Jutro premiera "Trzeciego Świata" Macieja Guzka
Dodane: 26-10-2009 07:49 ()
Wydawnictwo Runa, księgarnia Arsenał oraz Klub Fantastyki Druga Era serdecznie zapraszają na premierę książki "Trzeci Świat" oraz spotkanie z jej autorem, Maciejem Guzkiem, które odbędzie się we wtorek, 27 października 2009 r. o godz. 18.00 w Poznaniu, w księgarni Arsenał (Stary Rynek 3).
ISBN: 978-83-89595-58-4
Liczba stron: 288
Wymiary: 125×195 mm
Okładka: miękka
Planowana data wydania: 27 października 2009 r.
Cena detaliczna: 28,50 zł
Widziałeś już świat pełen jednorożców? Świat elfów? Świat rozświetlonych dolin, świat uroczysk i tajemniczych jezior? Świat Białej Wieży i czarownych mgieł? Świat baśni? Widziałeś, wiem. Ale spójrz jeszcze raz. Przyjrzyj się uważnie, jak ten świat wygląda. Skolonizowany przez Polaków. Królikarnia ewidencjonuje go pod numerem trzecim. Dowództwo Wojska Polskiego pcha tam transporty broni, żywności i coraz to nowe zastępy poborowych. Ale cywilów wpuszcza się tam niechętnie. Nieprzypadkowo.
Jest bowiem jeszcze druga strona – Południe. Tam trudniej o sielskie landszafty. Gdyby cię tam wpuszczono, zobaczyłbyś Dziwkę – złą, czerwoną gwiazdę, wisząca nad horyzontem. Ujrzałbyś pochody trupów i armie deformantów. Napiłbyś się wody z zatrutych studni. Spojrzałbyś w oczy zdeprawowanych herosów, w oczach których mieszka szaleństwo. Usłyszałbyś legendę o Czarowniku, który sprowadzi zagładę. Lecz wybrać się tam nie pozwolą. Chyba, że w jedną stronę. Dobrze, że wpuścili choć reportera.
Trzeci Świat, to snuta przez dziennikarza z Ziemi opowieść o świecie magii, rozdartym na pół. O świecie zwartym w odwiecznym konflikcie. O świecie, w którym Armageddon nie jest tylko i wyłącznie legendą.
Guzek świadomie nawiązuje do postaci i książek Ryszarda Kapuścińskiego. Nie jest to jednak pusty eksperyment, chęć olśnienia czytelnika nowym obszarem skojarzeń, ale gruntownie przemyślane zapożyczenie, które pokazuje nam nieznane do tej pory oblicze świata Królikarni. Dzięki temu zabiegowi autor wprowadza dyskurs na wyższy poziom. Czytelnik widzi nie tylko drapieżną eksploatację Trzeciego Świata, nie tylko ma przez cały czas w tle skomplikowane relacje z naszej rzeczywistości, napięcie pomiędzy Północą a Południem, pomiędzy krajami rozwiniętymi, a krajami trzeciego świata, ale również może dostrzec podobne mechanizmy kolonizacji, które dokonują się w całej literaturze fantastycznej. I wszystkie te procesy mają bardzo poważne konsekwencje: z baśniami też nie można igrać bezkarnie.
Wit Szostak
Książka skutecznie łączy w sobie pełną akcji powieść z esejem-dialogiem na temat samego gatunku − fuzja jest przy tym absolutna, tak że obie warstwy płynnie się przenikają, a kolejne tezy owego dyskursu ukryte są w fabule i konstrukcji świata opowieści (formowanie się drużyn, powoływanie bohaterów, determinizm). Guzek nie tylko redefiniuje pojęcia dobra i zła (chociaż ich ewolucja i niejednoznaczność jest w powieści bardzo silnie eksponowana). Zawarte w Trzecim Świecie komentarze dotyczą także rzeczy bardziej ogólnych, jak chociażby natura samych ludzi, przedstawionych jako niszczyciele i ignoranci (podobnie jak ma to miejsce w realnym świecie, to pierwsze wynika z drugiego); autor unaocznia, jak nasze poczucie realizmu i konsumpcyjny tryb życia potrafią zabić piękno otaczającego nas świata.
Marcin Zwierzchowski
Maciej Guzek – urodzony w 1977 r., absolwent prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, co zresztą odbija się na jego twórczości – wiecznie zajęty pracą z trudem znajduje czas na pisanie fantastyki. Dwa jego opowiadania – Królikarnia i Adwent – były nominowane do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Autor książki “Królikarnia”.
Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...