Majowe nowości Egmontu

Autor: Egmont Redaktor: Motyl

Dodane: 11-05-2011 16:18 ()


 

 

Obrazy Grozy

Amerykański wampir

Scenariusz: Scott Snyder, Stephen King

Rysunki: Rafael Albuquerque

Przekład: Paulina Braiter

Oprawa: twarda

Objętość: 200 stron

Format: 170 x 260 mm

Cena: 89,99 zł

ISBN 978-83-237-4674-4

 

Scott Snyder pisał wcześniej scenariusze do komiksów rozgrywających się w uniwersach Marvela i DC. Wydał też wysoko oceniany tom opowiadań grozy Voodoo Heart.

Stephen King to obecnie najsławniejszy twórca horrorów (Lśnienie, Smętarz dla zwierzaków czy Miasteczko Salem), z których wiele zostało sfilmowanych.

Brazylijczyk Rafael Albuquerque zyskał uznanie rysunkami do serii Superman/Batman, Crimeland i Mondo Urbano.

Fascynująca, mroczna opowieść o wampirach. Jeśli do pracy bierze się amerykański mistrz horroru, Stephen King, można być pewnym, że efekt będzie niezwykle ciekawy. I tak właśnie jest w przypadku serii Amerykański wampir.

Sławny Stephen King po raz pierwszy przyłożył rękę do stworzenia komiksu. Wraz ze Scottem Snyderem napisali dwutorowo poprowadzoną opowieść o narodzinach amerykańskiej odmiany wampira. Jak stwierdza sam tytułowy bohater historii, nie jest mutantem ani hybrydą, tylko tworem ewolucji – zupełnie nowym gatunkiem w procesie rozwoju rasy wampirów. Jest szybszy i silniejszy od swoich europejskich przodków, zaś moc czerpie… z kalifornijskiego światła słonecznego, a zatem może poruszać się także w dzień.

Przebiegły, bezwzględny i nienasycony Skinner Sweet nie jest zwykłym nocnym stworem. To pierwszy wampir zrodzony na amerykańskiej ziemi. Jest silny, nie boi się słońca i starych wampirów, pragnie krwi i… słodyczy… Kiedyś rabował banki i pociągi. W końcu wpadł i podczas próby ucieczki został zastrzelony. Ale nie umarł… Czterdzieści pięć lat później wstał z grobu i znalazł się w Los Angeles lat 20. XX wieku.

Tu wszyscy piękni i młodzi lecą jak ćmy ku światłom Hollywood. Tak jak młoda aktorka Pearl Jones, której sen o sławie przeradza się w krwawy koszmar… Dzięki Skinnerowi dziewczyna poznaje smak krwi i zemsty.

Atutami komiksu są nie tylko klimatyczne rysunki Rafaela Albuquerque i przygodowy

scenariusz, ale przede wszystkim ciekawe spojrzenie na tematykę wampirów. Jasno określił tę kwestię King we wstępie do komiksu, odcinając się od rządzącej dziś w mediach cukierkowej, romantycznej wizji krwiopijców.

Według Stephena Kinga wampiry nie powinny być: bladymi detektywami, którzy popijają Krwawą Mary i pracują jedynie nocą; melancholijnymi, spragnionymi miłości dżentelmenami z Południa; nastoletnimi anorektyczkami; chłoptasiami o wielkich, sarnich oczach.

A czym być powinny?

Zabójcami... Zimnymi jak głaz zabójcami, którym nigdy dość smakowitej grupy A. Złymi chłopcami i dziewczynami. Łowcami. Innymi słowy – głęboką, amerykańską nocą…

 

 

Science Fiction, Kroniki Armady

Scenariusz: Różni autorzy

Rysunki: Różni rysownicy

Przekład: Maria Mosiewicz

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Objętość: 128 stron

Format: 190 x 260 mm

Cena: 59,99 zł

ISBN 978-83-237-3785-8

Język oryginału: francuski

Podkategoria: science fiction

 

Kroniki Armady to zbiór krótkich opowieści dotyczących nieznanych epizodów z życia Navis – pięknej agentki wywiadu, o przygodach której opowiada seria Armada . Historie zostały stworzone przez artystów znanych i cenionych na komiksowym rynku frankofońskim.

Przewodnikiem i narratorem w albumie jest Bobo – wieloletni przyjaciel Navis – przedstawiciel sztucznie stworzonej rasy Prolsów. Ponieważ nie został zaprogramowany na starzenie się, miał okazję spotkać na swej drodze wiele niezwykłych istot. Jednak, jak sam twierdzi, największe wrażenie zrobiła na nim Navis, o której przygodach krążyły w Armadzie legendy. W jej oficjalnej historii są liczne luki, które tylko Bobo może zapełnić… Wyjawi swoje tajemnice, by nie zniknęły na zawsze, gdyby spotkało go jakieś nieszczęście…

Autorzy KRONIK ARMADY: Alessandro Barbucci, Bengal, Bruno Bessadi, Philippe Buchet, Pierre-Mony Chan, Koboï, Thomas Labourot, Séverine Lefebvre, Jean David Morvan, Jose Luis Munuera, Javier N.B., Ignacio, Noé, Géralt Parel, Francis Porcel, Sylvain Savoia, Shang, Benoît Springer.

