Krzysztof Wyrzykowski i Sławomir Zajączkowski w „Sensie Nonsensu”
Dodane: 20-04-2011 04:47 ()
„Sens Nonsensu" & "Coyot PRESENTS” serdecznie zapraszają na wystawę prac Krzysztofa Wyrzykowskiego i Sławomira Zajączkowskiego z komiksu „Wyzwolenie? 1945”, która odbędzie się w ”Sensie Nonsensu” (Warszawa, ul. Wileńska 23).
Na wystawie zostanie zaprezentowanych 21 plansz z albumu „Wyzwolenie?1945”, pokazujących walkę "żołnierzy wyklętych" z sowieckim okupantem.
Poznaj prawdziwą historię „wyzwolenia”!
Prace będzie można obejrzeć od 20 kwietnia do 20 maja.
12 maja (czwartek) godz. 17:00 zapraszamy na spotkanie z autorami.
Kuratorem wystawy jest Dariusz Cybulski.
Krzysztof Wyrzykowski – absolwent ASP w Gdańsku kierunek grafika. W latach 1997-2004r publikował w fanzinie „Kontra”, gdzie ukazały się autorskie nowele „Los Lobos” „Marionetki” oraz „Idioci”. Za tę ostatnią pracę w 2006 roku twórca został uhonorowany trzecią nagrodą w drugiej edycji konkursu na komiks zorganizowanego przez francuską telewizję Arte i wydawnictwo Glenat.
W 2004 r. do scenariusza M. Wójtowicza-Podhorskiego, autor tworzy rysunki do albumu „Westerplatte. Załoga śmierci”. Kolejne lata przynoszą dwa zeszyty z cyklu „Słynni Polscy Olimpijczycy” do scenariusza Radosława Nawrota, „Bitwę pod Warką”, serię okładek do komiksów historycznych wydawanych przez wydawnictwo Zin Zin Press oraz 22 stronicowy mini-album „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cena wolności” do scenariusza Macieja Jasińskiego. Od 2008 do scenariuszy Sławomira Zajączkowskiego autor realizuje historyczne albumy „Łupaszka. 1939”, „Korfanty”, „Wyzwolenie?1945”, „Wilcze tropy” i „Żelazny”.
Sławomir Zajączkowski - absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, scenarzysta komiksowy znany głównie z albumów o tematyce historycznej i wojennej, wcześniej także publicysta, jego artykuły o komiksach ukazywały się m.in. w Magazynie Komiksów „AQQ”.
Współpracował z kilkoma rysownikami wydając albumy m.in. z Andrzejem Fonfarą („Pamiętamy: Biała Podlaska 1939-1945”) i Arturem Suchanem („Jedną nogą w grobie” scenariusz wspólnie z Krzysztofem Burdonem).Kolejne albumy poświęcone najnowszej historii Polski - „Łupaszka.1939”, „Korfanty”, „Wyzwolenie?1945”, „Wilcze tropy” i „Żelazny” zrealizował wspólnie z Krzysztofem Wyrzykowskim. O dalsze plany będzie można spytać obu autorów na spotkaniu 12 maja. Już dziś w sieci można znaleźć zapowiedź kolejnego zeszytu z serii „Wilcze tropy” oraz informację, że twórcy planują wspólny autorski komiks przygodowo-awanturniczy, który mimo, że rozgrywał się będzie w klimatach kostiumowych i wojennych (akcja komiksu osadzona będzie ok. 1919 roku), opowie fikcyjną historię.
Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...