Recenzja "Pakamerii" C.S. Lewisa i W.H. Lewisa

Autor: Wiktoria Redaktor: Słowik

Dodane: 21-12-2009 15:11 ()


Aslan stworzył Narnię w ciągu jednego dnia, ale droga do narnijskich światów trwała o wiele dłużej i wiodła przez dzieciństwo i lata młodości Clive'a Staplesa Lewisa. Zanim Jack, jak nazywali pisarza najbliżsi, otworzył drzwi „starej szafy" musiał poznać „Pakamerię" - niezwykły kraj mówiących zwierząt i ludzi.

Trudno uwierzyć, że ten dziwny, jakże dorosły świat stworzyła para dzieciaków. Kiedy zaczynali, Clive Staples liczył sobie zaledwie osiem lat, zaś jego brat Warren Hamilton był o trzy lata starszy.

Opowiadania nie tworzą jednej historii, lecz opisują szereg zdarzeń rozgrywających się w wyimaginowanej krainie obejmującej Indie oraz wykreowany przez Clive'a kraj mówiących zwierząt - wyspę, której północny brzeg stanowią Himalaje. Obaj bracia mieli twardy orzech do zgryzienia - jak połączyć ich, tak różne, zainteresowania. Clive'a fascynowały średniowieczne opowieści, Warrena zaś współczesność. Jeden pisał opowiadania o rycerzach, drugi nie potrafił zrezygnować z pociągów i parostatków. Zgodzili się wszakże co do jednego - w ich świecie egzystowali nie tylko ludzie, ale i „uczłowieczone" zwierzęta. Jak widać, był to oczywisty wstęp, przygotowanie do kronik narnijskich.

Podczas lektury opowiadań zauważyć można nawarstwienie problemów natury politycznej - walka o władzę, koalicje, rządy. Skąd ta niezwykła tematyka w pracach tak młodych pisarzy? Wyjaśnić to może nietypowe wychowanie braci. Państwo Lewis, rodzice chłopców, interesowali się szeregiem różnych tematów zapełniając swój wielki dom ogromną ilością książek. Deszczowy klimat Belfastu często trzymał dzieci w domu. Czas ten malcy wypełniali lekturą kolejnych książek, zazwyczaj zupełnie niedostosowanych do ich wieku. Co więcej, rozmiłowany w polityce ojciec zmuszał synów do udziału w politycznych dysputach, które miały miejsce w jego rezydencji.

Był tylko jeden problem. W rodzinnym domu Jacka i Warrena nie było żadnych książek z baśniami, bowiem ich rodzice nie cenili braci Grimm, Andersena, czy irlandzkich legend. Doprowadziło to do powstania wielu luk w wykształceniu Clive'a Staplesa, które potem, już jako dorosły człowiek, z radością uzupełniał. Sytuacja ta również wyjaśnia niezwykłą dojrzałość pakameryjskich historii.

Zamiłowanie Warrena do współczesności przyczyniło się do stworzenia opowiadań opisujących realia przełomu XIX i XX wieku. Clive zaś namiętnie opisywał historię, mitologię i geografię ich wyimaginowanego świata. Jego prace pełne są opowieści o walecznych myszach i królikach, wyruszających do walki z kotami. Wszystkie te zwierzęta występują oczywiście w pełnym rynsztunku bojowym, z mieczami u pasa.

Obaj bracia uzupełnili swoje opowiadania szeregiem obrazków i bardzo dokładnych map, pozwalających lepiej poznać zaułki ich wyobraźni. Lecz nie tylko opowiadania wchodzą w skład cyklu „Pakameryjskiego". Zafascynowany Shakespearem C. S. Lewis napisał również kilka sztuk, których forma i słownictwo zdecydowanie nawiązywały do dzieł wielkiego dramatopisarza.

Nie wszystkie historie stworzone przez chłopców zostały opublikowane. Część zaginęła w ciągu lat, wiele z nich zostało zniszczonych przez Warrena po śmierci Jacka. Te, które przetrwały, zostały zebrane i skrupulatnie przygotowane przez wieloletniego współpracownika i sekretarza C. S. Lewisa - Waltera Hoopera. Składają się one na książkę „Pakameria" i dzielą na trzy części: „ Krainę zwierząt", „Pakamerię" i wreszcie napisaną już przez dorosłego, niemal trzydziestoletniego Jacka, „Encyklopedia Pacameriana", stanowiącą swego rodzaju kompendium wiedzy o tym fantastycznym świecie.

Polski czytelnik dostaje do ręki piękne wydanie w twardej oprawie i na wysokiej jakości papierze. Aż przyjemnie wziąć do ręki! Tekst uzupełnia oczywiście duża ilość obrazków i map stworzonych przez samych autorów, aczkolwiek wyraźnie widać, że są to prace początkujących artystów, jednakże potrafiących doskonale oddać klimat magicznej krainy.

Czy polecam? Raczej tak, ale jest to pozycja głównie dla młodszych czytelników i zadeklarowanych fanów twórcy Narnii. Inni mogą się zawieść. Pamiętać bowiem należy, że opowiadania, a przynajmniej ich część, pisali bardzo młodzi twórcy.

korekta: Agnieszka Kida

 

Tytuł: Pakameria

Autor: C.S. Lewis, W.H. Lewis

Tytuł oryginału: BOXEN. Childhood Chronicles Before Narnia

Tłumaczenie: Michał Juszkiewicz

ISBN: 978-83-7648-262-0

Data wydania: listopad 2009

Oprawa: twarda

Format: 170mm x 224mm

Liczba stron: 240

 

Dziękujemy Wydawnictwu Prószyński i S-ka za udostępnienie książki do recenzji.

 


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...