Zapowiedzi wydawnictwa Albatros
Dodane: 22-11-2010 21:35 ()
Will Adams
Grota skarbów
Tytuł oryginalny: The Exodus Quest
Tłum.: Zbigniew Kościuk
ISBN: 978-83-7659-192-6 / oprawa miękka
440 str.
Data publikacji: 26.11.2010
Opis:
W jaki sposób pokrywa dzbana, w którym mogły być przechowywane zwoje znad Morza Martwego, trafiła na uliczny bazar w Aleksandrii? Co łączyło esseńczyków z Qumran ze starożytną żydowską sektą terapeutów? Egipt, czasy współczesne. Egiptolog Daniel Knox chce znaleźć odpowiedź na te pytania. Na drodze młodego archeologa staje niebezpieczny, pozbawiony skrupułów fanatyk: wieszczący koniec świata chrześcijański kaznodzieja Ernest Peterson, przekonany, iż ma do spełnienia świętą misję. W starciu z Petersonem Knox cudem unika śmierci. Na domiar złego policja oskarża go o morderstwo, zaś jego współpracowniczka Gaille Bonnard zostaje porwana i grozi jej egzekucja. By uratować dziewczynę, Daniel musi odnaleźć grobowiec herytyckiego faraona Echnatona, który być może kryje ostateczne wyjaśnienie zagadki największego mitu Starego Testamentu – exodusu Izraelitów z Egiptu...
Cyril Massarotto
Bóg jest moim kumplem
tytuł oryginalny: Dieu est un pote a moi
tłum. Joanna Prądzyńska
ISBN: 978-83-7659-159-9/oprawa miękka
256 s.
Data publikacji: 26.11.2010
Opis:
Trzydziestoletniemu narratorowi książki, sprzedawcy w sex-shopie, regularnie objawia się Bóg, z którym wdaje się w dyskusje utrzymane w przyjacielskim tonie. Pewnego dnia spotyka Alice, śliczną studentkę psychologii na Sorbonie i zakochuje się w niej bez pamięci. Pobierają się; wkrótce przychodzi na świat ich syn, Léo. Wydaje się, iż będą żyli długo i szczęśliwie. Tak przecież obiecywał zamieszkujący niebo Stwórca – najlepszy kumpel mężczyzny. Ale szczęście trwa tylko kilka lat – do czasu, gdy Alice ginie w wypadku samochodowym. Mijają lata, a nasz bohater ciągle nie może się pozbierać i ułożyć sobie na nowo życia. Ukojenia nie dają mu ani przelotne romanse, ani alkohol, ani rozmowy z Bogiem. Bóg jedynie udziela rad, ale ostateczną decyzję pozostawia w rękach swojego ziemskiego przyjaciela...
Richard Preston
Panika na poziomie 4
Tytuł oryginalny: Panic in Level 4
Tłum.: Krzysztof Bednarek
ISBN: 978-83-7659-249-7 / oprawa miękka
320 str.
Data publikacji: 26.11.2010
Opis:
Niezwykła książka z pogranicza dokumentu i publicystyki – zbiór zręcznie beletryzowanych historii będących rozwinięciami artykułów, publikowanych przez autora w „New Yorkerze”. „Panika na poziomie 4” zabiera czytelnika w zapierającą dech w piersi wyprawę do odrębnych mikrokosmosów, do których zwykły człowiek nie ma na co dzień dostępu. Niepoznane, obce, budzące niepokój zjawiska – Preston podróżuje po bezdrożach nauki, bez ustanku balansując na jej krawędzi. Zagląda w okular mikroskopu, pod którym leży próbka ze śmiercionośnym wirusem Ebola, staje oko w oko z autokanibalami – ludźmi ogarniętymi obsesją odgryzania części własnego ciała i poprzez matematyczne równania usiłuje odkryć tajemnicę białego jednorożca, ukrytego na spodniej stronie tapiserii z nowojorskiego muzeum sztuki. Z niezwykłą pasją, żywym publicystycznym językiem zdaje relację z własnych, często przedziwnych doświadczeń, wciągając czytelnika do swojego niesamowitego świata. „Panika na poziomie 4” to tekst, w którym naukowe informacje stapiają się w jedno z emocjonalnymi doznaniami, a fascynacja sekretami rzeczywistości owocuje zachwytem i czystym przerażeniem.
Alan S. Miller, Satoshi Kanazawa
Dlaczego piękni ludzie mają więcej córek?
Tytuł oryginalny: Why Beautiful People Have More Daughters?
Tłum.: Elżbieta Piotrowska
ISBN: 978-83-7659-247-3 / oprawa miękka
280 s.
Data publikacji: 26.11.2010
Opis:
Niezwykła, napisana w przystępny sposób książka, wyjaśniająca tajemnice najbardziej nawet absurdalnych ludzkich zachowań. Autorzy, badacz zagadnień związanych z popularnością atrakcyjnych fizycznie ludzi, Satoshi Kanazawa oraz profesor psychologii, Allan S. Miller, stawiają zaskakujące pytania i udzielają na nie niemniej zdumiewających odpowiedzi. Uświadamiają czytelnikowi, jak niewielki wpływ na to, co myśli i robi, miała kulturowa ewolucja.
Dlaczego mężczyznom podobają się bombowe blondynki? Dlaczego politycy nawiązują romanse, ryzykując tym samym swoje kariery? I dlaczego robią to tylko mężczyźni? Z czego wynika religijność kobiet? Skąd wśród terrorystów samobójców tylu wyznawców Islamu? Przyczyn tych i innych zachowań autorzy poszukują jeszcze w epoce kamiennej, dowodząc, iż nasze mózgi niewiele się zmieniły od tamtych czasów. Używając narzędzi psychologii ewolucyjnej, Kanazawa i Miller przybliżają czytelnikowi środowisko i postać człowieka pierwotnego oraz pokazują, jak mało różnimy się od mieszkańców jaskiń i jak nienaturalnym środowiskiem jest dla nas świat, w którym obecnie żyjemy. „Dlaczego piękni ludzie mają więcej córek” to zaskakująca, a niekiedy szokująca, podróż w głąb ludzkiej psychiki. Autorzy - przewodnicy, z rozbrajającą szczerością i bez owijania w bawełnę, rozprawiają się nawet z newralgicznymi zagadnieniami, zgodnie z teorią, że dla nauki nie istnieją tematy tabu.
Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...