Rafał Kosik "Felix, Net i Nika oraz Świat Zero 2. Alternauci" - recenzja
Dodane: 31-03-2013 09:32 ()
Rafała Kosika nie bez kozery można nazwać „renesansowym" twórcą polskiej literatury młodzieżowej. Od czasów Zbigniewa Nienackiego i jego serii o Panu Samochodziku nurt ten jakby przygasł wśród polskich literatów. Rynek został zasypany zagranicznymi pozycjami, które niekoniecznie były najwyższych lotów. Oczywiście, zdarzały się serie, które odniosły niemały sukces (Harry Potter, Zwiadowcy, Gone, Szkoła przy cmentarzu), jednak nikt już nie pisał o naszych nastolatkach. Rafał Kosik zmienił ten stan raz, a dobrze.
Felix, Net i Nika kontynuują swoją podróż po alternatywnych światach. Według współczynnika Bieleckiego zaczynają się coraz bardziej oddalać od Świata Zero - wymiaru, z którego wyruszyli, ich rodzimego świata. Poszukiwanie Pierścienia oraz kolejne skoki stają się coraz bardziej skomplikowane, a liczba dodatkowych problemów wcale nie maleje wraz z opuszczeniem świata. Trójce nastolatków przyjdzie stawić czoła zarówno problemom natury społecznej, jak i będą musieli zmierzyć się z własnymi słabościami.
Budowane przez autora kolejne światy są niewątpliwie asem tej powieści. Rafał Kosik nie tylko tworzy alternatywne wizje Polski, ale daje im również swoistą duszę, dzięki której każdy z nich jest odmienny, ale jakby „pasujący" do naszego kraju. Sprawia to między innymi zabawa stereotypami i przywarami, jakie tkwią w naszym narodzie. I tak na przykład, choćbyśmy byli największym mocarstwem na świecie, nadal będziemy kombinować, jak tu na boku zarobić parę groszy. Innym ważnym elementem jest kreacja szczegółów w przedstawionych rzeczywistościach. Każdy ze światów posiada własne walory i smaczki, nie ma braków czy kopii. Autor nie pozwala czytelnikowi zagubić się w kolejnych podróżach, wręcz pobudza fascynację alternatywną historią. „Gdybanie" nie jest tu formą wynurzeń fantasty, a konkretnym budowaniem zmienionej wersji czasu.
Dzięki podróżom razem z bohaterami poznajemy również różne systemy polityczne, różne gospodarki, czy też społeczeństwo, tak zależne od obu wspomnianych wcześniej czynników. Ponadto, Rafał Kosik zapoznaje nas z elementami fizyki kwantowej czy teorii nieoznaczoności, a także wprowadza w zawiły świat elektroniki w sposób przystępny i zrozumiały dla przeciętnego czytelnika, jakim w tym przypadku jest młodzież.
Godnym zwrócenia uwagi szczegółem jest też budowanie postaci drugoplanowych. Na kartach powieści znajdzie się ich całkiem sporo, a nie są to bohaterowie, których się zapomina. Każdy z nich posiada własną historię w swoim świecie, nie jest szarym przerywnikiem w przygodach, a dodaje smaku i zostaje w pamięci. Taka kreacja jest niebywałą sztuką i pozwala autorowi na pozostawienie pewnego niedosytu o losach postaci, jednak mieszczącego się w dobrym guście książki.
Jak na dobrą pozycję młodzieżową przystało, znajdzie się tutaj mnóstwo wątków edukacyjnych. I to nie tylko z wspomnianych dziedzin fizyki czy matematyki, ale także z języka polskiego czy historii. A tej ostatniej jest tutaj sporo. Ponadto obecny jest wątek moralizatorski, który nieodzownie towarzyszy trójce przyjaciół.
Felix, Net i Nika oraz Świat Zero 2. Alternauci to pozycja obowiązkowa nie tylko dla młodszych czytelników, ale także dla grona starszych odbiorców, którzy lubią się zapoznać z kawałkiem dobrej, polskiej literatury fantastycznej. Książka, która mogła przynosić obawy związane z trudnym tematem podróży między wymiarami, jest niewątpliwie sukcesem. Sukcesem, i to w wielkim stylu.
Korekta: Byczek
Tytuł: Felix, Net i Nika oraz Świat Zero 2. Alternauci
Autor: Rafał Kosik
Cykl: Felix, Net i Nika
Tom: 10
Wydawca: Powergraph
Data wydania: 14 listopada 2012
Oprawa: twarda
Stron: 512
Format: 135x205 mm
ISBN: 978-83-611-8755-4
Cena: 39 zł
Dziękujemy Wydawnictwu Powergraph za przesłanie egzemplarza do recenzji.
comments powered by Disqus