Beasts & Barbarians Player's Guide - recenzja

Autor: Jakub "Arathi" Nowosad Redaktor: Arathi

Dodane: 03-04-2012 13:05 ()


W świecie gier fabularnych pojawia się coraz więcej pokręconych i zmyślnych settingów fantasy. Wydaje się że typowy odbiorca nie będzie już usatysfakcjonowany podróżą przez Shire, czy traktem wiodącym przez dzikie ostępy dowolnego królestwa Zapomnianych Krain. Dodaje się więcej i więcej nowych, często egzotycznych elementów. Tymczasem fantasy w swym jednym z najpierwotniejszych gatunków "sword & sorcery" raczej nigdy nie straci na popularności. Tym tropem poszedł Umberto Pignatelli autor wielu settingów i podręczników do Savage Worlds. Stworzył on setting Beasts & Barbarians, który wydany został przez nasze rodzime Wydawnictwo Gramel. 

 

B&B to klasyczny setting fantasy, gdzie dzielni wojownicy ratują z objęć potworów piękne i bezbronne damy. Jak nakazuje konwencja praktycznie brak jest tutaj innych ras ludzkich. W odróżnieniu od wielu światów high fantasy, w B&B wszechobecna magia nie jest tak widocznym elementem. To co otrzymujemy, to mroczny setting świata zwanego Dread Sea Dominium. Pierwsza część podręcznika, Book of Lore wprowadza graczy w niego. Otrzymujemy historię imperium, które upadło w wyniku uderzenia komety. Przez następne kilka stuleci plemiona, które odzyskały wolność rozwijały swą kulturę tworząc dziesiątki państw. W jednym z miast, Faberterra wynaleziono sposób na produkcję żelaza. Stworzono niepokonanych wojowników, którzy podbili część znanego świata i stworzyli imperium. Brak współpracy pobitych narodów z najeźdźcą doprowadziła ostatecznie do jego upadku. Nie bez znaczenia była także inwazja Valków, wojowników ze wschodu doskonale posługujących się łukiem. Wpływ na obecną sytuację miało także przymierze z czczącym mroczne bóstwo królestwem Tricarni. Ostatecznie świat gry to mroczny obszar, na którym aż roi się od demonów, potworów, opuszczonych miast i wrogich ludziom czarnoksiężników. 

 

Book of Lore zawiera także wyjątkowo dokładny opis kultur, których przedstawicielami mogą zostać gracze. Nie będą one obce dla żadnego z nich - mieszkający w grobowcach Cairnlords przypominają Celtów, Valks odpowiadają hordom dzikich barbarzyńskich plemion ze stepów Azji, a tajemniczych Tybetańczyków do złudzenia przypominają mieszkający wysoko w górach Jademen. W opisie każdej kultury zawarto najważniejsze informacje o życiu, społeczeństwie i kulturze materialnej oraz duchowej. By nie być zbyt męskocentrycznym setting wprowadza także waleczne Amazonki. Co ważne takie silne podobieństwo do znanych nam motywów kulturowych sprawia, że świat będzie o wiele bardziej przyjazny dla graczy i gra przyniesie więcej przyjemności, gdyż nie będą konieczne rozmyślania na temat sposobu postępowania charakterystycznego dla niziołków czy elfów. Rozdział kończy opis poszczególnych regionów Dread Sea Dominium. Ich prezentacje pełne są zahaczek i pomysłów na przygody. Nie zawierają także zbędnych elementów, które z góry narzucały by cokolwiek Mistrzowi Gry. Dzięki temu setting jest otwarty na wszelkie pomysły graczy i MG. 

 

Drugi rozdział, Heroic Concepts zawiera wszystko co potrzebne do stworzenia bohatera, oczywiście prócz podręcznika głównego Savage Worlds. Setting poleca rozpocząć grę postaciami już z 20 punktami doświadczenia. Zasada ta odzwierciedla fakt, iż postacie będą bohaterami, a nie zwykłymi łachmytami. W tej części znajduje się także opis kilkunastu nowych zawad i przewag. Żadna z nich nie wydaje się zbędna, a wręcz przeciwnie - stworzono takie przewagi i zawady, które wspierają klimat. Na przykład przewaga "Loincloth Hero/Bikini Heroine" daje bonusy, gdy postać ma na sobie jak najbardziej skąpą zbroję. Inne emulują takie popkulturowe elementy jak kobiecy seksapil czy barbarzyńską brutalność. Nie trzeba wiele mówić - jest to jeden z najlepszych rozdziałów dotyczących postaci dostępny w jakimkolwiek settingu. Idealnie wpasowuje się w klimat "sword & sorcery" znany choćby z przygód Conana.

