Nowa Fantastyka 03/2012 - "Świat równoległy"
Dodane: 23-02-2012 15:19 ()
Już na rynku marcowy numer miesięcznika „Nowa Fantastyka”. Temat numeru – JOHN CARTER
A w numerze:
„Mars potrzebuje Cartera” – temat z okładki.Artykuł Roberta Ziębińskiego o Johnie Carterze – zapomnianym bohaterze, bez którego nie byłoby ani Conana, ani „Kronik marsjańskich”.
„Fantastyka, kobieca przygoda” – artykuł Joanny Kułakowskiej o polskich autorkach fantastyki.
„Nieposkromiony Tarsem” – Jerzy Rzymowski o jednym z najoryginalniejszych reżyserów Hollywoodu – Tarsemie Singhu.
„Kiedy sama historia to za mało”– polska fantastyka historyczna – artykuł Wojciecha Chmielarza.
Rady dla piszących – czwarty odcinek „jak pisać” Michaela J. Sullivana.
Ponadto: felietony Jakuba Ćwieka, Petera Wattsa, Rafała Kosika i Łukasza Orbitowskiego, opowiadania polskie i zagraniczne, recenzje książek, komiksów i filmów.
Na deser 4 konkursy dla czytelników! Do wygrania: „Czas zmierzchu”, „Santa Olivia”, „Niebo ze stali” oraz „Nieśmiertelność zabije nas wszystkich”.
ŚWIAT RÓWNOLEGŁY (3/2012)
Widzieliście „Grę o tron”? Widzieliście. A „Battlestar Galacticę”? Na pewno. Wszystkie sezony „SG1”, „SG Atlantis” i odcinki „Firefly”? Wiem, że tak. W końcu dlatego właśnie to pismo, „Nowa Fantastyka”, jest dla Was. A oglądaliście piracąc, czy czekając na oficjalne wersje i łaskawie podane terminy? OK., nie musicie odpowiadać na to pytanie. Na szczęście, póki co, nie żyjemy w świecie rządzonym przez ACTA. I powiedzmy sobie otwarcie: wolelibyśmy, żeby świat z dokumentami takimi, jak ACTA, pozostał kosmosem alternatywnym, równoległym do naszego, ale nie mającym z nim punktów wspólnych.
Niestety, żarty żartami, ale trudno być pewnym, że ta historia dobrze się skończy, ratyfikacji nie będzie i właściciele oraz prawnicy koncernów, które za ACTA lobbowały obejdą się smakiem. Trudno mieć taką pewność, ponieważ postawę rządu, który do tej pory cieszył się mimo wszystko, mimo kolejnych nieudolnie przeprowadzanych „reform”, poparciem większości Polaków, najlepiej chyba obrazuje obrazek rozpowszechniany w Internecie: przepasany biało-czerwoną flagą, biegnący Król Julian, a w podpisie jeden z jego bon motów: „A teraz prędko – zanim dotrze do nas, że to bez sensu”. Skąd ten sceptycyzm?
Otóż stąd, że, jak podkreślają prawnicy, w świecie międzynarodowej polityki nie podpisuje się żadnych zobowiązań ot, tak. Tryb „podpisujmy prędko, zanim dotrze do nas, że wyszliśmy na durniów” nikogo nie rozgrzesza i nie tłumaczy, a do podpisanego trzeba się stosować. Jakie w tym miejscu ma polski rząd możliwości, by to, co się stało, odkręcić? Obawiam się, że jedynie na poziomie PR-u i marketingu: politycy zrobią wszystko, by nas przekonać, że nic się nie stało, nikomu włos z głowy ani plik z dysku nie spadnie, a w ogóle to te ACTA nic w polskim prawie nie zmienia. Jasne, nie zmienia, bo to już nie jest polskie prawo. Tylko nadrzędne, międzynarodowe. Można być miłośnikiem językowych gierek, szarad i retorycznych trików, ale nie tym razem. Zbyt wiele zależy od ACTA. I nie chodzi tu o pieniądze.
Jakub Winiarski
Spis treści NF 03/2012
PUBLICYSTYKA
2 ZAPOWIEDZI
3 GRA W KRZESEŁKA Jakub Ćwiek
4 FANTASTYKA, KOBIECA PRZYGODA Joanna Kułakowska
8 NIEPOSKROMIONY TARSEM Jerzy Rzymowski
10 ZNUDZONY ZIEMIANIN Z LAMUSA Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz
12 KIEDY SAMA HISTORIA TO ZA MAŁO Wojciech Chmielarz
14 MARS POTRZEBUJE CARTERA Robert Ziębiński
63 RADY DLA PISZĄCYCH, ODC. 4 Michael J. Sullivan
72 CZY OD KOPIOWANIA... Rafał Kosik
73 URODZENI, BY BYĆ ZŁYMI Peter Watts
78 TO NIE BYŁEM JA Łukasz Orbitowski
PROZA POLSKA
17 NAJLEPSZY HYCEL W MIEŚCIE Tomasz Przewoźnik
25 LILKA Radosław Rak
32 LEGENDA Tomasz Kaczmarek
38 CAŁA PRAWDA O ANGLETERRE Jakub Wojnarowski
PROZA ZAGRANICZNA
42 KSIĘGA FENIKSA Nnedi Okorafor
50 MAGIA Leonid Kaganow
RECENZJE
65 KSIĄŻKI 74 FILM 75 DVD 76 KOMIKS 77 TV
comments powered by Disqus