Łukjanienko w wydawnictwie Mag

Autor: Krzyś-Miś Redaktor: Krzyś-Miś

Dodane: 03-01-2007 20:39 ()


23 lutego 2007 roku w księgarniach pojawi się książka "Patrol zmroku" Siergieja Łukjanienko. Wydana zostanie przez wydawnictwo Mag.

Oto opis książki, przesłany nam przez wydawcę:

"Anton Gorodecki właśnie wrócił z rodziną z zasłużonego urlopu: odwiózł żonę Swietłanę i dwuletnią córeczkę Nadię na wieś i przyjechał do pustego moskiewskiego mieszkania. Co może robić „słomiany wdowiec", dysponujący jeszcze kilkoma wolnymi - od pracy i obowiązków domowych - dniami? Zaprosić gości? Samemu gdzieś się wybrać? Posprzątać? Zanim jednak Anton rozstrzygnął ten dylemat, zanim zaczął się oddawać błogiemu nieróbstwu czy „kawalerskim rozrywkom", zadzwonił Heser i wezwał swojego „maga do zadań specjalnych" do biura.

Niby nic, a napięcie rośnie - przecież Heser nie wzywałby Gorodeckiego, gdyby nie wydarzyło się nic nadzwyczajnego. Albo... gdyby nie szykował kolejnej intrygi...

Sprawa wyjaśnia się szybko - Heser informuje Antona, że pewien Inny wyjawił zwykłemu człowiekowi prawdę o istnieniu Innych, a w dodatku ma zamiar przemienić tego człowieka w Innego - w każdym razie donos o takiej treści otrzymali szefowie Nocnego i Dziennego Patrolu, a także Inkwizycja. Skąd „Życzliwy" znał adresy biur obu Patroli - a co najważniejsze, adres siedziby Inkwizycji? Kim on jest? Kim jest ów Inny-zdrajca? A przede wszystkim - jak chce przemienić człowieka w Innego, skoro powszechnie wiadomo, że to absolutnie niemożliwe?

A może... może to jednak jest możliwe?

Wśród Innych krąży na wpół zapomniana legenda o księdze Fuaran, dzięki której rzekomo można z dowolnego człowieka uczynić Innego. Czyżby ta mityczna księga - której nikt nigdy nie widział, a która miałaby powstać wiele wieków temu - naprawdę istniała? Czyżby ktoś ją posiadał?

Właśnie wyjaśnieniem tych wszystkich spraw ma zająć się Anton Gorodecki - razem ze „starymi znajomymi": Inkwizytorami Edgarem i Vitezsławem oraz przedstawicielem Dziennego Patrolu, wampirem Kostią Sauszkinem, dawnym sąsiadem Antona, a obecnie Wyższym wampirem.

W tym śledztwie nic nie będzie proste ani łatwe, a najtrudniejsze będą chyba wzajemne stosunki zmuszonych do współpracy Ciemnych, Jasnych i Inkwizycji. Wszystkie wątki mają podwójne dno, wszystkie punkty zaczepienia wyślizgują się z rąk, wszystkie nitki prowadzą nie do kłębka, lecz do istnego kłębowiska zagmatwanych, splątanych, powiązanych ze sobą spraw. Powoli, bardzo powoli ukazują się kolejne warstwy wydarzeń dawno minionych, utajnionych i z pozoru niemających nic wspólnego ze śledztwem..."

 

Patrol zmroku to trzeci tom z serii, kontynuacja Dziennego patrolu i Nocnego patrolu.

 

Siergiej Łukjanienko zadebiutował w 1988 roku opowiadaniem Нарушение (Naruszenie), opublikowanym w czasopiśmie Zаria (Ałma-Ata), jego pierwsze książki ukazały się na przełomie lat 80. i 90.

Łukjanienko okazał się pisarzem nie tylko oryginalnym i sugestywnym, ale również niekonwencjonalnym i wszechstronnym - tworzy filozoficzne opery kosmiczne, fantasy alternatywną, urban fantasy z pogranicza horroru, powieści s.f. z wątkiem kryminalnym, science fiction o zacięciu moralizatorsko-refleksyjnym, a także cyberpunk z minimalną liczbą komputerowych gadżetów. Od 1993 do 2006 Siergiej Łukjanienko otrzymał ponad 20 nagród! Można powiedzieć, że nie ominęło go żadne z wyróżnień przyznawanych przez środowisko miłośników fantastyki na konwentach, zjazdach i konferencjach. W 1999 roku został najmłodszym laureatem Aelity, najstarszej rosyjskiej nagrody, wręczanej za ogólny wkład w rozwój fantastyki; w 2003 na Euroconie uznano go za najlepszego europejskiego pisarza-fantastę. Łukjanienko staje się coraz bardziej popularny, każda nowa książka jest wydarzeniem w środowisku fantastów i przez wiele tygodni okupuje pierwsze miejsca list bestsellerów. Ciągle jest to jednak popularność niszowa.

Miedzynarodową sławę przynosi Łukjanience ekranizacja jego bestsellerowej powieści Nocny patrol. Powstaje film Straż Nocna, stylowy horror fantasy, który odnosi nieprawdopodobny sukces kasowy i bije wszystkie hollywoodzkie superprodukcje, m.in. Matrixa i Władcę Pierścieni, zarabiając ponad szesnaście milionów dolarów. Straż Nocna zostaje oficjalnym kandydatem Rosji do Oscara 2004 dla najlepszego filmu obcojęzycznego.

W tym właśnie roku rozpoczyna się wielki boom na Łukjanienkę, który przestaje być autorem popularnym w wąskim kręgu czytelników fantastyki, a staje się najsłynniejszym i najlepiej sprzedającym się pisarzem w Rosji. W roku 2005 Siergiej Łukjanienko otrzymuje nagrodę „Fantasta Roku", w roku 2006 dostaje ją ponownie. Jego książki są tłumaczone na włoski, angielski i niemiecki, na motywach powieści powstają gry komputerowe, oraz, rzecz jasna, kolejne ekranizacje.

Jesienią 2006 roku na ekrany polskich kin wejdzie film Straż Dzienna ekranizacja Dziennego patrolu.

Polski czytelnik mógł zapoznać się z twórczością Siergieja Łukjanienki już w 2002 roku, gdy pojawiła się pierwsza książka Linia marzeń; do tej pory ukazało się 16 pozycji: wspomniana Linia marzeń, Imperatorzy iluzji, Zimne błyskotki gwiazd, Gwiezdny cień, Labirynt odbić, Fałszywe lustra, Lord z planety Ziemia, Nocny patrol, Dzienny patrol, Jesienne wizyty, Zimne brzegi, Nastaje świt, Tańce na śniegu, Genom, Atomowy sen i Spektrum.

 

Źródło: MAG


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...