Recenzja książki Adama Przechrzty "Wilczy legion"
Dodane: 13-11-2009 10:24 ()
Światy alternatywne fascynują ludzi niezmiennie od lat. Wielu pisarzy zadawało sobie pytania w stylu: "co by było gdyby…" i próbowało umieścić odpowiedź w mniej lub bardziej udanych powieściach. Do tego grona zaliczyć można Adama Przechrztę, który w serii opowiadań zatytułowanych "Wilczy legion" przedstawia zupełnie inną historię Polski. To niezwykły świat zmieniony przez wynalazek, którego nasza rzeczywistość nie doceniła.
{obrazek http://fabryka.pl/mini/ccb66eafcbf343054c0472faef7f9587__136_.jpg}
Wielu dziewiętnastowiecznych uczonych poszukiwało rozwiązań wykraczających poza ramy konwencjonalnej nauki. Prowadząc ściśle naukowe badania zajmowali się oni również z całą powagą tak popularnym wówczas okultyzmem. Wygłaszane przez nich teorie przeszły bez echa, pozostawiając ślad jedynie w annałach historii. Tak działo się w naszym świecie, lecz nie w rzeczywistości opisanej przez Przechrztę. Tam "siła odyczna" została w pełni doceniona jako kolejne, zdumiewające źródło energii. Niezrozumiała, ocierająca się o magię moc pozwoliła uczonym skonstruować niezwykłe maszyny o nieprzewidywalnym zastosowaniu. Niektóre z tych cudów alternatywnej technologii pozwalały przedłużać ludzkie życie, inne leczyć lub nawet czytać myśli. Największe wzięcie miały oczywiście te, służące do likwidacji zmarszczek. Wszystko to wpłynęło w sposób niewyobrażalny na historię, kompletnie zmieniając układ sił politycznych. Polska, jako kraj przodujący w dziedzinie nowoczesnych technologii, miała możliwość opierać się zakusom ościennych mocarstw.
Opisany przez autora świat to bardziej mroczna i niebezpieczna alternatywa naszego dwudziestolecia międzywojennego. Podtrzymywany przy życiu przez aparaty "odyczne" Piłsudski ma możliwość dłużej i skuteczniej walczyć w obronie kraju. Wykreowana przez niego specjalna jednostka wojskowa do działań specjalnych – tzw. „dwójkarze” – to zbiór ciekawych typów o bardzo wysokiej inteligencji i sprawności fizycznej. Żołnierze ci, obdarzeni niezwykłymi, spotęgowanymi przez aparaty "odyczne" cechami, potrafią dokonywać rzeczy niemożliwych dla przeciętnego człowieka. Jest to walka na śmierć i życie w świecie, gdzie totalitarny wróg, nieograniczony względami moralnymi lub prawem, jest znacznie bardziej niebezpieczny.
Akcja poszczególnych opowiadań skupia się na postaci majora Johannesa Krohna. To ulubieniec marszałka Piłsudskiego, jeden z jego najlepszych wojowników, zajmujący wysoką pozycję w hierarchii "dwójkarzy". Jego świat to ciągła walka i konspiracja. Jako bezwzględny łowca i zabójca szkolony jest do misji specjalnych, wykraczających poza możliwości zwykłego żołnierza. Naznaczona bliznami twarz nadaje mu wygląd starego wilka – weterana, wciąż przewodzącego stadu podobnych mu zabijaków. Oprócz Krohna, pojawiają się też inne ważne postacie. Jego przyjaciel, współpracownik i podwładny – sierżant Tomczak – to również osoba niezwykła. Obdarzony niesamowitą inteligencją ukrytą w ciele goliata – atlety, z uporem maniaka zwalcza wszelkie próby awansowania go, przekonany, że skończy wówczas za biurkiem odcięty od akcji w terenie. Oprócz bohaterów fikcyjnych, na kartach powieści spotkać można również postaci historyczne. Głównym i najważniejszym przykładem jest marszałek Piłsudski, ale oprócz niego jest wiele innych osób, mniej znanych z historii.
Adam Przechrzta jest z wykształcenia historykiem, co zdecydowanie znalazło odzwierciedlenie w fabule. Akcja powieści rozgrywa się głównie na terenie wschodniej Polski, tuż przed wybuchem i na początku drugiej wojny światowej. Wiele opisanych historii opiera się w mniejszym lub większym stopniu na realnych wydarzeniach. Zainteresowany działaniami służby specjalnych autor, przedstawia ich charakter i sposób działania w okresie międzywojennym. Mamy możliwość zapoznać się z ciekawostkami nieznanymi z kart szkolnych podręczników. Składający się na powieść zbiór ośmiu opowiadań to czysta akcja ubrana w ramy historyczne. Czujący niedosyt czytelnik ma możliwość uzupełnić wiedzę sięgając po posłowie. Dla każdego z opowiadań autor przygotował krótki artykuł wyjaśniający realia historyczne i źródła pomysłów.
Pragnąc zachęcić czytelników do lektury powieści, powinnam jednocześnie podkreślić, że jest ona przeznaczona dla tych, którzy nie wzdrygają się na dźwięk słowa "militaria". Wojna oraz działania służb specjalnych stanowią kanwę powieści, zaś okrucieństwo niektórych scen może zniechęcić tych "o słabych nerwach". Przekonajcie się sami czy warto poznać alternatywną historię Polski.
korekta: Motyl
Tytuł: "Wilczy legion"
Autor: Adam Przechrzta
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: październik 2009
ISBN: 978-83-7574-157-5
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195 mm
seria: Asy polskiej fantastyki
Dziękujemy Wydawnictwu Fabryka Słów za udostępnienie książki do recenzji.
Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...