Dan Wells "Częściowcy" - recenzja
Dodane: 15-04-2013 13:42 ()
Życie jest pełne zaskoczeń. Jak uczciwy człowiek prowadzisz wojnę z obcym mocarstwem, wygrywasz ją, a potem to twoja broń zaczyna walczyć z tobą. Taki właśnie psikus spłatali Amerykanom Częściowcy, replikanci stworzeni przez rząd USA przeciw Chińczykom, w wyniku czego nasz świat obrócił się w ruinę. Nie taką dosłowną, chociaż trochę gruzu też naprodukowali, ale przede wszystkim ruinę demograficzną. Wirus RM, na który Częściowcy są rzecz jasna odporni, wybił większą część ludzkości, a tych którzy przeżyli uczynił niepłodnymi.
Podczas lektury będzie nam dane obserwować Manhattan, a dokładnie mieszkańców osady East Meadow. W osadzie obowiązuje drakońskie prawo rozpłodowe nakazujące przymusowe zapładnianie kobiet powyżej pewnego progu wiekowego w nadziei, że któreś z masowo produkowanych dzieci okaże się odporne, albo chociaż uda się uzyskać z ich zwłok szczepionkę. Jednak to nie wokół dramatów młodych matek (a przynajmniej nie do końca) kręci się akcja fabuły, a losów Kiry, stażystki w lokalnym szpitalu, która to podejmie nierówną walkę o ocalenie gatunku. Ponieważ jednak losy gatunku nigdy nie były dla nikogo zbyt motywujące, czego przykłady mamy w Europie Zachodniej, Kirę bezpośrednio pobudza do działania tragedia jej przyjaciółki. Dopiero wtedy wraz z waflami wyruszy w podróż do jądra ciemności, by odnaleźć szczepionkę która wyzwoli wszystkie kobiety. Oraz sprawi parę innych rzeczy
Częściowcy to powieść młodzieżowa, czego autor jest bardzo świadom, tworząc ją pod określonego czytelnika. Przynależy do nurtu „Silne, młode dziewczyny vs. świat". Ciekawe jest jednak to, że wątek romansowy nie dominuje całości, chociaż jest gdzieś tam obecny. Powiedzmy, że będzie to więc „Silne i niezależne dziewczyny vs. świat". Ach, ten galopujący feminizm.
Na stronie wydawcy podanych jest kilka domniemanych inspiracji Autora, chociaż ja widzę to nieco odmiennej. Tytułowi Częściowcy to Dickowscy Replikanci, o czym już wspomniałem, z Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?. Sam bunt to ewidentne zapożyczenie z Battlestar Galactica, zresztą widać zainteresowanie tym serialem przez Wellsa nie tylko w kreacji świata. Sceneria świata zniszczonego „po cichu" przywodzi na myśl The Walking Dead, czy tez inne filmy o zombie (czy ktoś w ogóle z Was widział Dzień żywych trupów?), z pewną domieszką klasycznej westernowej osady na końcu świata. Podobne obrazki możecie też pamiętać z zapominanego australijskiego serialu Sunstone.
Bohaterowie są zbudowani metodą „kielichową", którą już znamy od Kinga - bohaterowie są luźno nakreśleni, a czytelnik sam napełnia ich (stąd kielich) swoimi oczekiwaniami i skojarzeniami. Wtedy stają się swojscy i bliscy, co z pewnością spodoba się wielu czytelnikom. Nie oni i ja (czytelnik), tylko ja poprzez nich (bohaterów). Inaczej mówiąc, młodemu czytelnikowi łatwo się z nimi zidentyfikować.
Target docelowy zachęcam do sprawdzenia, czytelnikom niedocelowym zalecam ostrożność w doborze lektury.
Korekta: Kilm
Tytuł: Częściowcy
Tytuł oryginalny: Partials
Autor: Dan Wells
Przekład: Paweł Ziemkiewicz
Wydawca: Wydawnictwo Jaguar
Data wydania: 20 marca 2013
Oprawa: miękka
Stron: 416
Format: 140x210 mm
ISBN: 978-83-7686-168-5
Cena: 37,90 zł
Dziękujemy Wydawnictwu Jaguar za przesłanie egzemplarza do recenzji.
comments powered by Disqus