"The JRRT Tolkien Companion & Guide” - recenzja

Autor: Piotr "Neratin" Florek Redaktor: Krzyś-Miś

Dodane: 14-02-2007 20:33 ()


Na tę książkę wielbiciele prozy Tolkiena czekali pięć lat. "The JRRT Tolkien Companion & Guide" zapowiadano już w 2001 roku, jednak datę wydania przekładano tak wiele razy, że czytelnicy zwątpili w realność ukończenia pracy nad dziełem. Nie oznacza to jednak, że jego autorzy - małżeństwo amerykańskich bibliografów, Wayne Hammond i Christina Scull - próżnowali przez ten czas. Przygotowywali między innymi poprawione, jubileuszowe wydanie „Władcy Pierścieni" z 2004 roku, zorganizowali rocznicową konferencję na Uniwersytecie Marquette, opublikowali także 900-stronicowy zbiór przypisów "The Lord of the Rings: A Reader"s Companion" do „Władcy Pierścieni". Rok później ukazał się w końcu "The JRRT Tolkien Companion & Guide".

Wagę tego opracowania można oceniać chociażby po jego... wadze, wynoszącej 3 kg. Eleganckie, czarne pudełko zawiera dwa tomy w twardej oprawie i z obwolutą, liczące w sumie 2300 stron.

Czym jest „Companion & Guide"? Można powiedzieć, że to taki „Reader"s Companion", tylko bardziej, bo obejmuje swoim zakresem nie tylko „Władcę Pierścieni", ale ogromną ilość faktów związanych z życiem i twórczością pisarza. Śmiało można więc powiedzieć, że stanowić będzie punkt odniesienia dla każdego, kto trochę bardziej dogłębnie chce poznać Tolkiena - dociekliwego czytelnika, krytyka literackiego czy bibliofila-kolekcjonera.

 Tom pierwszy, "Chronology", zapewnia nam kontekst, dzięki któremu możemy bezpieczniej bawić się w tak lubiane przez wielu tropienie cudzych wpływów i inspiracji. Oczywiście, wiele z tych informacji znanych jest z innych źródeł - chociażby licznych biografii (np. Carpentera czy Gartha) albo wydanego zbioru listów pisarza. Teraz jednak mamy to wszystko w jednym miejscu, ułożone chronologicznie i skonfrontowane z wydarzeniami, które mogły mieć jakiś wpływ na życie Tolkiena. Z kolei wiele innych, nieznanych wcześniej faktów, zostało zrekonstruowanych dzięki żmudnemu przetrząsaniu archiwów.

Przesadą byłoby powiedzenie, że z tego powodu poznać możemy życie Tolkiena dzień po dniu - jednak często "Companion & Guide" zbliża się do tego ideału, szczególnie jeśli chodzi o jego aktywność akademicką. Książka wylicza więc, jakie wykłady Tolkien prowadził w danym semestrze, czyje prace egzaminował, jakie artykuły recenzował i z którymi kolegami korespondował.

 Drugim tomem jest "Reader's Guide". Przypomina on na pierwszy rzut oka tolkienowskie encyklopedie, jakich nawet w Polsce kilka wydano, nie znajdziemy tu jednak spisu postaci, bestii czy krain Śródziemia. Własnych haseł doczekały się natomiast przede wszystkim same teksty autorstwa Tolkiena - zwykle ze streszczoną treścią, opisem tekstualnej historii i ich recepcji. Jest to nieoceniona pomoc dla wszystkich fanów czy badaczy Tolkiena, którzy czasami mogą czuć się zagubieni w morzu opublikowanych (nieraz w trudno dostępnych fanzinach czy niskonakładowych, egzotycznych publikacjach) tekstów autorstwa twórcy „Hobbita".

Oprócz tego liczne hasła w "Reader's Guide" dotyczą miejsc, które odegrały jakąś rolę w życiu pisarza (począwszy od najbardziej oczywistych, jak Oxford, Leeds czy Birmingham); ludzie, których znał (rodzina, koledzy z uczelni, studenci, żołnierze, z którymi służył, fani, z którymi korespondował, pracownicy wydawnictw), lub którzy mogli mieć na niego wpływ; oraz liczne motywy czy idee, przewijające się w jego twórczości.

Nie sposób w recenzji oddać, jak wiele informacji zmieściło się na tych 2300 stronach "Companion & Guide". Szczególnie interesujące mogą być te, których nie znajdziemy nigdzie indziej - na przykład niepublikowane listy do i od Tolkiena, wyciągnięte z archiwum wydawnictwa Allen & Unwin. "Companion & Guide" to bezdyskusyjnie najlepsze opracowanie dotyczące Tolkiena, jakie kiedykolwiek powstało - a w tej skromnej, lecz pełnej niespodzianek dziedzinie wiedzy (jak powiedziałby Gandalf) poprzeczka jest ustawiona niezwykle wysoko. Dzieło Wayne"a Hammonda i Christiny Scull polecałbym więc każdemu, gdyby nie jego wysoka cena: 100 dolarów. Biorąc jednak pod uwagę zarówno zawartość, jak i formę wydania dwóch książek, które otrzymamy, nie wydaje się to być kwotą wygórowaną. Jeśli jednak macie ograniczony budżet, a nie prowadzicie poważnych badań biograficznych i bibliograficznych, lepszym wyborem jest kupno wyłącznie tomu drugiego.

 

 

Wayne G. Hammond; Christina Scull

The J.R.R. Tolkien Companion and Guide (Boxed Set)

ISBN-13/EAN: 9780618391134;

ISBN-10: 0618391134

Wydawca: Houghton Mifflin, Boston, New York 2006

Liczba stron: 1020 + 1280

Cena: $100.00


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...