Lutowy pakiet Kultury Gniewu dostepny!

Autor: Kultura Gniewu Redaktor: Ludwik

Dodane: 11-02-2013 07:05 ()


 

Norka Zagłady

Scenariusz: Tomasz Samojlik

Rysunki: Tomasz Samojlik

Wydanie: I

ISBN: 978-83-60915-72-1

Druk: kolor

Oprawa: twarda

Format: 16,5 x 23,5 cm

Stron: 122

Cena: 39,90 zł

Wydawnictwo: Kultura Gniewu

Data wydania: 11 Luty 2013

Przykładowe plansze

 

Druga odsłona niesamowitych przygód Dobrzyka, bohaterskiej ryjówki, którą świat poznał w tomie „Ryjówka przeznaczenia"!

Ryjówki to niewielkie, ruchliwe i wiecznie głodne ssaki. Niemal bez przerwy polują - nie pogardzą owadem, dżdżownicą, ślimakiem czy małą rybką. Mało kto jednak wie, że ryjówkom przydarzają się też mrożące krew w żyłach przygody.

Zagrożenie ze strony człowieka zaśmiecającego dolinę ryjówek minęło (patrz „Ryjówka przeznaczenia"), ale kłopoty owadożernych mieszkańców lasu się nie skończyły. Przed ryjówką malutką - Dobrzykiem - staje kolejne wyzwanie: inwazja armii norek amerykańskich. Tylko jak poradzić sobie z drapieżnikiem, który nie boi się nikogo i niczego?

Prawdziwe procesy zachodzące w przyrodzie i mnóstwo ciekawostek z życia ryjówek i ich pobratymców w przygodowym sosie - oto czego można się spodziewać po „Norce zagłady" Tomka Samojlika. A dodatkowo: przyjaźń wystawiona na próbę, wpadanie w tarapaty i wyplątywanie się z nich, pojedynki na pazury, dzioby i ogony oraz wiele, wiele więcej...

Akcja, nienachalne elementy edukacyjne, sympatyczni bohaterowie i ich fascynujący świat - autor przygód Dobrzyka doskonale wciela w życie słynną zasadę Papcia Chmiela, autora „Tytusa, Romka i A'Tomka": „Bawiąc uczyć, ucząc bawić".

„Norka zagłady" ukazuje się w serii krótkie gatki, poświęconej komiksom dla dzieci i młodzieży.

Publikacja dofinansowana ze środków Polskiej Akademii Nauk.

 

 

 

Pyongyang

Scenariusz: Guy Delisle

Rysunki: Guy Delisle

Tłumaczenie: Katarzyna Szajewska

Wydanie: II

ISBN: 978-83-60915-73-8

Druk: czarno-biały

Oprawa: miękka

Format: 165 × 245 mm

Stron: 188

Cena: 49,90 zł

Wydawnictwo: Kultura Gniewu

Data wydania: 11 Luty 2013

Przykładowe plansze

 

Komiksowy travelogue, czyli dziennik z podróży do stolicy Korei Północnej. Guy Delisle, kanadyjski rysownik i animator, wyjechał służbowo do jednego z najbardziej zamkniętych i tajemniczych państw we współczesnym świecie. Jego książka jest zapisem dwóch miesięcy tam spędzonych, spojrzeniem za żelazną kurtynę, za którą "jedyna komunistyczna dynastia na świecie" ukryła cały kraj i jego mieszkańców.

Delisle porusza się oczywiście po Pjongjangu ściśle wyznaczonymi trasami. Każdy jego krok jest uważnie obserwowany przez "towarzysza tłumacza", "towarzysza przewodnika" oraz rozbudowany aparat bezpieczeństwa. W Korei Północnej Wielki Brat cały czas patrzy. Autor komiksu to jednak bystry i uważny obserwator, któremu udaje się przedstawić czytelnikowi zaskakujący obraz państwa należącego do "osi zła". Kraju ciągłych absurdów i paradoksów, z których wiele swoją komicznością przypomina sytuacje z filmów Barei, ale także terroru i opresji, które z kolei przywołują mroczną epokę stalinowską.

Doniesienia z Korei Północnej nie schodzą z pierwszych stron gazet, ale "Pjongjang" pozwala zobaczyć to państwo od strony do tej pory nieznanej. Komiks Guy Delisle'a uznany został jedną z najciekawszych pozycji literatury faktu wydanych w 2005 roku w Stanach Zjednoczonych, otrzymał dwie nominacje do prestiżowej Nagrody Eisnera, a także znalazł się na liście 10 najlepszych komiksów roku tygodnika "Time".

"Pjongjang" wstępem opatrzył profesor Waldemar Dziak, jeden z najwybitniejszych znawców Korei Północnej w Polsce, autor m.in. biografii Kim Ir Sena i Kim Dzong Ila oraz książki „W kraju Orwella: uwagi o funkcjonowaniu północnokoreańskiego państwa totalitarnego".

"Mimo upływu lat komiks Guy Delisle'a nie stracił nic na aktualności. Nasz podziw w dalszym ciągu wzbudza świeżość spojrzenia autora na północnokoreańską rzeczywistość, ironia, sarkazm". ze wstępu prof. dr. hab. Waldemara Dziaka

 

 

 

Tajemnica "Plaży w Pourville"

Scenariusz: Władysław Krupka

Rysunki: Bogusław Polch

Wydanie: I scalone

ISBN: 978-83-60915-74-5

Druk: kolor

Oprawa: miękka

Format: 180 × 250 mm

Stron: 28

Cena: 19,90 zł

Wydawnictwo: Kultura Gniewu

Data wydania: Luty 2013

Przykładowe plansze

 

Wielki powrót jednego z najpopularniejszych polskich komiksowych bohaterów wszech czasów! Do akcji ponownie wkracza kapitan Żbik, a w zasadzie pułkownik, bo w tej randze jest były funkcjonariusz milicji w roku 2000, gdy rozpoczyna się akcja zeszytu "Tajemnica "Plaży w Pourville". ...Ten komiks to również powrót do słynnej serii współtwórców jej największych sukcesów. Po ponad 20 latach przerwy scenariusz napisał Władysław Krupka, a całość narysował Bogusław Polch.

Fabuła komiksu dotyczy prawdziwego wydarzenia - głośnej kradzieży obrazu Claude'a Moneta „Plaża w Pourville" z rogalińskiej galerii obrazów należącej do Muzeum Narodowego w Poznaniu we wrześniu 2000 roku. Policjantom pracującym nad sprawą kradzieży wartego miliony dolarów płótna będzie musiał pomóc słynny Jan Żbik, a także jego wnuk Michał, pracujący dla Centralnego Biura Śledczego.

Komiks, łączący fakty z odautorską fikcją, pierwotnie ukazywał się w odcinkach w "Bezpłatnym Tygodniku Poznańskim". Jego publikacja rozpoczęła się 1 września 2003 roku, a zakończyła pół roku później. W tym czasie losy skradzionego obrazu wciąż nie były znane. Teraz już są, więc do pierwszego albumowego wydania "Tajemnicy Plaży w Pourville" autorzy specjalnie stworzyli nowe zakończenie.


comments powered by Disqus