"Wicked: Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu" - recenzja

Autor: Lidia Gorzkowska Redaktor: Krzyś-Miś

Dodane: 07-06-2010 11:14 ()


 

 

– I tam stara zła Czarownica została przez bardzo długi czas.

– Czy już wyszła?

– Jeszcze nie.

 

W spokojnej rodzinie gdzieś w Manczkinlandii rodzi się zielone dziecko. I to nie „zielone” w sensie oddającym chorobliwą bladość, lecz zielona jak trawa na wiosnę dziewczynka. Mała, z ostrymi jak brzytwa ząbkami jest widoczną karą dla swej matki za niewierność i utrapieniem dla ojca pastora. A na imię dostaje Elfaba.

Tak zaczyna się opowieść o życiu Złej Czarownicy z Zachodu, którą doskonale znamy z powieści „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”. Dość przewrotnym wydaje się pomysł, by osnuć fabułę wokół tej postaci, a jednak wyszła z tego bardzo dobrze skrojona historia, która wzbudza w czytelnikach silne emocje.

Autor, zręcznie prowadząc narrację, skacze od jednego etapu życia Elfaby Thropp do kolejnego. Najpierw poznajemy okoliczności jej poczęcia i narodzin, potem wiek przedszkolny, by po chwili znaleźć się wraz z nią na uniwersytecie w Sziz, i poprzez krótki epizod z działalnością konspiracyjną, dotrzeć do momentu, w którym została okrzyknięta Złą Czarownicą z Zachodu. Wydarzenia są bardzo ładnie skrojonymi obrazkami z życia, nie ma tu ani jednego zbędnego zdania. Na szczególną uwagę zasługuje kunszt w budowaniu postaci. Każda z nich zapada w pamięć, każda ma swoją historię i mogłaby równie dobrze posłużyć jako główny bohater kolejnej powieści.

Wśród otoczenia Elfaby znajdziemy tak dobrze znane indywidua, jak: Dobra Czarownica z Północy i Czarnoksiężnik z Oz, dowiemy się, czemu Tchórzliwy Lew był tchórzliwy i czym Blaszany Drwal zasłużył sobie na tak straszną klątwę. Autor pokolorował czarno-biały świat Oz odcieniami szarości i wątpliwości. Jak sam zaznacza w dedykacji, opowieść traktuje o złu, jego genezie i odmianach. Czytelnikowi, pod płaszczem przyjemnej opowieści, przemyca się dylematy sięgające fundamentalnych pytań. Czy zło istnieje? Czy pojęcie zła jest uniwersalne? Czy człowiek może urodzić się zły?

Wszystko to zostało świetnie przetłumaczone przez Monikę Wyrwas-Wiśniewską, odpowiedzialną wcześniej m.in. za przekład „Królowej Ciemności” Anne Bishop. W konsekwencji sprawia, że powieść można postawić z dumą na półce obok „Alicji w Krainie Czarów” i „Małego Księcia”. Polecam!

 

 

Tytuł: Wicked: Życie i Czasy Złej Czarownicy z Zachodu

Tytuł oryginału: Wicked: The Life and Times of the Wicked Witch of the West

Autor: Gregory Maguire

Tłumaczenie: Monika Wyrwas-Wiśniewska

Wydawca: Wydawnictwo INITIUM

Rok wydania: 2010

Liczba stron: 464

ISBN: 978-83-927322-3-5

Cena: 41,90 zł

 


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...