A co tam panie w filharmonii...

Autor: Maciej "Levir" Bandelak Redaktor: Levir

Dodane: 22-09-2010 19:23 ()


 

Korekta: Motyl

 

Wrzesień to miesiąc, w którym tradycyjnie rozpoczyna się sezon we wszystkich filharmoniach w Polsce. Minęły już czasy, kiedy w takich miejscach grano tylko muzykę poważną. Obecnie coraz więcej filharmonii decyduje się wprowadzić do repertuaru inne gatunki muzyki, bardziej rozrywkowe, dzięki czemu przyciągają coraz liczniejszą widownię, w szczególności młodszych odbiorców. Początek sezonu to dobry moment na to by przyjrzeć się bliżej repertuarowi i planom poszczególnych filharmonii i spróbować wyłowić z nich co ciekawsze wydarzenia, które nie są koncertami poświęconymi Chopinowi (zdecydowana przewaga w roku obecnym - roku Chopina) lub tradycyjnymi koncertami filharmonicznymi muzyki poważnej. Mam nadzieję, że poniższa ściągawka uzmysłowi wam, że filharmonia może być ciekawa i warto do niej raz na jakiś czas zajrzeć.

 

(Ze względu na częściowo bardzo lakoniczne opisy wydarzeń na stronach internetowych większości filharmonii niektóre z poniższych opisów są jedynie domysłem autora, co do szczegółowego programu danego wydarzenia i nie należy ich traktować jako jedynej słusznej wyroczni)

 

26.09.2010 - Touch of Ireland - Filharmonia Sinfonia Baltica w Słupsku

 

 

Irlandzkie taneczne show stały się w naszym kraju na tyle popularne, że rodzimi muzycy oraz tancerze pozazdrościli sławy i postanowili stworzyć własny show. Tak powstał Touch of Ireland. Kompilacja utworów muzycznych i choreografii tanecznych opowiadająca fabułę rodem z zielonej wyspy. Przygrywa zespół Carantuohill, legenda sceny folkowej w Polsce, a tańczy warszawski zespół Reelandia. Tam gdzie nie dotrą międzynarodowe show, tam dotrze Touch of Ireland.

 

01.10.2010 - Touch of Ireland - Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy

 

 

W kilka dni po koncercie w Słupsku Carrantuohill i Reelandia przemieszczą się do Bydgoszczy, gdzie zagrają i zatańczą dla tamtejszej publiczności.

 

 

 

 

 

 

 

 

22.10.2010 - Madame Butterfly - Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze

 

 

Madame Butterfly autorstwa Giacomo Pucciniego to jedna z najpiękniejszych i pełna dramaturgii opera o miłości, osadzona w orientalnej scenografii i kulturze. Piękne kostiumy, muzyka Pucciniego i japoński klimat powodują, że spektakl jest niezapomnianym przeżyciem.

 

 

 

27.10.2010 - Carmina Burana - Filharmonia Rzeszowska

 

 

Jedna z najbardziej elektryzujących kantat scenicznych jak bumerang wraca co jakiś czas na filharmoniczne deski. Carl Orff stworzył dzieło, którego najbardziej znany utwór "O fortuna" stał się niemal ikoną popkultury, wykorzystywany w niezliczonych formach i aranżacjach.

 

 

 

28 i 29.10.2010 - Polska muzyka filmowa - Filharmonia Śląska

 

 

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej przygotowała gratkę dla fanów muzyki filmowej. Na koncercie zabrzmi polska muzyka filmowa. Będzie można usłyszeć najsłynniejsze tematy stworzone przez najlepszych polskich kompozytorów takich jak: Wojciech Kilar, Jerzy Matuszkiewicz, Waldemar Kazanecki czy Krzesimir Dębski.

 

 

 

 

 

14.11.2010 - Rynkowski symfonicznie - Filharmonia Lubelska

 

 

Ryszarda Rynkowskiego przedstawiać nie trzeba. Autor piosenek takich jak "Nie budźmy marzeń ze snu", "Dary losu", czy "Życie jest nowelą" tym razem wystąpi z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. Nowe aranżacje znanych piosenek wniosą więc świeży powiew i niewątpliwie będzie to wydarzenie tej jesieni w lubelskiej Filharmonii.

 

 

 

 

 

15.12.2010 - Genesis Klassik - Filharmonia Bałtycka w Gdańsku

 

 

Połączenie rocka i symfonii ma już swoją tradycję. Do grona takich tuzów światowej muzyki jak Metallica, Scorpions czy Deep Purple dołącza Ray Wilson, który z towarzyszeniem orkiestry Berlin Symphony Ensemble zaprezentuje symfoniczne wersje przebojów Genesis.

