Apetyt na dzieci - recenzja książki Helen McCabe "Grajek"

Autor: Łukasz Daniel Redaktor: Kilm

Dodane: 22-04-2011 09:36 ()


 

Apetyt na dzieci

 

Grajek urzekł mnie w bardzo miły sposób, a stało się to dzięki kilku elementom, które sprawiły, że nie żałuję ani chwili spędzonej z tą lekturą.

Powieść Helen McCabe to thriller podzielony na dwa wątki. Pierwszy poświęcony jest doktorowi Sashy Marcu, rumuńskiemu psychiatrze, który wiedziony dociekliwością naukowca stara się rozwikłać zagadkę dotyczącą rytualnych mordów, popełnianych co kilka lat w Transylwańskiej wsi Arva, oraz sprawę tajemniczego kultu Praprzodka. Jest to raczej wątek poboczny, ale dzięki umiejętnemu umieszczeniu go w linii czasowej wydarzeń i w konkretnych rozdziałach, buduje atmosferę tajemniczości, ale także dostarcza odpowiedzi na pytania, które pojawiają się podczas czytania powieści. Wątek główny to wydarzenia mające miejsce w amerykańskim miasteczku Sunny Mead, dotyczące rodziny Diane Durrant. Diane jest matką czwórki rodzeństwa, kobietą zmagającą się z demonami przeszłości, która pragnie pomóc swojemu głuchoniememu synowi żyć jak inne dzieci. W tym celu zatrudnia nauczyciela muzyki Diepa Koppelberga, uroczego i uzdolnionego flecistę. Ma on pomóc w specjalnej terapii przeznaczonej dla głuchoniemych dzieci. Wszystko powinno iść pięknie, ale w Sunny Mead coś zaczyna się psuć.

Hellen McCabe, autorka Grajka, jest pisarką, która tworzy od 1983 roku. Jej profesjonalizm łatwo zauważyć - umiejętnie buduje nastrój, nie tylko przez wyraziste i obrazowe opisy otoczenia, ale także przy pomocy bardzo empatycznego oddania emocji i myśli postaci. Sami bohaterowie, nawet ci poboczni, są bogato nakreśleni. Autorka wykreowała dla nich osobiste historie, a nawet swojego rodzaju intymne doświadczenia. Pojawia się również sporo zgrabnie wkomponowanych w przedstawiony świat symbolicznych elementów, błahych z perspektywy bohaterów, ale ukazujących grozę wisząca nad nimi.

Mimo, że Hellen McCabe pisze od dawna, Grajek jest jej pierwszym thrillerem. Autorka dotychczas pisała romanse, co czyni książkę całkiem interesującym zjawiskiem. To, co wyszło spod jej pióra jest dla mnie miłym zaskoczeniem, ponieważ spodziewałem się romansu, w którym to zakochana do szaleństwa para mierzy się z przekraczającym ludzkie pojęcie okropieństwem. Jednak oto trzymam przed sobą kawał solidnego, mrocznego i niepokojącego thrillera.

Jednak w książce najbardziej intrygujące jest to, na czym Hellen McCabe się wzorowała, a mianowicie na legendzie o grajku z Hammelin. Osobiście bardzo podobają mi się wariacje na temat baśni, czy legend okraszone atmosferą horroru. A autorka przedstawiła legendę o grajku w mrocznej, trzymającej w napięciu postaci, czyniąc z niej opowieść bynajmniej nie dla dzieci. Całości dopełnia wiersz Roberta Browninga „Flecista z Hammelin” załączony na końcu książki.

 Grajek wyszedł pod szyldem Bullet Books, które jest młodym wydawnictwem, powstałym na początku 2010 roku. Chociaż firma niedawno zaczęła swoją działalność, nie można zarzucić jej braku profesjonalizmu, ponieważ wydanie przedstawia się bardzo zachęcająco. Kolorystyka i grafiki dobrze ze sobą współgrają, okładka wykonana jest ze śliskiego, matowego, sprawiającego wrażenie wytrzymałego, materiału, oczy postaci z grafiki błyszczą kiedy patrzy się na nie pod światło, a tytuł jest wypukły. Na zagięciach okładki można znaleźć notkę biograficzną o autorce powieści, a także napomknienie o tym, co było inspiracją dla pisarki. Krótko mówiąc, książka prezentuje się ładnie, a na dodatek solidnie. Rzadkością jest dostać tak ładnie wydany egzemplarz za nie całe trzydzieści złotych. Należy wspomnieć również o napisie na górze okładki – „Czarna seria”. Grajek wydaje się być pierwszą książką z owej serii, więc z niecierpliwością czekam na kolejne pozycje.

Podsumowując, książkę warto polecić. Kunszt pisarki łatwo daje się odczuć czytelnikowi, pomysł na powieść jest ciekawy, a atmosfera książki jest iście niepokojąca – thriller jak się patrzy. Nic, tylko czytać!

 

Tytuł: Grajek

Tytuł oryginalny: Piper

Seria: Czarna Seria

Autor: Helen McCabe

Tłumaczenie: Jan Kowalak

Wydawca: Bullet Books

Data wydania: 3 września 2010

Liczba stron: 288

Format: 13x19,5 cm

ISBN-13: 978-83-62382-02-6

Oprawa: miękka

Cena: 29,90 zł

 

Dziękujemy wydawnictwu Bullet Books za przekazanie książki do recenzji.

 

 

 


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...