Terry Goodkind "Pierwsza Spowiedniczka" - recenzja

Autor: Żaneta "Fuzja" Wiśnik Redaktor: Kilm

Dodane: 13-04-2013 21:30 ()


Pierwsza Spowiedniczka to prequel bestsellerowego cyklu fantasy Miecz prawdy. Historia opowiedziana w tym tomie stanowi początek przygody zawartej na kartach wyżej wymienionej sagi. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że powieść ta znalazła się w finale nagrody czytelników „Goodreads Choice Awards 2012" w kategorii fantasy. Czy Terry Goodkind, pisarz znany i ceniony, zaprezentował w niej pełną gammę swoich umiejętności twórczych?

Pewnego dnia życie Magdy Searus załamuje się - jej ukochany mąż, szanowany przez lud Pierwszy Czarodziej Baraccus, popełnił samobójstwo. Magda nie może pogodzić się ze stratą, tym bardziej, że nic nie wskazywało na taki rozwój wydarzeń. Jednak śmierć ukochanego to tylko kropla w morzu mrocznych zjawisk, które zaczną się koncentrować wokół bohaterki. Wojna z niebezpiecznym wrogiem wisi nad ludami Nowego Świata. Największa skonstruowana przez niego broń - Nawiedzający sny - może czaić się w umyśle każdego człowieka, nawet tego, który schronił się za murami Wieży. Nikomu nie można ufać. Nikt nie jest bezpieczny. Czy w takich czasach Magdzie uda się znaleźć sprzymierzeńca, który tak jak ona będzie miał na uwadze dobro wszystkich ludzi zamieszkujących ojczystą krainę? Okaże się, że tak, i że sprzymierzeniec ten będzie władał mocą, która zapoczątkuje nową erę na świecie - Erę Spowiedniczek.

Autorzy piszący książki z gatunku fantasy mają to do siebie, że lubują się przeważnie w dwóch typach bohaterów. Pierwsi są odważni i mężni oraz mają do wykonania szalenie niebezpieczną misję. Drudzy posiadają ogromną wewnętrzną moc, jednak nie są świadomi tego, że los wybrał ich sobie jako oręż w walce z czyhającym złem. Magda Searus łączy w sobie cechy obu tych typów. Jest odważna i wie, że ma przed sobą szalenie ważne zadanie, nie jest jednak pewna mocy jaka w niej tkwi i potrzebuje wsparcia, by przejść przemianę, która zaważy nie tylko na jej losach. Zdecydowanie postać ta jest ogromnym atutem Pierwszej Spowiedniczki - atutem ważnym, acz nie jedynym. Autor stworzył całą paletę bohaterów, wśród których pojawiają się zdrajcy, niegodziwcy, osoby prawe i szlachetne oraz te mniej lub bardziej świadome swojego wkładu w rozwój wydarzeń. Jedno jest pewne: każda z nich odgrywa znaczącą rolę w historii spisanej na kartach owego prequelu.

Goodkind wykreował ciekawy i skomplikowany świat, w którym mistyczna sfera duchów przeplata się z rzeczywistością. Przedstawił go jednak w sposób jasny i na tyle prosty, by czytelnik niezaznajomiony z cyklem Miecz prawdy nie pogubił się w jego tajemniczych meandrach. Mimo tego, że walka dobra ze złem, czająca się za rogiem wojna między światami oraz garstka bohaterów walcząca ze zdrajcami własnej ojczyzny, to tematy dosyć oklepane w książkach fantastycznych, to jednak sposób przedstawienia tychże przez pisarza sprawiają, że Pierwszą Spowiedniczkę czyta się szybko i sprawnie. Choć nie można nie zauważyć fragmentów, w których prąca do przodu akcja nagle zwalnia, a na pierwszy plan wysuwają się dialogi i wszelakie opisy. Mimo tego powieść czyta się równie dobrze jak np. Sługę Imperium Feista. Uważny czytelnik będzie w stanie zauważyć kilka podobieństw między obydwoma tytułami, tak w sposobie kreacji świata, jak i w konstrukcji, chociażby, głównej bohaterki.

Pierwsza Spowiedniczka to lektura wymagająca, prezentująca klasyczną fabułę, ubarwioną naprawdę ciekawymi postaciami i zabierająca w niesamowitą podróż w poszukiwaniu prawdy.  Zachęcam więc do zapoznania się z tym tytułem. Jest to pozycja uniwersalna - idealnie trafiająca w gusta tych, którzy mają za sobą wcześniejsze lektury z cyklu Miecz prawdy, oraz tych, których przygoda w książkami Goodkinda dopiero się rozpoczyna.

Korekta: Kilm

Tytuł: Pierwsza Spowiedniczka

Tytuł oryginalny: The First Confessor

Autor: Terry Goodkind

Przekład: Lucyna Targosz

Wydawca: Rebis

Data wydania: 15 stycznia 2013

Oprawa: miękka

Stron: 424

Format: 132x202 mm

ISBN: 978-83-7510-954-2

Cena: 33,90 zł

 

Dziękujemy Wydawnictwu Rebis za przesłanie egzemplarza do recenzji.

 

 

 

 


comments powered by Disqus