 

 

 

17 i 18.12.2010 - Carmina Burana - Filharmonia Krakowska

 

 

Również i w Krakowie wystawiona będzie kantata Carla Orffa. Wskazuje to na nieustającą jej popularność.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

29.12.2010 - Piosenka francuska i muzyka filmowa - Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze

 

 

Orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze na przedsylwestrowy wieczór przygotuje ciekawy repertuar, na który składać się będą utwory rodem z Francji. Będą to zarówno piosenki jak i muzyka filmowa. Można spodziewać się utworów z takich filmów jak: „Amelia”, „Piąty Element” czy też „Leon Zawodowiec”. Zaśpiewają dobrze znani z telewizji Katarzyna Jamróz, Jacek Borkowski i Tomasz Stockinger.

 

 

 

 

31.12.2010 - Wieczór z muzyką i tańcem - Filharmonia Poznańska

 

 

Na Sylwestra Filharmonia w Poznaniu zaprasza miłośników opery, operetek i musicali. Na koncercie sylwestrowym zaprezentowane zostaną najlepsze fragmenty tego typu dzieł. Prowadzenie koncertu powierzono Krzysztofowi Zanussiemu.

 

 

 

 

 

 

05.01.2011 - Tańce staropolskie - Filharmonia Krakowska

 

 

Filharmonia Krakowska przygotuje dla miłośników czasów staropolskich pokaz tańców, które wywodzą się z czasów sarmackich. Tancerzom z baletu dworskiego Cracovia Danza towarzyszyć będzie zespół instrumentów dawnych Intrada. Poloneza czas zacząć!

 

 

07.01.2011 - Krzesimirowe przeboje - Filharmonia Śląska

 

 

Krzesimir Dębski, jeden z najbardziej popularnych polskich kompozytorów muzyki filmowej będzie bohaterem tego styczniowego wieczoru, a dokładniej jego muzyka. Usłyszeć będzie można suity ze Starej Baśni, Magicznego Drzewa, Baile czy też z Ranczo Wilkowyje.

 

 

 

 

 

 

 

 

14.01.2011 - Muzyka Nino Roty - Filharmonia Łódzka

 

 

Nino Rota, włoski kompozytor, jest najbardziej znany z muzyki do trylogii „Ojciec Chrzestny”. I takoż tej muzyce poświęcony będzie koncert firmowany przez Filharmonię Łódzką. Nic tylko przebrać się za włoskiego mafioso i zasiąść w pierwszym rzędzie razem z don Corleone.

 

 

 

 

 

 

20 i 21.01.2011 - Muzyka filmowa - Filharmonia Krakowska

 

 

W ramach cyklu Musica - Ars Amanda filharmonicy zagrają koncert muzyki filmowej, w repertuarze, którego znajdzie się muzyka z takich filmów jak: „Pan Tadeusz”, „Noce i dnie”, „West Side Story”, „Ojciec chrzestny”, „Misja”, „Indiana Jones”, „Gwiezdne wojny”, „Władca Pierścieni”, „Piraci z Karaibów” czy też „1492 - Wyprawa do raju”.

 

 

 

 

21.01.2011 - West Side Story - Filharmonia Poznańska

 

 

Na zimowy wieczór dla rozgrzania odbędzie się taneczne spotkanie z utworami z filmu-musicalu West Side Story. Muzyka Leonarda Bernsteina wypełni więc salę Filharmonii. Drugim wydarzeniem wieczoru będzie koncert fortepianowy Georga Gershwina.

 

 

 

 

 

 

27.04.2011 - Bal Wampirów - Filharmonia Poznańska

 

 

Z okazji jubileuszu 80 urodzin polskiego kompozytora Krzysztofa Komedy odbędzie się koncert, na którym mile widziane będą wszelkie odmiany wampirów, od tych rodzimych przez transylwańskie, aż po hollywoodzkie odmiany. Spotkają się oni oko w oko i słuch w słuch z filmem Romana Polańskiego "Nieustraszeni pogromcy wampirów" oraz z zagraną na żywo muzyką z tegoż obrazu. Choć sam kompozytor nie żyje od ponad 40 lat to chodzą plotki, że na takiej gali i jego samego nie może zabraknąć. W roli wampira oczywiście.

 

12 i 13.05.2011 - Muzyka Hollywoodu - Filharmonia Śląska

 

 

Ten koncert będzie ukłonem wobec młodszej części publiki. I nie tylko publiki. Wykonawcą będą, bowiem młodzi filharmonicy. W repertuarze zabrzmi muzyka z popularnych produkcji hollywoodzkich, m.in. z „Władcy Pierścieni”, „Księcia Kaspiana”, „Spider-Mana”, „Madagaskaru” oraz muzyka Johna Williamsa.

