"Strażnicy Orlego Pióra" - recenzja

Autor: Wesoła Magda Redaktor: Motyl

Dodane: 27-11-2006 08:49 ()


     Wydawnictwo Mandragora cieszy się szerokim wyborem komiksów o przeróżnej tematyce. Niewiele wydawnictw pochwalić się może serią komiksów edukacyjnych, a takie właśnie powstały w Mandragorze. Mowa tu o ,,Serii z wróblem" oraz o ,,Strażnikach Orlego Pióra".    

    ,,Seria z wróblem" to linia komiksów dwujęzycznych z zamieszczonym kalendarium na drugiej stronie, oraz słowniczkiem języka angielskiego na przedostatniej. Powstało ona dla dzieci i młodzieży, by pokazać, iż historia nie musi być nudnym przedmiotem i można ją ukazać w sposób ciekawy oraz atrakcyjny. Mogłoby się wydawać, iż połączenie historii z komiksem jest mocno naciągane i odnosiłam się sceptycznie do komiksu, który miałam zamiar przeczytać, jednak bardzo pozytywnie zostałam zaskoczona.

     W serii tej ukazały się ,,Strażnicy Orlego Pióra" ,,Historia Polski", ,,Opowieści Biblijne" oraz ,,I.N.R.I.", ja zaś chciałabym przybliżyć tę pierwszą serię. Składa się ona z 4 zeszytów i opowiada o zasłużonych władcach polski: Siemowicie, Mieszku I, Henryku Walezym oraz Stefanie Batorym. Kalendarium zapoznaje nas już na początku z dokonaniami danego władcy, a komiks opowiada o wybranym fakcie z jego życia. Nie są to typowe bitwy czy wydarzenia, które znamy z lekcji historii, lecz fakty często pomijane, lub po prostu nieistotne, jednak opisane w sposób niezwykle interesujący, często ubarwiony fikcją literacką. Czytając te krótkie historie zostajemy wciągnięci w życie władców, nie traktując ich jak odległe sylwetki, lecz jako bohaterów, których życie chcemy poznać. 

       Autor nieraz wysuwa na pierwszy plan sylwetki fikcyjne, aby uwiarygodnić fabułę, co sprawia iż zeszyt czyta sie z zapartym tchem. Na koniec każdego komiksu znajdujemy informacje o tym co było fikcją, a co faktem. Dzięki temu z przeplatającej się z faktem fikcji wybieramy to, co naprawdę istotne i rzeczywiście nie sposób zapomnieć podanych wydarzeń, zwłaszcza iż niektóre z nich opatrzone są schematycznymi mapkami oraz datą.

     Komiks nie jest przepakowany datami, a jeśli już są one zamieszczone, to przenikają do głowy czytelnika nieodczuwalnie. Podobnie jest z dialogami i opisami w języku angielsku. Nie ma przymusu czytania ich, można je pominąć, a dodatkowo na końcu zamieszczony jest słowniczek. Czytając komiks nauczyć się można wielu ciekawych i powszechnie nieużywanych słówek. Znajduje się w nim też wyjaśnienie trudnych polskich słów, których w komiksie jest całkiem sporo, gdyż jest on pisany językiem stylizowanym na mowę opisywanej epoki.

      Mandragora wydając ,,Strażników orlego pióra" chciała ukazać historie polski w sposób ciekawy i nauczyć przy tym czegoś czytelnika i na pewno uzyskała swój cel. Oprócz ciekawej fabuły i dobrego rysunku, można się wiele nauczyć. Stworzenie serii okazało się strzałem w dziesiątkę, a ciekawy pomysł na komiks edukacyjny sprawdził się. Nie jest to pozycja jedynie dla dzieci i młodzieży, polecić ją można każdemu, kto lubi czytać komiksy oraz lubi historię. Cena jednego zeszytu to tylko 5 zł, dlatego naprawdę zachęcam każdego do zapoznania się z tym komiksem.

 

 

"Strażnicy Orlego Pióra" #1: "Szara Drużyna"

scenariusz: Wojciech Birek

rysunki: Sławomir Kiełbus 

oprawa: miękka

objętość: 24 strony

data wydania: listopad 2005

cena: 5 zł

 

"Strażnicy Orlego Pióra" #2: "Skarb Walezjusza"

scenariusz: Wojciech Birek

rysunki: Arkadiusz Klimek

oprawa: miękka 

objętość: 24 strony

data wydania: styczeń 2006

cena: 5 zł

 

"Strażnicy Orlego Pióra" #3: "Drzewo Peruna"

scenariusz: Wojciech Birek

rysunki: Sławomir Kiełbus

oprawa: miękka

objętość: 24 strony

data wydania: marzec 2006

cena: 5 zł

 

"Strażnicy Orlego Pióra" #4: "Wielkie Łuki"

scenariusz: Wojciech Birek

rysunki: Arkadiusz Klimek

oprawa: miękka

objętość: 24 strony

data wydania: maj 2006

cena: 5 zł


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...