 

Kolejny rozdział poświęcony magii uzupełnia postacie o zasady związane z którymś ze znanych w Dread Sea Dominium rodzajów magii. Warto zaznaczyć, że każdy z rodzajów magii powoduje także ujemne skutki. Prócz standardowego czarnoksięstwa mamy tu tworzenie magicznych eliksirów czy Ścieżkę Oświecenia, która przypomina Buddyzm. Jak już było wspomniane magia w B&B jest sztuką tajemniczą i często złowrogą. Nie znajdziemy więc tutaj potężnych czarodziejów podróżujących w grupach rzucających fireballe na każdym kroku. Magia dodaje klimatowi gry mroku i demonizmu i jest raczej elementem, który jest stworzony dla MG. 

Następna część podręcznika prezentuje broń i inny ekwipunek dostępny dla graczy. Oprócz statystyk, każdej rzeczy poświęcono kilka zdań. Duża wadą tego rozdziału jest brak ilustracji niektórych bardziej egzotycznych broni. Sądzę, że byłoby to miłe dla oka uzupełnienie. Jednak prócz tego minusu zawiera on na tyle sprzętu, że wątpię iż któryś z graczy skorzysta z każdego. Dla Mistrza Gry będzie to zbrojownia dla wszelkich NPCów. 

 

Ostatnia część podręcznika przeznaczona dla graczy wprowadza nowe zasady gry. Najciekawsza dla mnie jest zasada After An Adventure, która sprawia, że między kolejnymi przygodami postacie nie są zawieszone w czasie i przestrzeni, a ich życie ciągle się toczy, oczywiście zgodnie z cliche gatunku. Zasada ta po pierwsze odpowiada na pytania gdzie podziały się tony złota czy innych dóbr, które postacie zdobyli podczas przygody. Dzięki temu nie dojdzie do sytuacji, gdy po którejś przygodzie postacie będą tak bogate, że odechce im się dalej przeżywać przygody. Po drugie każdy z graczy może dodatkowo pociągnąć kartę i dowiedzieć co ciekawego, lecz nie zawsze pozytywnego przydarzyło się jego postaci między kolejnymi sesjami. Zasada After An Adventure powinna zostać zaimplementowana także w innych settingach Savage Worlds. 

 

Ostatnia część podręcznika przeznaczona jest tylko dla Mistrza Gry. Prócz pomocnych rad odnośnie prowadzenia, w tym doboru odpowiedniego nastroju gry, każdy MG znajdzie tu też zasady pomocne przy prowadzeniu sesji małym grupom osób - niezwykle rzadkie zasady i rady. Dodatkowo dostaje zasady pomagające wprowadzić dowolne magiczne przedmioty, zwane reliktami do gry. Tabelka pozwalająca szybko wylosować odpowiedni artefakt i kilka potworów kończy właściwą część podręcznika. Niestety choć z przydatnymi radami rozdział ten mógłby być nieco obszerniejszy i wprowadzać nieco więcej na przykład stworów, bądź więcej elementów sandboxa. 

 

Recenzowany podręcznik jest wersją angielską settingu wydanego w PDF. Oprawa graficzna stoi na bardzo wysokim poziomie. Grafiki są bardzo realistyczne i wykraczają daleko poza znane z niektórych innych settingów SWEPL ilustracje w stylu komiksowym. Wszystkie są także bardzo klimatyczne. Póki co w Polsce czekamy aż Wydawnictwo Gramel wyda podręcznik w naszym ojczystym języku. Według wcześniejszych zapowiedzi podręcznik ma być wydany w twardej oprawie. Warto pamiętać, że setting już doczekał się kilku dodatków - przygód i prezentacji niektórych regionów i wiadomo, że Gramel na tym nie poprzestanie. 

 

Wypada stwierdzić, że pomimo tych kilku bardzo drobnych minusów jest to setting daleko do przodu wyprzedzający kolejne wcielenia opartych o przygody Conana gier fabularnych. Ponieważ ocena całościowa byłaby niesprawiedliwa oceniam Beasts & Barbarians po częściach: setting 10/10, nowe zasady 10/10, wydanie 9,5/10. Jednakże ogólnie można powiedzieć, że jest to porządny kawał świetnej gry, który sprawi radość wielu fanom fantasy.

Korekta: Maryśka

 

 

Ocena Recenzenta: 10/10 

(setting 10/10, nowe zasady 10/10, wydanie 9,5/10) 

Tytuł:  Beasts & Barbarians Player's Guide

Autor: Umberto Pignatelli 

Wydawnictwo: Gramel

Wydanie: PDF; język angielski

Cena: 30 pln  

 

 


comments powered by Disqus