 

 

 

 

 

 

01.06.2011 - Shrek - Filharmonia Rzeszowska

 

 

Filharmonia Rzeszowska szykuje na dzień dziecka koncert pod tajemniczą nazwą "Shrek" w opracowaniu J. Walczyńskiego. O tym, czy będzie to aranżacja muzyki z filmów, adaptacja musicalu czy też autorski repertuar z sympatycznym ogrem w roli głównej przekonamy się za czas jakiś. Na pewno jednak będzie to ciekawe wydarzenie.

 

 

 

 

 

01.06.2011 - Muzyka Krzesimira Dębskiego - Filharmonia Śląska

 

 

Dzień dziecka to drugi wieczór w 2011 r. poświęcony muzyce filmowej Krzesimira Dębskiego. Wszyscy, którzy przegapią styczniowy koncert będą więc mogli nadrobić zaległości.

 

 

 

 

 

 

 

08.06.2011 - Uczeń czarnoksiężnika i muzyka filmowa - Filharmonia Krakowska

 

 

Pod koniec sezonu odbędzie się nadzwyczajny koncert skierowany głównie dla młodzieży. Zabrzmi na nim poemat symfoniczny „Uczeń Czarnoksiężnika” oraz przeboje muzyki filmowej. Spodziewać się zapewne można m.in. muzyki Johna Williamsa. Dodatkowo zabrzmi również muzyka Antonio Vivaldiego.

 

Filharmonia Wrocławska

 

Wydarzenia, które proponuje Filharmonia Wrocławska postanowiłem wyodrębnić. Powodem tego jest fakt, że będą one wystawiane przez dłuższy czas, w odróżnieniu od koncertów opisanych wyżej. Filharmonia Wrocławska proponuje widzom spektakle multimedialne, gdzie muzyka jest jedynie częścią całości, choć oczywiście nie mniej ważną.

 

Listopad 2010

 

Woda w muzyce

 

03.11, 04.11, 07.11, 24.11, 25.11

 

Na listopad planowany jest spektakl "Woda w muzyce", który opowiadać będzie o dźwiękach, jakie stwarza sama natura oraz człowiek korzystający z natury, od płynącej wody, przez szelest lasów, dźwięki myśliwskich rogów, aż po odgłosy wiejskiego wesela. W czasie pokazu będzie można podziwiać rysowane na szkle obrazy akwarelą, a na zakończenie odbędzie się projekcja filmu animowanego "O małej syrence i rybaku", której towarzyszyć będzie muzyka z filmu "Most na rzece Kwai".

 

Magia w muzyce

 

Na zakończenie listopadowych pokazów multimedialnych odbędzie się pokaz zatytułowany "Magia w muzyce", która odkryje przed widzami sekrety instrumentów uznanych przez kompozytorów za "magiczne". Odbędzie się pokaz filmu "Zaczarowany sklep z kwiatami" oraz usłyszymy m.in. muzykę z filmów o Harrym Potterze.

 

Styczeń 2011

 

Roztańczone lata XX

 

03.01, 04.01, 07.01

 

Jak styczeń to karnawał, a jak karnawał to tańce. W tym miesiącu Filharmonia zaproponuje przeniesienie się w czasie do lat 20' i 30' ubiegłego wieku, gdzie w barach, restauracjach i imprezach królowały takie tańce jak charleston, foxtrott, cakewalk, slowfox czy quickstep. Zespół Dixie Tiger's Band rozbawi publiczność muzyką musicalową z takich produkcji jak: "Ach jak przyjemnie", "The Entertainer" czy "Parostatek". A skoro lata 20' XX wieku, to może nawet pojawi się Cthulhu...

 

Marzec 2011

 

Zaczarowany klucz

 

09.03, 10.03, 13.03

 

Po styczniowych szaleństwach coś dla młodszej publiki. "Zaczarowany klucz" to cykl, w którym będzie można poznać od podstaw funkcjonowanie orkiestry, przy okazji łącząc to z zabawą w poszukiwanie tytułowego klucza wiolinowego. W programie przewidziano również fragmenty filmów animowanych oraz utwory muzyczne specjalnie dobrane na potrzeby najmłodszych.

 

Lekcja muzyki polskiej

 

30.03, 31.03, 03.04

 

To spotkania dla miłośników sarmatyzmu. W XVI i XVII wieku Polska była krajem kulturowo bogatym i to właśnie z tego okresu zostanie zaprezentowana muzyka płynąca z zapomnianych już instrumentów takich jak teorba, violi di gamba czy klawesyn (no ten ostatni może mniej zapomniany). Ponadto przy okazji odbędzie się pokaz multimedialny z fragmentami filmów traktujących o tamtej epoce. Ojciec! Prać?! Nie. Słuchać i oglądać!


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...