Kultura Gniewu na 22 MFKiG w Łodzi

Autor: kultura gniewu Redaktor: Ludwik

Dodane: 28-09-2011 16:52 ()


 Wydawnictwo Kultura Gniewu na zbliżający się Międzynarodowy Festiwal Komiksu i gier w Łodzi przygotowała trzy komiksowe premiery. Będą to: "Czasem", DIEFENBACH „Zanim wzejdzie świt"oraz "Osiedle Swoboda" (wydanie II zmienione). Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami tych publikacji.

 

Czasem

Scenariusz: Grzegorz Janusz

Rysunki: Marcin Podolec

Wydanie: I

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Druk: czarno biały

Format: 170 × 240 mm

Stron 72

Cena: 29,90 zł

Wydawnictwo: Kultura Gniewu

Data wydania: 1 Październik 2011

 

Wspólny album Marcina Podolca, jednego z najzdolniejszych polskich rysowników, oraz Grzegorza Janusza, powszechnie uważanego za najlepszego scenarzystę komiksowego w Polsce.

„Czasem" to opowieść o zupełnie niezwykłym odkryciu, jakiego główny bohater dokonuje w starej willi, do której właśnie wprowadził się z żoną. Znalezisko to przez długi czas wydaje mu się czymś najlepszym, co przytrafiło mu się w życiu. Do momentu, gdy okaże się przekleństwem.

Fantastycznie narysowana przez Podolca, autora „Kapitana Sheera", historia wciąga i trzyma w napięciu do samego końca.

"Zawsze fascynowały mnie historie o bezludnych wyspach. Gdy byłem przedszkolakiem, ojciec czytał mi „Robinsona Cruzoe" Defoe, a ja słuchałem z wypiekami na twarzy. W podstawówce, gdy nauczyłem się czytać, sięgnąłem po „Wyspę skarbów" Stevensona, „Wyspę doktora Moreau" Wellsa i „Tajemniczą wyspę" Verne'a. W liceum przeczytałem „Władcę Much" Goldinga i „Wyspę" Ballarda. Na studiach zafascynowała mnie powieść „Großes Solo für Anton" Rosendorfera. W wieku lat trzydziestu poznałem „Wyspę dnia poprzedniego" Eco. A gdy skończyłem czterdzieści lat, postanowiłem sam napisać coś o bezludnej wyspie. Owocem tego postanowienia jest scenariusz albumu „Czasem". Coś mi się zdaje, że doszedłem do zupełnie innych wniosków niż Defoe."

Grzegorz Janusz

 

Przykładowe plansze komiksu

 

 

DIEFENBACH „Zanim wzejdzie świt"

Scenariusz: Benedykt Szneider

Rysunki: Benedykt Szneider

Wydanie: I

Oprawa: twarda

Druk: czarno biały

Format: 230 × 320 mm

Stron: 60

Cena: 49,90 zł

Wydawnictwo: Kultura Gniewu, Studio BX

Data wydania: 1 Październik 2011

 

"Strzeż się światła - może Cię zabrać daleko - tam, gdzie nie dochodzi żadna ciemność."

Varg Vikernes, „Decrepitude II"

Hiena cmentarna okradająca trupy z pola bitwy. Zakonnica, w którą wdarło się zło i uczyniło brzemienną, skazana przez zakon na śmierć. Tajemniczy Łowca polujący na granicy światów - ludzi i potworów, życia i śmierci. I szczury.

Oto co znajdzie czytelnik na kartach komiksu „Diefenbach. Zanim wzejdzie świt" Benedykta Szneidera. Album, który powstawał bez mała dekadę, zachwyca warstwą graficzną i budzi lęk, odwołując się do klasyki gore i horroru, a także atmosfery norweskiego black metalu. To historia o winie i odkupieniu, rozgrywająca się podczas jednej nocy.

