Recenzja "Krzyżackiego pokera" Dariusza Spychalskiego
Dodane: 11-11-2009 15:14 ()
„Krzyżacki poker” autorstwa Dariusza Spychalskiego przedstawia alternatywną wersję historii, gdzie Rzeczpospolita Trojga Narodów, ze stolicą we Lwowie, jest światowym mocarstwem zamieszkanym przez Rzeplitów. Europa została opanowana przez Imperium Osmańskie i podzielona na emiraty – jest Emirat Irlandzki, ze stolicą w Al-Dublinie, Emirat Angielski etc. etc.
{obrazek http://fabryka.pl/mini/538bdb8132b69a0a89a6bd8294200a1a__136_.jpg}
Wydanie recenzowane należy do serii „Fabryka do kieszeni” – tanich wersji drukowanych gęstszą i mniejszą czcionką na gorszym papierze i z okładką pozbawioną fajerwerków. Zarówno pomysł i wykonanie tej serii, na przykładzie nie tylko „Krzyżackiego Pokera” zasługuje na najwyższe uznanie – w takiej edycji książki w żaden sposób nie tracą na czytelności, a pozwalają je nabyć za tak naprawdę połowę ceny. Według mnie jest to bardzo dobre posunięcie Fabryki i mam nadzieję na większą aktywność wydawcy na tym polu.
Fabuła traktuje o Zakonie Krzyżackim, który zmarginalizowany przez Rzeczpospolitą Trojga Narodów i zmuszony do składania corocznego hołdu znajduje sposób na oddzielenie się od hegemona. Z armią ograniczoną do 20 000 wydaje się nie mieć na to szans, ale porwanie profesora Williama Hopkinsa, pracującego nad bronią atomową, pozwala na podjęcie takiej próby. Wywiad Rzeczypospolitej jest zbyt zajęty ignorowaniem Zakonu, żeby coś zauważyć. Tutaj przychodzą z pomocą Prusowie. Samo porwanie profesora ma miejsce w 1955 roku, cała fabułą natomiast rozgrywa się w okresie od 26 kwietnia 1957 roku do 26 maja 1957 roku.
Alternatywna wersja historii jest przedstawiona przekonująco, autor co rusz wplata w fabułę traktat, lenna, umowy, które uwiarygodniają obecny podział Europy. Dzięki kilku nacjom biorącym udział w wydarzeniach otrzymujemy całe spektrum punktów widzenia – mamy jakże sarmacką w obyczajowości kolonię w Afryce ustanowioną przez Rzeczpospolitą podczas jednej z wypraw krzyżowych. Stroje, obyczaje, stosunki władzy – wszystko żywcem przeniesione z Polski sarmackiej. Motyw przygodowy wpleciony jest w fabułę za pomocą grupy przemytników pruskich, którzy ocaleli z rozbicia majątku Kaunigasa w Kiejsztanach – jednego z przywódców czegoś na kształt pruskiego ruchu oporu na ziemiach krzyżackich. Perspektywa taktyczna i strategiczna pokazana jest w działaniach Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego oraz prezydenta Rzeczypospolitej, aktualnie przebywającego w Rumunii ze względu na zły stan zdrowia.
{obrazek http://fabryka.pl/mini/4f769508ac091c7465b28b7cd9ab9af3__136_.jpg}
W drugim tomie generał Wiśniowiecki zapewni nam wizję walki w Afryce na poziomie korpusu oraz dywizji i brygad okraszoną politycznymi zapędami dowodzącego. Od strony Turcji nadciągają wojska tylko czekające na nierozważny ruch Wiśniowieckiego dający pretekst do wypowiedzenia wojny.
Akcja przez obydwa tomy nie zwalnia ani na chwilę, dzięki wspomnianym wcześniej odmiennym perspektywom przeskakujemy od polityki do wojny i z powrotem w tempie ekspresowym, ani na chwilę nie tracąc jednak oglądu na całość sytuacji. Spychalski w bardzo skuteczny sposób wciąga czytelnika w fabułę i nie wypuszcza aż do ostatniej strony drugiego tomu. Akcja przeskakuje z miejsca na miejsce, z Afryki do Europy, z polityki na dziedzinę militarną i ani na chwilę nie dostaje przy tym zadyszki – ani w kwestii logiki wydarzeń, ani też w możliwości ich ogarnięcia przez czytelnika.
Książka „Krzyżacki poker” jest według mnie ze wszech miar godna polecenia – fabuła trzyma w napięciu, bohaterowie są wyraziści, lokalne społeczności są pokazane naprawdę różnorodnie, a same wydarzenie i historia alternatywna są pokazane naprawdę rewelacyjnie. Nie można też nie zwrócić uwagi na wizję islamskiej Europy – przy obecnych trendach imigracyjnych obraz wykreowany przez Spychalskiego może wcale nie potrzebować kilkuset lat na stanie się rzeczywistym...
korekta: Motyl
Tytuł: Krzyżacki poker
Autor: Dariusz Spychalski
Tom 1.
Data wydania: czerwiec 2009
Format: 110 x 175
Liczba stron: 328
Oprawa: miękka
Seria: fabryka do kieszeni
Cena: 14.99
Tom 2.
Data wydania: czerwiec 2009
Format: 110 x 175
Liczba stron: 248
Oprawa: miękka
Seria: fabryka do kieszeni
Cena: 14.99
Dziękujemy wydawnictwu Fabryka Słów za udostępnienie książki do recenzji.
Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...