 

 

Armada, Poślizg kontrolowany, tom 13

Scenariusz: Jean David Morvan

Rysunki: Philippe Buchet

Przekład: Maria Mosiewicz

Oprawa: miękka

Objętość: 48 stron

Format: 215 x 290 mm

Cena: 29,99 zł

ISBN 978-83-237-4675-1

 

Na planetach skolonizowanych przez Armadę odbywają się nielegalne wyścigi. Jednym z rajdowców jest Navis. Musi wygrać, w przeciwnym wypadku jej adwokat zostanie zabity przez terrorystów, którzy przetrzymują go jako zakładnika. Złoczyńcy ci należeli niegdyś do grupy kierowanej przez Kerhe-Dizzo, istoty dziś osadzonej w więzieniu. Navis czeka bezwzględna rywalizacja. Będzie też musiała unikać pułapek zastawionych przez wrogów i uratować Przewodniczącego Rady. Istny poślizg kontrolowany!

Krążowniki, statki admiralskie, transportowce wojenne, moduły techniczne... Armada to konwój tysięcy pojazdów kosmicznych, poszukujących nowych form życia na nieznanych planetach. Statki Armady są zamieszkiwane przez stworzenia pochodzące ze wszystkich stron galaktyki. W ich gronie jest nawet jeden człowiek – Navis, młoda agentka wywiadu Armady...

 

 

Star Wars: Dziedzictwo

Burze, tom 7

Scenariusz: John Ostrander

Rysunki: Jan Duursema, Omar Francia

Przekład: Jacek Drewnowski

Oprawa: miękka

Objętość: 128 stron

Format: 150 x 228 mm

Cena: 39,99 zł

ISBN 978-83-237-4641-6

 

Mimo że plotki o śmierci Dartha Krayta zataczają coraz szersze kręgi, jego zwolennicy dalej wykonują polecenia swojego imperatora – prowadzą między innymi eksterminację Kalamarian na ich ojczystej planecie Dac. Tymczasem, wskutek okrucieństwa Sithów, dwaj dawni wrogowie – admirał Gar Stazi z Sojuszu Galaktycznego i obalony imperator Roan Fel – zawarli niepewny sojusz. Natomiast Cade Skywalker, człowiek odpowiedzialny za obecny stan galaktyki, przeżywa kryzys i nie może wyzbyć się wyrzutów sumienia...

 

Kenshin, tom 12

Scenariusz i rysunki: Nobuhiro Watsuki

Przekład: Zbigniew Kiersnowski

Oprawa: miękka

Objętość: 192 strony

Format: 115 x 180 mm

Cena: 19,99 zł

ISBN 978-83-237-3671-4

Język oryginału: japoński

Kategoria: komiks japoński

Podkategoria: manga

 

Okina, przybrany dziadek Misao, ginie w pojedynku z Aoshim. Dziewczyna mianuje się nowym przywódcą O-Niwabanshu i przyrzeka sobie, że pomści dziadka i zniszczy Shishio i Aoshiego.

Kenshin z wielka determinacją uczy się u swojego dawnego mistrza Hiko techniki tajemniczego stylu Hiten Mitsurugi-Ryu, aby stać się niezwyciężonym w walce w wrogiem. Jednocześnie w więzieniu w Kioto Saito spotyka się z Sanosuke. Podczas przesłuchania Cho zdradza, że Shishio czyni przygotowania, by spalić miasto.

 

 

 

Powstanie'44 w komiksie.

Antologia prac konkursowych 2010 – Morowe panny

Scenariusz: Różni autorzy

Rysunki: Różni rysownicy

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Objętość: 128 stron

Format: 176 x 250 mm

Cena: 29,99 zł

 

Antologia prac wyróżnionych w konkursie komiksowym zorganizowanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego w 2010 roku to już kolejne, 3 wydanie. Tematem i inspiracją tej edycji konkursu były „morowe panny”, czyli dziewczęta i kobiety, którym przyszło przeżyć Powstanie Warszawskie. Bohaterkami prac są kobiety biorące udział w walce na pierwszej linii frontu, łączniczki i sanitariuszki, ale także żony i matki codziennie drżące o los najbliższych, podejmujące walkę o przetrwanie rodziny.

W antologii jak zawsze znalazły się wszystkie prace nagrodzone oraz wyróżnione przez jury i muzeum oraz wybrane komiksy, które są tak ciekawe, iż uznano, że warto je zamieścić w niniejszej antologii.

Pieczę artystyczną nad konkursem jak co roku sprawował Przemysław „Trust” Truściński, a jury tradycyjnie obradowało pod czujnym okiem nestora komiksu – Papcia Chmiela.

Liczna grupa autorów, która tradycyjnie już przystąpiła do konkursu, tym razem musiała zmierzyć się z wymagającym tematem „Morowe panny”, mającym skierować uwagę twórców na kobiety biorące udział w Powstaniu. Przedstawienie ich losów okazało się zadaniem inspirującym i przyniosło niebanalne pomysły scenariuszowe i graficzne, dowodząc raz jeszcze wielkiego zainteresowania wszystkich pokoleń twórców. Wśród wyróżnionych komiksów znalazła się po raz pierwszy praca wykorzystująca alfabet Braille’a (Stąd do wolności). […]

 

Jan Ołdakowski

dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego

Na czarno-białych zdjęciach widzimy je młode i uśmiechnięte, często w mundurach, z bronią w ręku. Albo w polowym szpitalu, gdy pochylają się nad rannymi żołnierzami. Albo kiedy gotują dla swoich chłopców zupę w wielkich kotłach. Lub gdy płaczą nad ciałami i modlą się.

Kobiety w czasie Powstania Warszawskiego. Babcie, matki, żony, siostry, córki. Najstarsze z nich, wtedy w 1944 roku, mogły jeszcze pamiętać czasy Powstania Styczniowego. Najmłodsze, ówczesne dzieci, dziś mają 70–80 lat. Wciąż mamy szansę na rozmowę z nimi i posłuchanie ich opowieści.[…]

Jak w dwóch poprzednich latach, tak i w tym roku z konkursowych prac powstała wspaniała książka.

Zapraszam do lektury.


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...