"Western" - recenzja

Autor: Michał Chudoliński Redaktor: Motyl

Dodane: 17-11-2010 06:39 ()


Westerny służą zazwyczaj temu, by móc na chwilę uciec do nieskomplikowanego (ale jakże urzekającego) świata. Są to realia z jasno nakreśloną linią oddzielającą prawych od łotrów, napędzane brawurową akcją. Historia Van Hamme’a i Rosińskiego niejako składa hołd temu gatunkowi fabularnemu, choć jest odarta z trącącego naiwnością idealizmu. Zresztą nie łudźmy się – ten komiks jest cyniczny i gorzki w wydźwięku.

Wszystkie najważniejsze postacie dramatu poznajemy w zabitym dechami Wyoming, gdzie właściciel potężnego rancza ma spotkać zaginionego bratanka. Wielmożą z Kansas nie kieruje jednak chęć zaopiekowania się członkiem rodziny, bardziej natomiast zimnokrwiste skasowanie pretendenta do spadku zmarłego brata. Konfrontacja między nimi kończy się sporym nieszczęściem, z którego żywo wychodzi jedynie (ale tylko pozornie) młody chłopak. Od tego momentu Eddy rozpoczyna tułaczą wędrówkę, w trakcie której mężnieje i zdobywa biegłość w posługiwaniu się bronią palną. Twardy charakter przyda mu się nie raz, gdyż los zgotuje mu nie lada kłopoty na swojej drodze…

Van Hamme zaserwował czytelnikowi trzymającą w napięciu opowieść, w której na próżno szukać honoru i szlachetności. Prawie każdy z bohaterów ma sobie coś do zarzucenia, saloony zaś są wypełnione kłamliwymi szujami oraz bandziorami wyznającymi prawo dżungli. Nie ma tutaj miejsca na nieskazitelne dobro, gdyż każdego wcześniej czy później spotyka srogie przeznaczenie. Fabularnie jest to właściwie antywestern sytuujący kowbojski etos w realistycznym, odbrązawiającym kontekście. Dużo tutaj szarości i byle jakiego, błotnistego brązu, na wskroś których przewija się motyw nieuchronności fatum oraz samospełniającego się proroctwa, wynikającego jakby z mylnego rozpoznania sytuacji przez bohaterów. Dzięki nieodwracalnym błędom popełnianym przez postaci, historia jest dygresyjna i niejednoznaczna, przez co nie sposób się od niej oderwać.

Jeszcze większy jest zachwyt nad malarstwem Grzegorza Rosińskiego. W dniu premiery (2001 rok) „Western” potwierdził, jak wszechstronnym i wysmakowanym twórcą jest rysownik Thorgala. Artysta w tym zamkniętym komiksie ukazał swoje przywiązanie do farb olejnych, widocznych w monumentalnych obrazach zawartych między poszczególnymi epizodami historii. Ponadto współtwórca „Szninkla” jak zawsze pomysłowo buduje napięcie opowieści poprzez strzelaniny oraz ukazywanie emocji w ludzkich spojrzeniach. Cieszy również skrupulatność w researchu – Rosiński z powodzeniem odwzorował modę Dzikiego Zachodu, tamtejszy asortyment oraz ówczesną broń. Co bardziej gorliwy czytelnicy mogliby się czepiać autorów, że nie znają amerykańskiej geografii – w końcu w Kansas nie ma tak wielkich, jak w tym komiksie, gór z wąskimi wąwozami. Tandemowi odpowiedzialnemu za historię Dziecka z Gwiazd można jednak wybaczyć ten brak konsekwencji, gdyż (jak sami przyznają) chcieli uchwycić esencję westernowego klimatu. Trzeba zaznaczyć, że udało im się to osiągnąć pomyślnie.

Omawiana edycja „Westernu” jest drugą publikowaną w naszym kraju i różni się znacznie od pierwotnej. Przede wszystkim została wydana w ramach ekskluzywnej edycji reprintów komiksów tworzonych przez wybitnego polskiego rysownika. W odróżnieniu od wydania premierowego mamy do czynienia z nieco większym formatem publikacji, oddzielną ilustracją okładki do zawieszenia na ścianie oraz sekcją dodatków. Niestety ilość materiałów ukazujących pracę thorgalowego duetu od kuchni jest wielce skromna, gdyż składa się wyłącznie ze szkiców oraz ewolucji kadrów i okładki Rosińskiego. Założę się, że co bardziej zapaleni czytelnicy chcieliby z chęcią przeczytać wywiady z twórcami ukazujące kulisy powstawania historii począwszy od wypracowywania ogólnego konceptu do opisywania szczegółów.

Pomimo nieobfitych dodatków warto jednak zaopatrzyć się w ten doskonale wydany komiks. Laureat portugalskiej nagrody za najlepszy album zagraniczny w większym wymiarze prezentuje się o wiele lepiej niż poprzednio, ukazując zmysł rysowniczy Rosińskiego na wysokim poziomie. Ponadto jest to przemyślana i dopracowana treściowo historia o tym, jak wcześniej czy później stykamy się z przypisanym nam losem. Cierpka, ale i piękna rzecz.

 

Tytuł: "Western"

  • Scenariusz: Jean Van Hamme
  • Ilustracje: Grzegorz Rosiński
  • Tłumaczenie: Ksenia Chamerska
  • Wydawca: Egmont Polska
  • Data publikacji: 18.10.2010 r.
  • Okładka: twarda, kolorowa
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolor
  • Format: 215 x 290 mm
  • Liczba stron: 72
  • Cena: 49,99 zł


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...