Harry Sidebottom "Wojownik Rzymu: Król Królów" - recenzja
Dodane: 24-10-2011 16:54 ()
Powtórka z historii starożytnej u prof. Harry’ego
Król królów to drugi tom trylogii Harry’ego Sidebottom’a z cyklu Wojownik Rzymu. Po swoim debiucie powieściowym „Ogień na wschodzie” poprzeczka została postawiona bardzo wysoko. Jako wykładowca historii starożytnej na Oksfordzie i specjalista w tym temacie autor, przemycił do powieści całą mnogość detali dotyczących rzemiosła wojennego, sztuki klasycznej i historii, zwyczajów ówcześnie panujących. Dla każdego, kto interesuje się starożytnością powinna to być lektura obowiązkowa.
Akcja książki rozpoczyna się w roku 256, w momencie powrotu dowódcy rzymskiego Balisty do Antiochii, po nieudanej obronie Arete przed perskimi oddziałami króla Szapura. Po fatalnym zakończeniu misji skazanej z góry przez cesarza na niepowodzenie, kłopoty zaczynają jednak się wzmagać. Dowódca popada w niełaskę po niedawnej klęsce i zdaje sobie sprawę, iż padł ofiarą spisku przeciwko niemu. Jednak Rzym jest targany przez falę zdrad, zepsucia i walk religijnych. Balista może polegać jedynie na najbliższych sobie dowódcach z pola walki oraz swojej rodzinie. Coraz bardziej widoczni stają się chrześcijanie, co tym bardziej niepokoi cesarza Waleriana. Ponadto jest on pod silnym wpływem swojej prawej ręki, Makriana, który knuje za jego plecami i wplątuje kolejne osoby w coraz to nowe intrygi. W tę sieć zostaje wplątany również Balista. Kolejny spisek ma na celu ośmieszenie go podczas misji tępienia chrześcijan w Edessie. Chociaż Balista wyczuwa spisek i wiszącą w powietrzu zdradę, nie ma poparcia dworu cesarskiego i musi poddawać się ślepemu losowi. Nad Imperium nadciąga plaga Sasanidów, którzy od wschodu coraz bardziej zagrażają jego granicom. Wszelkie znaki na niebie i ziemi zwiastują klęskę i upadek cesarstwa. Czy bohaterowi uda się ostrzec cesarza na czas? Czy uda się uciec przeznaczeniu? Czy w końcu armia Króla Królów zwycięży ponownie i zagrozi Imperium?
Powieść Król królów to zdecydowanie książka, dla której warto poświęcić trochę czasu i uwagi. Dla osób, które nie są aż tak biegłe w historii starożytnej, początki mogą okazać się trudne, ale autor też pomyślał o ułatwieniu dla mniej obeznanych czytelników w tym temacie. Na końcu książki znajduje się Apendyks złożony ze słowniczka, który pomaga zrozumieć wiele pojęć używanych w oryginalnej formie po łacinie czy grece. Dodatkowo mamy tutaj opis postaci oraz całej bibliografii, do której warto sięgnąć jeżeli chce się dodatkowo poszerzyć swoją wiedzę. Należy zauważyć, iż pierwsza część trylogii skupiała się w największym stopniu na rzemiośle wojennym, strategii oraz samych bitwach, manewrach. Natomiast w tomie drugim znajdziemy szerszy opis tradycji, jak chociażby wyścigi kwadryg czy luperkaliów. Pojawi się tutaj problem poszerzającej się społeczności chrześcijańskiej i coraz częstszego ich prześladowania. Zapoznamy się z życiem codziennym Rzymian oraz wierzeniami i przesądami. Książkę poleciłabym nie tylko ze względu na warstwę merytoryczną, ale też językową. Styl pisania pomaga nam bardzo w momentach naszpikowanych specjalistycznym słownictwem, momentami zaś język staje się niemal potoczny, co dodatkowo zbliża nas do bohaterów.
Zestawiając to wszystko razem znajdujemy świetną lekturę, która w prawdzie nie należy do rodzaju „łatwych i przyjemnych”, ale jest niezmiernie wartościowa i kształcąca, dlatego każdemu bibliofilowi z całego serca polecam.
Korekta: Kilm
Tytuł: Król Królów
Tytuł oryginału: King of Kings
Cykl: Wojownik Rzymu
Tom: 2
Autor: Harry Sidebottom
Tłumaczenie: Marta Dziurosz
Wydawca: Wydawnictwo Rebis
Data wydania: 30 marca 2010
Liczba stron: 424
ISBN-13: 978-83-7510-423-3
Oprawa: twarda z obwolutą
Format: 15,0×22,5 cm
Cena: 39,90 zł
Dziękujemy Wydawnictwu Rebis za przesłanie egzemplarza do recenzji.
Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...