Nowa Fantastyka 09/2012 - "Jasna strona Mocy"
Dodane: 31-08-2012 15:37 ()
JASNA STRONA MOCY (9/2012)
Podobno kilka dni przed tragedią wysłał na adres jednej z uczelni notatnik ze szczegółowym opisem tego, co zamierza. Podobno nie krył się z obłąkańczym pomysłem, informował każdego, kto tylko chciał słuchać, a pewnie też nagabywał takich, co słuchać nie mieli ochoty. Podobno rzuciła go dziewczyna. Podobno leczył się u psychiatry. Podobno wyglądał na grzecznego, inteligentnego faceta. Piszą, że chodził do kościoła. Ot, sympatyczny nerd, trochę odklejony od rzeczywistości, całymi dniami pykający w komputerowe gierki. Podobno w więzieniu zapytał klawisza: „Dlaczego tu jestem?” Zabawny gość. Wszystko to zresztą pewne o tyle, o ile sąd tak uzna. I o ile uzna, że powinno mieć jakiś wpływ na opinię co do poczytalności. I tylko jedno jest w tej historii nie do obalenia: do masakry doszło na premierze filmu z serii kultowej dla fantastów. Zginęło 12 osób, 58 zostało rannych.
Przyznam się teraz do czegoś. To dobry, niestety, moment. Otóż, fantastyka podobała mi się zawsze z wielu powodów, ale jeden był decydujący. Podobała mi się i podoba nadal prostota i jasność wielu rozstrzygnięć moralnych, dokonywanych w powieściach, komiksach, czy filmach spod znaku SF i fantasy. Podoba mi się, kiedy dobro zwycięża, a zło jest bezsilne i dostaje łupnia.
Przynajmniej kiedyś tak dostawało. Było to w czasach, kiedy podczas zabawy w gwiezdne wojny nikt nie chciał być „tym złym”. Nie wiem, jak wasi kumple, ale wśród moich nie było takiego, który jarał by się Ciemną Stroną. Żałuję, że to się skończyło.
Rozumiem, że bajkowy podział na Dobro i Zło, na Jasną Stronę Mocy i Ciemną – to już przeszłość. Rozumiem, że dla skomplikowania fabuły i dodania postaciom rysu prawdopodobieństwa twórcy starają się dziś nie operować czarno-białymi schematami. Rozumiem, że Joker czy Bane muszą być na swój sposób ludzcy, żeby widowisko było atrakcyjniejsze. Zastanawiam się jednak – tragedia w Denver prowokuje do tych pytań – czy czegoś nie straciliśmy? Czy nie warto przypomnieć sobie, że podział jest jednak prosty?
Jakub Winiarski
Spis treści NF 09/2012
PUBLICYSTYKA
2 ZAPOWIEDZI
3 JĘZYK EINSTEINA I UFOLODZY Jakub Ćwiek
4 TAJEMNICA KAROLA DICKENSA Jan Żerański
6 DOMOWE PIEKIEŁKO Piotr Pieńkosz
8 CHAOS ABSOLUTNY CZ. 2 Marcin Zwierzchowski
10 PŁASKA ZIEMIA Z LAMUSA Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz
12 POWRÓT (DO PRZESZŁOŚCI) STRAŻNIKÓW Michał Chudoliński
14 DZIEDZICTWO DIUNY Andrzej Kaczmarczyk
63 RADY DLA PISZĄCYCH, ODC. 10 Michael J. Sullivan
65 TRZEBA MÓWIĆ WŁASNYM GŁOSEM Wywiad z Davidem Weberem
72 OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA? NIECH GINĄ! Rafał Kosik
73 GRUPOWA SELEKCJA Peter Watts
78 KŁOPOTY Z PAMIĘCIĄ Łukasz Orbitowski
PROZA POLSKA
17 KHULLÉ Ewa Bury
32 DO ZWARTEGO ZAKLĘCIA Adam Synowiec
PROZA ZAGRANICZNA
39 OPOWIASTKI O SIEDMIU DŻINACH Mike, Linda i Louise Careyowie
47 SYTUACJA Jeff VanderMeer
59 ANALK Florian Heller
RECENZJE
67 KSIĄŻKI 74 FILM 75 GRA / DVD 76 KOMIKS 77 TV
Materiały do pobrania:
comments powered by Disqus