Constance Briscoe "Brzydula. Historia niekochanej" - recenzja

Autor: Dawid „IpMan” Bastek Redaktor: Kilm

Dodane: 17-04-2012 13:56 ()


W życiu prawdziwego czytelnika, a nawet rzekłbym bibliofila, przychodzą takie dni, że ulubiony gatunek literatury zaczyna powoli tracić na wartości. Takie zjawisko często spowodowane jest przesytem i nadmiarem przeczytanych książek, w moim przypadku jest to fantastyka. Dlatego też dobrze jest czasem sięgnąć po zupełnie odmienny rodzaj prozy, taki jak sensacja, horror czy powieść obyczajowa, oparta na faktach. Z tego, co mi wiadomo, nawet autobiografie potrafią być interesującą lekturą, ale osobiście jeszcze tego nie sprawdzałem. Wracając do tematu, chciałbym wam dla odmiany zaproponować książkę, która wywarła na mnie ogromne wrażenie oraz poruszyła dogłębnie moje wewnętrzne „ja”. Dokładniej chodzi mi o najnowszą pozycję wydawnictwa Bellona – Brzydula, autorstwa Constance Briscoe.

 

- Co ja tym razem zrobiłam? Co? Przeniosłam się na czwarty stopień. Im wyżej byłam, tym mniejszą siłę matka mogła włożyć w cios. - Co ja teraz zrobiłam? Schodziłam po schodach tylko po to, żeby zapytać cię, czy masz ochotę na herbatę i czy mam odkurzyć schody. Mogę wrócić do pokoju. - Czy wyglądam, jakbym chciała harbatę? Popatrz uważnie! Czy wyglądam, jakbym chciała, żebyć ty, Panna Siusiumajtka, zrobiła mi herbatę? Cuchniesz jak siki! Idź, znajdź sobie coś do roboty! Matka puściła mój kołnierz i chwyciła mnie z przodu za włosy. - Zawsze sprawiasz kłopoty. Dlaczego nie możesz być taka, jak pozostali? Aborcje były nielegalne, inaczej bym cię załatwiła! Przyciągnęła mnie do siebie. Puściłam poręcz i straciłam równowagę. Reszta mojego ciała była rozciągnięta nad stopniami drugim, pierwszym i korytarzem. Chwyciłam dłoń, która trzymała mnie za włosy, żeby złagodzić ból. Matka uderzyła mnie deską trzask-trzask przez rękę. - Zabieraj rękę, suko! Zabieraj ją! Chwila! Chcesz ze mną walczyć? Zabieraj rękę! (...) - Zapytałam tylko, czy chcesz filiżankę herbaty - powiedziałam. - Dlaczego mnie nie zabijesz? No dalej, zabij mnie na śmierć! Wszyscy będą wiedzieli, kto to zrobił. Wiem, że tego chcesz! Nie ma co udawać. No dalej, co cię powstrzymuje? (...)

 

Czy jest jakiś powód takiego traktowania własnego dziecka? Może sobie czymś na to zasłużyła? Chodzi o to, że to wszystko spotyka ją za przysłowiową chęć do życia. Główna bohaterka jest córką kobiety, która niezbyt przepada za swoim dzieckiem, a nawet pozwoliłbym sobie na słowa, że go nienawidzi. Zmusza młodą Clare do wykonywania wszystkich obowiązków domowych, każe kilkuletniemu dziecku sprzątać, zmywać, chodzić po zakupy i być na każde skinięcie ręki, za co traktowana jest gorzej niż zwierzę. Matka nie przebiera w środkach, bije ją, poniża przy obcych ludziach i rodzeństwie, wykorzystuje materialnie, gdy dziewczyna idzie do pracy. Od najmłodszych lat Clare musi zarabiać na własne utrzymanie, ponieważ na rodziców nie może liczyć w żadnej kwestii, ale się nie poddaje i dzielnie idzie przez niesprawiedliwe życie.

Ta książka to coś więcej niż zbiór słów spisanych na papierze, to lekcja życia. Życia, które rzadko kiedy ma coś wspólnego z naszym. Czytając tę historię budzą się w nas uczucia, co ostatni czasy rzadko się zdarza, aby opowiadanie wywarło na nas większy wpływ. Sam podczas lektury nierzadko zaciskałem zęby z frustracji oraz podnosiło mi się ciśnienie, bo jak można tak traktować własne dziecko? Autorka opisując własne doświadczenia nie szczędzi nam drastycznych opisów i ciężkich słów, dając nam do zrozumienia, że świat bohaterki, jej własny, to nie był sen, lecz gorzka prawda. Przez co tego rodzaju proza, nie jest lekką lekturą, ale też wnioski płynące po przeczytaniu pozwalają nam spojrzeć inaczej na świat.

Jak widać, życie niektórych ludzi nie rozpieszcza, ale oni także mają swoje marzenia i cele w życiu. Może nie wszystkim się udaje je spełnić, lecz większość osób podobnych autorce dzielnie walczy i w końcu dostaje od życia, to na co tak naprawdę zasłużyli. Brzydula jest warta uwagi, choćby ze względu na to, że czytelnik może poznać drugą stronę medalu, jakim jest życie. Mimo innych upodobań literackich, gorąco polecam.

Korekta: Kilm

Tytuł: Brzydula. Historia niekochanej

Tytuł oryginalny: Ugly

Autor: Constance Briscoe

Wydawca: Bellona

Data wydania: 16 lutego 2012

Przekład: Krzysztof Dworak

Oprawa: miękka

Format: 14,5x20,5 cm

Stron: 472

ISBN/EAN: 9788311121911

Cena: 39 zł

 

Dziękujemy Wydawnictwu Bellona za przesłanie egzemplarza do recenzji.

 

Powiązane artykuły:

Constance Briscoe "Brzydula. Historia niekochanej" - fragment


comments powered by Disqus