Kultura Gniewu na 22 MFKiG w Łodzi
Dodane: 28-09-2011 16:52 ()
Wydawnictwo Kultura Gniewu na zbliżający się Międzynarodowy Festiwal Komiksu i gier w Łodzi przygotowała trzy komiksowe premiery. Będą to: "Czasem", DIEFENBACH „Zanim wzejdzie świt"oraz "Osiedle Swoboda" (wydanie II zmienione). Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami tych publikacji.
Czasem
Scenariusz: Grzegorz Janusz
Rysunki: Marcin Podolec
Wydanie: I
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Druk: czarno biały
Format: 170 × 240 mm
Stron 72
Cena: 29,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Data wydania: 1 Październik 2011
Wspólny album Marcina Podolca, jednego z najzdolniejszych polskich rysowników, oraz Grzegorza Janusza, powszechnie uważanego za najlepszego scenarzystę komiksowego w Polsce.
„Czasem" to opowieść o zupełnie niezwykłym odkryciu, jakiego główny bohater dokonuje w starej willi, do której właśnie wprowadził się z żoną. Znalezisko to przez długi czas wydaje mu się czymś najlepszym, co przytrafiło mu się w życiu. Do momentu, gdy okaże się przekleństwem.
Fantastycznie narysowana przez Podolca, autora „Kapitana Sheera", historia wciąga i trzyma w napięciu do samego końca.
"Zawsze fascynowały mnie historie o bezludnych wyspach. Gdy byłem przedszkolakiem, ojciec czytał mi „Robinsona Cruzoe" Defoe, a ja słuchałem z wypiekami na twarzy. W podstawówce, gdy nauczyłem się czytać, sięgnąłem po „Wyspę skarbów" Stevensona, „Wyspę doktora Moreau" Wellsa i „Tajemniczą wyspę" Verne'a. W liceum przeczytałem „Władcę Much" Goldinga i „Wyspę" Ballarda. Na studiach zafascynowała mnie powieść „Großes Solo für Anton" Rosendorfera. W wieku lat trzydziestu poznałem „Wyspę dnia poprzedniego" Eco. A gdy skończyłem czterdzieści lat, postanowiłem sam napisać coś o bezludnej wyspie. Owocem tego postanowienia jest scenariusz albumu „Czasem". Coś mi się zdaje, że doszedłem do zupełnie innych wniosków niż Defoe."
Grzegorz Janusz
DIEFENBACH „Zanim wzejdzie świt"
Scenariusz: Benedykt Szneider
Rysunki: Benedykt Szneider
Wydanie: I
Oprawa: twarda
Druk: czarno biały
Format: 230 × 320 mm
Stron: 60
Cena: 49,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu, Studio BX
Data wydania: 1 Październik 2011
"Strzeż się światła - może Cię zabrać daleko - tam, gdzie nie dochodzi żadna ciemność."
Varg Vikernes, „Decrepitude II"
Hiena cmentarna okradająca trupy z pola bitwy. Zakonnica, w którą wdarło się zło i uczyniło brzemienną, skazana przez zakon na śmierć. Tajemniczy Łowca polujący na granicy światów - ludzi i potworów, życia i śmierci. I szczury.
Oto co znajdzie czytelnik na kartach komiksu „Diefenbach. Zanim wzejdzie świt" Benedykta Szneidera. Album, który powstawał bez mała dekadę, zachwyca warstwą graficzną i budzi lęk, odwołując się do klasyki gore i horroru, a także atmosfery norweskiego black metalu. To historia o winie i odkupieniu, rozgrywająca się podczas jednej nocy.
Dzięki wielkiemu talentowi, trosce o każdy detal opowieści, Szneiderowi udało się stworzyć album, którego poszczególne sceny, jak i klimat całości, na długo zapadają w pamięć. Sugestywny, niepokojący „Diefenbach" to wielki powrót jednego z najlepszych polskich twórców komiksu.
"Benedykt Szneider wraca po latach milczenia, znowu ostry jak brzytwa. (...) Estetyka komiksu przypomina niemalże rysunki i grafiki mistrza Dürera albo weterana historii obrazkowych z Włoch Sergia Toppiego."
Sebastian Frąckiewicz, „Przekrój"
Osiedle Swoboda
Scenariusz: Michał Śledziński
Rysunki: Michał Śledziński
Wydanie: II zbiorcze (zmienione)
Oprawa: miękka
Druk: czarno biały
Format: 165 × 205 mm
Stron: 280
Cena: 59,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Data wydania: 1 Październik 2011
Gdybym miał wymienić najważniejszą polską serię komiksową z przełomu stuleci, nie zastanawiałbym się ani chwili - „Osiedle Swoboda" jest poza konkurencją - tak o komiksie Michała „Śledzia" Śledzińskiego pisał w „Gazecie Wyborczej" Wojciech Orliński. Ukazujący się na łamach słynnego „Produktu" cykl Śledzia był flagowym komiksem magazynu i rzeczą, która zmieniła polski komiks.
To obyczajowa historia z życia miejskiej młodzieży, która lubi ostrą muzę, imprezy, alkohol i inne używki. Snujący się po osiedlowych uliczkach bohaterowie - niezapomniani Wiraż, Dźwiedzu, Szopa, Smutny i reszta ferajny - borykają się z przemocą, nudą, tępymi „dresiarzami" i kacem, czyli z tym wszystkim, na co narażeni są codziennie młodzi ludzie.
Śledziu opowiada o tym zwyczajnym życiu na zwyczajnym osiedlu z niezwykłym poczuciem humoru, przyglądając się swoim bohaterom z sympatią i dystansem jednocześnie. Doprawia to szczyptą surrealizmu i fantastyki, które na Osiedlu Swoboda wyglądają zadziwiająco naturalnie.
"Wększość patentów, które spotkały „Swobodną" ekipę, wydarzyła się na serio mnie, moim znajomkom, lub została podsłuchana pod sklepem nocnym" - mówił Śledziu w jednym z wywiadów. I to ten autentyzm połączony z doskonałą komiksową formą dał nową jakość.
Do dziś, a minęło już 11 lat od publikacji pierwszego odcinka „Osiedla Swoboda", nikt nie sportretował polskiej młodzieży i jej życia we współczesnej Polsce w równie przekonujący i fascynujący sposób. O czym łatwo się przekonać sięgając po ten kompletny zbiór wszystkich epizodów opublikowanych w „Produkcie".
Drugie wydanie „Osiedla Swoboda" zawiera także premierowy komiks Śledzia - „Centrum" - który być może stanie się punktem wyjścia do zupełnie nowej serii tego autora. Czytelnicy nie znajdą natomiast w tym albumie znanych z wydania pierwszego odautorskich komentarzy oraz galerii rysunkowych tributów dla „Osiedla Swoboda".
"Dzieło historyczne."
Wojciech Orliński, „Gazeta Wyborcza"
"Jeden z najważniejszych polskich komiksów."
Dominika Węcławek, „Życie Warszawy"
"Mówi się, że ulubione używki bohaterów „Osiedla..." powodują problemy z pamięcią, tymczasem ja w komiksach Śledzińskiego widzę więcej pamięci niż w książkach IPN."
Bartek Chaciński, „Polityka"
"Znakomity."
Łukasz Orbitowski, Onet.pl
Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...