"Kajtek, Koko i inni" - recenzja
Dodane: 27-12-2010 21:07 ()
Wydawnictwo Egmont podjęło się przedstawienia wszystkich prac nieodżałowanego Janusza Christy, „ojca” prawie każdego polskiego komiksiarza, który niegdyś zaczytywał się historyjkami ze „Świata Młodych”.
„Kajtek, Koko i inni” to trzeci tom przedstawiający w sposób przekrojowy początki twórczości tegoż autora, jak również dwie publikowane dotąd historie, pochodzące z 1993 roku. W niniejszym zbiorku mają one swoją premierę. Album otwiera wstępniak Tomasza Kołodziejczaka, który skrótowo przedstawia historię powieści rysunkowych w naszym kraju, jak i twórczości Christy. Stanowi on dobre wprowadzenie w dalszą część księgi, ale wydaje mi się, że mógłby być lepiej wydrukowany. Większa czcionka byłaby bardziej czytelna niż ta, którą uraczyło nas wydawnictwo.
Księga została podzielona na pięć głównych działów: „Najdawniejsze opowieści”, Opowieści z „Relaksu”, „Gucek i Roch”, „Bajki” (programy teatralne), „Niepublikowane opowieści”. Z „Najdawniejszych opowieści” do gustu przypadły mi historyjki dwóch urwisów, jakimi są Kuk i Ryk. Pierwsze skojarzenie to Szczepcio i Tońcio oraz „Przygody Tomka Sawyera”. Nie można odmówić im uroku, ale widać, że to wprawki i nauka do dalszych publikacji. Pomimo tego czyta się je świetnie. Następne historie - „Skarby starego zamczyska” oraz „Korak, syn Tarzana” stanowią ukłon w stronę literatury z spod znaku Juliusza Verne’a oraz Edgara Rice’a Burroughsa. Można zaobserwować ewolucję kreski Christy, zwłaszcza w przypadku „Koraka...”.
„Marynarskie brody” to humoreska, której temat zawarty jest w tytule. Zgrabnie przedstawiona i co ważne - zabawna. „Wesołych Świąt”, „Detektyw Trop wskazuje winnego” to shorty, gdzie pojawiają się postacie podobne do Kajka i Kokosza. Natomiast w historyjce „Na morze”, do tekstu Agnieszki Osieckiej, poznajemy już Kajka rybaka i jego żonę. Moim zdaniem, w dziale pierwszym właśnie ten utwór jest najbardziej godny uwagi.
„Opowieści z „Relaksu” przypadające na lata 1976-78 charakteryzują się już wspaniałą kreską Christy. Dział otwiera „Zaginiona załoga” z wciągającą historią oraz kunsztownymi, kolorowymi rysunkami mistrza. „Pan Paparura i pies Aj” to również znakomita opowiastka z tytułowym bohaterem przypominającym Kokosza. „Bajki dla dorosłych” stanowią prawdziwy majstersztyk - finezyjna kreska, a także scenariusze z puentą i jajem. Rysunki przypominają litografie, kawał dobrej roboty! Humorystyczne grafiki z serii „Palacze”, mogłyby z powodzeniem ukazywać się w „New Yorkerze”, gdzie z pewnością zrobiłyby furorę. „Gucek i Roch” to dwa pełnometrażowe albumy okraszone wartką akcją oraz sporą dawką błyskotliwego dowcipu. Kiedyś Krajowa Agencja Wydawnicza wydała je w kolorze, Egmont w niniejszym zbiorku zaprezentował wersję czarno-białą.
„Niepublikowane opowieści” z 1993 roku to „Opowieści Koka” oraz „Polbida”. Pierwsza z nich przedstawia historię marynarza Koka, który przesiadując w tawernie zaczyna gawędę o swoim dzieciństwie i powołaniu do służby na morzu. Polbida to mała wieś, która jest kwintesencją Polski, jej kłopotów oraz przemian, jakie wydarzyły się w naszym kraju. Krótkie historie zostały przez Christę najeżone celnym dowcipem. Szkoda, że nigdy nie ujrzymy ich zakończenia.
Podsumowując, „Kajtek, Koko i inni” stanowi doskonałe wprowadzenie w arkana twórczości Janusza Christy. Bardzo cieszy zebranie wszystkich prac autora zaprezentowanych niegdyś w „Relaksie”. Brakuje mi jedynie jakiejś krótkiej opowiastki z Kajkiem i Kokoszem jako dopełnienia całości tego wydania, ale może się czepiam? Obowiązkowa pozycja każdego miłośnika rodzimego komiksu. Polecam.
Tytuł: "Kajtek, Koko i inni"
- Scenariusz: Janusz Christa
- Rysunek: Janusz Christa
- Wydawca: Egmont
- Data publikacji: 10.2010 r.
- Liczba stron: 240
- Format: 170x260 mm
- Oprawa: twarda
- Papier: offset
- Druk: cz.-b. + kolor
- Wydanie: II
- Cena: 59,99 zł
Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...