Spotkanie z Marcinem Wrońskim w Lublinie

Autor: Paragon Redaktor: Krzyś-Miś

Dodane: 03-03-2011 18:17 ()


 

10 marca w Lublinie odbędzie się spotkanie autorski z Marcinem Wrońskim, z okazji ukazania się trzeciej powieści  autora o komisarzu Maciejewskim - "A na imię jej będzie Aniela".

Miejscem spotkania będzie sala czarna w Ośrodku „Brama Grodzka-Teatr NN”, ul. Grodzka 21.Rozpocznie się ono o godz. 17.00.

 

 

W Lublinie na początku września 1938 roku policja znajduje zwłoki młodej służącej. Przed zamordowaniem zgwałcono ją, zostawiając na ciele dziwną wydzielinę. Równo rok później, kiedy miasto atakują wojska hitlerowskie, w podobny sposób ginie inna kobieta. Niewyjaśniona zbrodnia nie daje spokoju komisarzowi Zygmuntowi Maciejewskiemu. (...) Bombardowania, hitlerowcy, getto i obóz koncentracyjny na rogatkach - to wojenny krajobraz Lublina. (...) A na imię jej będzie Aniela, trzecia i najmroczniejsza powieść z retrokryminalnego cyklu Marcina Wrońskiego, zaskakuje więc i poraża. Koniec przedwojennego Lublina i zagłada Żydów zostały w niej przejmująco odmalowane i stanowią bardzo ważny element fabuły.

 

Marcin Wroński - autor m.in. kryminałów retro i ostatnio wydanej współczesnej powieści „Officium Secretum.Pies Pański”. Debiutował zbiorem opowiadań „Udo Pani Nocy” (1992). Kryminał retro „Komisarz Maciejewski. Morderstwo pod cenzurą”, podobnie jak jego kontynuacja „Kino Venus”, łączy dynamiczną akcję i barwne postaci z historycznie przedstawionym Lublinem lat 30. XX w. Książki z cyklu o Komisarzu Maciejewskim, niedawno wznowione przez Wydawnictwo W.A.B., zgłaszano do Paszportu „Polityki” oraz dwukrotnie nominowano do Nagrody Wielkiego Kalibru.

Robert Kuwałek - historyk związany zawodowo z Państwowym Muzeum na Majdanku w Lublinie. Swoje badania na tematyką dziejów Żydów w Lublinie i na Lubelszczyźnie prowadzi od kilkunastu lat. Ich efektem jest szereg artykułów w opracowaniach zbiorowych i czasopismach naukowych. Pod koniec 2010 r. wydał książkę pt. „Obóz Zagłady w Bełżcu”, pierwszą monografię na ten temat. Prywatnie namiętny czytelnik literatury kryminalnej; był również konsultantem historycznym najnowszej powieści M. Wrońskiego.

 

Wstęp wolny.

 

 


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...