pokolenia na pokolenie, bo choć zbledną wspomnienia i umrą świadkowie, to nienawistnicy nadal będą próbować zasiać wątpliwości. - Alan Dershowitz, profesor prawa na Harwardzie.

Martin Lemelman dorastał w nowojorskim Brooklynie i jest dzieckiem rodziców ocalałych z Holocaustu. Od 1976 roku pracuje jako ilustrator-freelancer. Ilustrował ponad trzydzieści książek dla dzieci. Lemelman jest profesorem w Communication Design Department na Kutztown University.

Patronem wydania jest Muzeum Historii Żydów Polskich.


comments powered by Disqus