Blok dla bibliotekarzy i nauczycieli podczas festiwalu Komiksowa Warszawa

Autor: PSK Redaktor: Motyl

Dodane: 08-05-2012 07:03 ()


Blok dla bibliotekarzy i nauczycieli podczas festiwalu Komiksowa Warszawa

 

Po raz pierwszy podczas festiwalu Komiksowa Warszawa zorganizowany zostanie blok naukowy dla bibliotekarzy i nauczycieli (piątek, 11 maja, godz. 12.00, s. Gagarina), podczas którego zostanie przybliżona tematyka sztuki komiksu oraz jego funkcjonowania w bibliotekach.

Na blok składają się następujące wystąpienia:

Komiks w bibliotece na przykładzie funkcjonowania Pracowni Komiksowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku – o swojej pracy opowiedzą pracownicy tej biblioteki (Bogdan Ruksztełło-Kowalewski/Łukasz Godlewski).

KOMIKS – sztuka, historia, kanon – wykład przybliżający tę dziedzinę sztuki, zawierający elementy teorii i historii gatunku oraz opisujący stan rynku komiksów w Polsce (Tomasz Kołodziejczak).

10 zagranicznych komiksów wydanych w Polsce, które powinny znaleźć się w każdej bibliotece – podczas prezentacji zostanie przybliżone 10 tytułów zagranicznych autorów, których braku w swoich zbiorach powinna wstydzić się każda biblioteka (Szymon Holcman).

10 komiksów polskich twórców, które powinny znaleźć się w każdej bibliotece – podczas prezentacji zostanie przybliżone 10 polskich tytułów, których braku w swoich zbiorach powinna wstydzić się każda biblioteka (Paweł Timofiejuk).

Thorgaliada, czyli autorzy Thorgala na FKW

 

Z Thorgalem polski czytelnik po raz pierwszy zapoznał się w 1978 roku, kiedy to magazyn „Relax” opublikował pierwszy tom serii. Przyszło nam czekać ponad 10 lat, by seria zaczęła ukazywać się w albumach, tak jak miało to miejsce we Francji. Potem przez lata przechodziła różne perypetie, by w końcu polscy czytelnicy mogli zapoznawać się z każdym tomem w tej samej chwili co ich francuscy koledzy. Przez te lata nie zmieniło się przede wszystkim jedno – wciąż jest to jeden z najpopularniejszych komiksów w Polsce.  Rzesze fanów z niecierpliwością czekają na kolejne tomy.

Czekają też na możliwość spotkania autorów na żywo. Podczas festiwalu dajemy im taką możliwość! W sobotę odbędą się spotkana z Grzegorzem Rosińskim, ojcem serii o godz. 12:00, oraz Romanem Surżenko, jednym z rysowników serii rozwijających świat Thorgala o godz. 13:30. Niestety de VIta odwołał w weekend swój przyjazd na festiwal. W trakcie festiwalu można będzie też zdobyć rysunki i autografy od autorów (prosimy sprawdzać na stronie festiwalu rozkład pracy strefy autografów: www.komiksowawarszawa.pl). Można będzie również podziwiać prace Rosińskiego, Surżenki i de Vita, którzy odpowiadają za rysunki poszczególnych serii związanych z Thorgalem. Wystawa będzie zlokalizowana w Sali Starzyńskiego PKiN.


comments powered by Disqus