Dzięki wielkiemu talentowi, trosce o każdy detal opowieści, Szneiderowi udało się stworzyć album, którego poszczególne sceny, jak i klimat całości, na długo zapadają w pamięć. Sugestywny, niepokojący „Diefenbach" to wielki powrót jednego z najlepszych polskich twórców komiksu.

"Benedykt Szneider wraca po latach milczenia, znowu ostry jak brzytwa. (...) Estetyka komiksu przypomina niemalże rysunki i grafiki mistrza Dürera albo weterana historii obrazkowych z Włoch Sergia Toppiego."

Sebastian Frąckiewicz, „Przekrój"

 

Przykładowe plansze komiksu  

 

 

Osiedle Swoboda

Scenariusz: Michał Śledziński

Rysunki: Michał Śledziński

Wydanie: II zbiorcze (zmienione)

Oprawa: miękka

Druk: czarno biały

Format: 165 × 205 mm

Stron: 280

Cena: 59,90 zł

Wydawnictwo: Kultura Gniewu

Data wydania: 1 Październik 2011

 

Gdybym miał wymienić najważniejszą polską serię komiksową z przełomu stuleci, nie zastanawiałbym się ani chwili - „Osiedle Swoboda" jest poza konkurencją - tak o komiksie Michała „Śledzia" Śledzińskiego pisał w „Gazecie Wyborczej" Wojciech Orliński. Ukazujący się na łamach słynnego „Produktu" cykl Śledzia był flagowym komiksem magazynu i rzeczą, która zmieniła polski komiks.

To obyczajowa historia z życia miejskiej młodzieży, która lubi ostrą muzę, imprezy, alkohol i inne używki. Snujący się po osiedlowych uliczkach bohaterowie - niezapomniani Wiraż, Dźwiedzu, Szopa, Smutny i reszta ferajny - borykają się z przemocą, nudą, tępymi „dresiarzami" i kacem, czyli z tym wszystkim, na co narażeni są codziennie młodzi ludzie.

Śledziu opowiada o tym zwyczajnym życiu na zwyczajnym osiedlu z niezwykłym poczuciem humoru, przyglądając się swoim bohaterom z sympatią i dystansem jednocześnie. Doprawia to szczyptą surrealizmu i fantastyki, które na Osiedlu Swoboda wyglądają zadziwiająco naturalnie.

"Wększość patentów, które spotkały „Swobodną" ekipę, wydarzyła się na serio mnie, moim znajomkom, lub została podsłuchana pod sklepem nocnym" - mówił Śledziu w jednym z wywiadów. I to ten autentyzm połączony z doskonałą komiksową formą dał nową jakość.

Do dziś, a minęło już 11 lat od publikacji pierwszego odcinka „Osiedla Swoboda", nikt nie sportretował polskiej młodzieży i jej życia we współczesnej Polsce w równie przekonujący i fascynujący sposób. O czym łatwo się przekonać sięgając po ten kompletny zbiór wszystkich epizodów opublikowanych w „Produkcie".

Drugie wydanie „Osiedla Swoboda" zawiera także premierowy komiks Śledzia - „Centrum" -   który być może stanie się punktem wyjścia do zupełnie nowej serii tego autora. Czytelnicy nie znajdą natomiast w tym albumie znanych z wydania pierwszego odautorskich komentarzy oraz galerii rysunkowych tributów dla „Osiedla Swoboda".

"Dzieło historyczne."

Wojciech Orliński, „Gazeta Wyborcza"

"Jeden z najważniejszych polskich komiksów."

Dominika Węcławek, „Życie Warszawy"

"Mówi się, że ulubione używki bohaterów „Osiedla..." powodują problemy z pamięcią, tymczasem ja w komiksach Śledzińskiego widzę więcej pamięci niż w książkach IPN."

Bartek Chaciński, „Polityka"

"Znakomity."

Łukasz Orbitowski, Onet.pl

 

Przykładowe plansze komiksu 


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...