"Odległa dzielnica" - recenzja

Autor: Dominika Malecka Redaktor: Motyl

Dodane: 18-06-2010 23:13 ()


Co byście zrobili, gdyby dane wam było spojrzeć w lustro czasu i na powrót ujrzeć swoją młodość? Czy posiadając wiedzę o nadchodzących wydarzeniach chcielibyście zmienić własne dzieciństwo?

Głównym bohaterem „Odległej dzielnicy” jest Hiroshi Nakahara. Wracając po ciężkim dniu pracy do domu wsiada do niewłaściwego pociągu. Zamiast do rodziny jedzie do miejsca, gdzie dorastał. Tam odżywają wspomnienia z lat młodości. Odwiedzając grób matki i zastanawiając się nad minionym, Nakahara dziwnym trafem przenosi się w czasie. Staje się ponownie czternastolatkiem, posiadając cała swoją dorosłą wiedzę. Wie dokładnie, co przyniosą ze sobą kolejne dni i miesiące...

Jiro Taniguchi po raz kolejny udowadnia, że jest mistrzem opowieści. Niespiesznie snuje historię o mężczyźnie uwięzionym w ciele dziecka, ale nie czyni tego w sposób banalny. Podejmuje ważne tematy oscylujące wokół fundamentalnych wartości rodzinnych. Autor odmalowuje portret mężczyzny wypalonego, bez energii, zagubionego w monotonnej codzienności dużego miasta i oddalającego się od najbliższych. Fantastycznym zbiegiem okoliczności Hiroshi odbywa podróż do czasów swojego dzieciństwa, ale także w głąb siebie. Będąc dzieckiem nie pojmował relacji panujących między rodzicami. Szczerze powiedziawszy, nie interesował się nimi, mając głowę zajętą czymś innym, jak każde dziecko w jego wieku. Teraz, gdy może spojrzeć na tamte chwile z innej perspektywy, odkrywa jak wiele mu umknęło. W matni wspomnień zaczynają napływać do niego niezrozumiałe niegdyś uczucia. Może jest to spowodowane bagażem doświadczeń, który nagromadził się przez ponad trzy dekady, a może zwyczajnie tęsknotą za ogniskiem domowym.

Korzystając z okazji Hiroshi próbuje pogłębić więź z ojcem, wiedząc że ten pewnego dnia zniknie z domu. Chłopak stara się dociec, dlaczego opuścił ich bez słowa pożegnania. Przez lata ów sekret nie dawał mu spokoju, odciskając piętno na jego osobistym życiu. Nakahara znalazł się w podobnej sytuacji jak niegdyś jego ojciec. Czy wystarczy mu argumentów, aby zatrzymać go przed ucieczką?

Wędrówka w czasie konfrontuje postawy dwóch mężczyzn. Hiroshi w ojcu dostrzega coraz więcej siebie, stając przed analogicznymi wątpliwościami. Jednak w przeciwieństwie do niego odkrywa w sobie pokłady pozytywnych emocji – miłości do żony i córek. Czy to przypadek zrządził, że przyszło mu znowu zostać gimnazjalistą? Sentymentalna wyprawa udziela odpowiedzi na frapujące go przez lata pytania. Odradza się pozbawiony lęków przeszłości, odważniej spoglądający w przyszłość. Doświadczając jeszcze raz młodzieńczej traumy, zrozumiał, że oddalił się od własnej rodziny, która mimo różnych kłopotów pozostaje dla niego najistotniejszym celem w życiu.

Hanami przybliżając nam tytuły z dorobku Jiro Taniguchiego odsłoniło przed nami Japonię, jakiej nie znaliśmy. Dzieła tego mangaki na długo pozostają w pamięci, stając się niezapomnianymi powieściami. „Odległą dzielnicę” można polecić każdemu, kto jeszcze nie zetknął się z twórczością Taniguchiego. Naprawdę warto.

 

Tytuł: "Odległa dzielnica"

  • Autor: Jirō Taniguchi
  • Format: 150 x 210 mm
  • Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
  • Papier: Kredowy
  • Druk: cz.-b.
  • Stron: 404
  • Cena okładkowa: 54 zł
  • ISBN 978-83-60740-35-4
  • Data publikacji: 26 marzec 2010

Dziękujemy Wydawnictwu Hanami za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...