Philip Roth nagrodzony!
Dodane: 19-05-2011 16:58 ()
Man International Booker Prize dla Philipa Rotha
Nakładem Zysk i S-ka Wydawnictwo ukazały się m.in: Zuckerman wyzwolony, Lekcja anatomii, Nauczyciel pożądania, Praska orgia i Cień pisarza.
Wiadomość o jego zwycięstwie ogłoszono w środę na festiwalu pisarzy w Sydney. W walce Philip Roth pokonał 12 autorów, m.in. brytyjskiego pisarza Johna le Carre (Davida Johna Moore'a Cornwella), Australijczyka Davida Maloufa i urodzonego w Indiach Kanadyjczyka Rohintona Mistry. Roth odbierze nagrodę o wartości 100 tysięcy dolarów 28 czerwca w Londynie.
Urodził się w 1933 roku w konserwatywnej żydowskiej rodzinie w Newark, w stanie New Jersey. Po ukończeniu Uniwersytetu Bucknella w 1955 roku wstąpił do armii. Szybko jednak ją opuścił na skutek ran odniesionych na poligonie. W 1959 roku opublikował swoją pierwszą powieść „Goodbye, Columbus". Otrzymał za nią prestiżową nagrodę National Book Award.
Światową sławę przyniósł mu „Kompleks Portnoya". To powieść wydana w 1969 r., która stała się kultową książką ówczesnego młodego pokolenia. Historia chłopca wychowanego w mieszczańskiej rodzinie, gdzie zakłamanie i pruderia są na porządku dziennym. Widać w niej fascynację twórczością Kafki i psychoanalizą Freuda.
Roth jest także autorem takich książek, jak: „Cień pisarza", „Nauczyciel pożądania", „Dziedzictwo", „Fakty", „Konające zwierzę", „Operacja Shylock", „Wyznanie", „Spisek przeciwko Ameryce", „Everyman", „Zuckerman wyzwolony". Wiele z nich doczekało się ekranizacji, m.in. „Goodbye, Columbus" (1969) oraz „Kompleks Portnoya" (1972).
Roth uważany jest za kontrowersyjnego, ale jednego z największych współczesnych pisarzy. Wśród nagród za twórczość może wyliczyć National Book Critics Award oraz najwyższą nagrodę American Academy of Arts and Letters – Gold Medal in Fiction, Pen/Faulkner Award i Pen/Nabokov Award. Za „Ame-rykańską sielankę" otrzymał w 1998 r. Nagrodę Pulitzera.
Man Booker International Prize przyznawana jest co dwa lata żyjącemu pisarzowi tworzącemu po angielsku albo którego dzieła są dostępne w tłumaczeniach na ten język. Nagroda honoruje całościowy wkład autora w literaturę piękną. Wcześniej jej laureatami byli: Alice Munro (2009), Chinua Achebe (2007), Ismail Kadare (2005).
Tegoroczna nagroda nie obyła się bez kontrowersji – w proteście przeciw wyborowi Rotha z dalszego udziału w jury zrezygnowała Carmen Callil, wysoko ceniona agentka literacka i wydawca.
Materiał prasowy: Monika Kuc, „Rzeczpospolita”, 19.05.2011.
Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...