"Nowa Fantastyka" numer 11/2012 - recenzja
Dodane: 04-11-2012 01:44 ()
Nowa Fantastyka obchodzi swój jubileusz. Widnieje na naszym rynku już 30 lat, zmian było wiele, ale idea pozostała ta sama. W związku z tym, w październikowym numerze przeczytamy trochę o historii tego czasopisma z różnych punktów widzenia, ale także niezmiennie otrzymamy dawkę opowiadań, recenzji i publicystyki.
Jubileuszowy numer otwierają tradycyjne zapowiedzi książkowe oraz felieton Michała Cetnarowskiego o trzech dekadach fantastyki w Polsce. Warto się zatrzymać przy tym artykule, gdyż nawet tylko dla tego tekstu warto kupić numer. Otóż otrzymujemy tutaj bardzo wnikliwy przegląd przez tematykę, wydawców i autorów ostatnich 30 lat na polskim rynku fantastycznym. Dokładnie obserwujemy zmiany, jakie miały miejsce, a także co ważnego działo się w tych dekadach. Dobrze sformułowany artykuł pozwala młodszym czytelnikom na zapoznanie się z nazwiskami, o których niewiele się już dzisiaj mówi, a przynajmniej nie głośno.
W tematykę jubileuszu wpisuje się też artykuł Macieja Parowskiego „Obrazy z księżyców”, w którym prezentuje on rozwój dzieł artystycznych związanych z fantastyką. Także w krótkich słowach opowiada o losach graficznych Fantastyki i Nowej Fantastyki. Do tematów numeru należy także tekst Tomasza Kołodziejczaka o jego 30 latach pracy z komiksem oraz Fantastyką.
Dział publicystyki zawiera także stałe kolumny Rafała Kosika (tym razem o potrzebie ambitnej fantastyki), Petera Wattsa (o niegodnych filmowych zakończeniach) oraz Łukasza Orbistowskiego (o „Rzeczy” Carpentera i „Rzeczach” Wattsa). W numerze także znajdziemy artykuł o filmowej adaptacji Felixa, Neta i Niki oraz popularnonaukowy tekst o fantastyce i nauce, czyli jak daleko nam do cyborgów, Wawrzyńca Podrzuckiego.
Starannie dobraną oraz wysoką jakościowo publicystykę uzupełniają działy recenzji książkowych, filmowych i komiksowych. Gratką dla czytelników jest także komiks Jakuba Ćwieka będący zapowiedzią wydawniczą „Kłamca: viva l’arte”.
W prozie polskiej otrzymujemy 15 miniatur literackich Grzegorza Janusza. Te krótkie teksty literackie okraszone są dozą humoru i cynizmu, który przypadnie do gustu każdemu, nawet najbardziej wybrednemu czytelnikowi. W dziale tym otrzymujemy także opowiadanie Marty Malinowskiej „Jad” oraz „Śmierć na chorągwi” Zbigniewa Wojnarowskiego. Pierwszy tekst to fantasy zbudowane na słynnym powiedzeniu o pobożnych życzeniach. „Śmierć…” również należy do wspomnianego gatunku, jednak tym razem oparte jest na wierzeniach słowiańskich. Doskonały warsztat Wojnarowskiego i świetnie dobrana tematyka sprawiają, że krótką formę prozatorską czyta się jak dobrą książkę. Zdecydowana gratka dla miłośników słowiańskiej fantasy oraz smakoszy dobrego pióra.
Dział prozy zagranicznej otwiera „Nocna parada duchów” Xia Jia. Opowiadanie młodej Chinki zachwyca jakością detalu oraz zmysłowymi opisami przedstawionego świata. Poruszona historia zdaje się być umiejscowiona gdzieś na pograniczu ubran fantasy a inspiracjami lokalnych podań. Kolejnym opowiadaniem jest „Siódma mina generała-robota” Jeffrey’a Forda, autora znanego nam między innymi z powieści Rubieże. Tekst traktuje o niesamowitych dokonaniach robota-generała oraz jego powojennych losach. Lucius Shepard ze swoją „Chudziną” zdaje się traktować z nutką ironii na temat Śmierci, sięgając po jej wizerunek i wpisując się w nurt urban fantasy. Dwa ostatnie należą do Nir Yaniv, izraelskiego pisarza. Zarówno „Spopielarze”, jak i „Słowo Boże” to przewrotne teksty metafizyczne okraszone fantastyką, nad którymi wypada się głębiej zastanowić.
Jubileuszowy numer Nowej Fantastyki to przyjemna lektura okraszona historią gatunku w Polsce. Wśród tekstów prozatorskich znajduje się również szeroka paleta, na którą warto zwrócić uwagę. Warto więc nabyć numer nie tylko ze względu na jakość czasopisma, ale także (a może przede wszystkim?) na teksty publicystyczne, bo któż dzisiaj traktuje o tym, co było i działo się na naszym skromnym poletku fantastycznym?
Korekta: Byczek
Tytuł: Nowa Fantastyka
Numer: 11/2012
Redaktor naczelny: Jakub Winiarski
Wydawca: Prószyński Media
Data wydania: 26 września 2012
Częstotliwość wydawania: miesięcznik
Papier: offsetowy
Oprawa: miękka
Cena: 9,99 zł
comments powered by Disqus