Recenzja książki "Weterani" Davida Webera

Autor: Miłosz Koziński Redaktor: Słowik

Dodane: 08-10-2009 13:06 ()


 Bliźniaki

 Gdy zobaczyłem okładkę tej książki, pomyślałem „O, przyszedł «Bolo!» do recenzji. Szkoda, że już kupiłem.” Chwilę potem zauważyłem jednak, że to nie wzmiankowany wyżej tom opowiadań, ale kolejna pozycja tego arcyciekawego cyklu. Twórczość Davida Webbera znam i cenię zarówno za niezwykły klimat, jak i za to, że jest w chwili obecnej bodaj najlepszym pisarzem reprezentującym mój ukochany nurt militarnego science fiction. Nikogo nie zdziwi więc fakt, że książkę pochłonąłem w tempie ekspresowym, co nie było wyzwaniem ze względu na jej objętość. Ale o tym później.

 

Pan samochodzik

A w zasadzie Pan Czołg. Głównym bohaterem opowieści jest wyposażony w szczytowe osiągnięcia z zakresu sztucznej inteligencji, najeżony bronią bojowy behemot o wdzięcznym imieniu Lazarus oraz jego pilot, kapitan Maneka Trevor, tytułowi weterani opisanej w zbiorze opowiadań „Bolo!” bitwy o Chartes. Postacie niemalże tragiczne, gdyż w tej nierównej walce stracili wszystkich towarzyszy broni i zmuszeni byli żyć ze słusznymi bądź nie wyrzutami sumienia. Czytając „Weteranów” śledzimy proces ich pogodzenia się z losem i stawiania pierwszych kroków w niezwykłej misji mającej na celu umożliwienie przetrwania rasy ludzkiej. Wspólna walka i poczucie obowiązku pozwala im w końcu przegnać demony przeszłości i odzyskać wewnętrzny spokój. Obserwowanie tego procesu sprawia czytelnikowi ogromną przyjemność i budzi szczere zainteresowanie losami ważącego 15 tysięcy ton czołgu i młodej, drobnej pani kapitan. Fakt, że Webber w powieści umieścił przedruk opisu bitwy z poprzedniej książki to miły dodatek dla tych, którzy nie mieli przyjemności zaznajomić się z wcześniejszą odsłoną serii. Autor opisuje targające bohaterami emocje w sposób tak sugestywny, że czytelnik zaczyna współczuć nawet maszynie, jaką jest Bolo Lazarus. Za kreację bohaterów należy się Davidowi Weberowi piątka.

 

Ekspresowa Matematyka

Mimo to nie bohaterowie są w tej powieści najważniejsi, ale otaczająca ich zewsząd wojenna zawierucha. Ludzie, którzy mieli okazję czytać serię „Honor Harrington”, bez trudu odnajdą się na polu bitwy wykreowanym przez autora. Szaleństwo i bitewny zgiełk Webber przeciwstawił chłodnemu i logicznemu umysłowi Maneki i Lazarusa połączonych w jedną potężną, niemal półboską istotę. Nieludzką precyzję Maneki/Lazarusa autor przedstawia w formie niejako matematycznego wykładu. Gdy zaczyna się bitwa, czytelnik zostaje wręcz zasypany cyframi i towarzyszącymi im informacjami. Chaos zostaje jednak uporządkowany w krótkich komentarzach Lazarusa, który niczym komputer (którym w pewnym sensie jest) podsumowuje dane i określa optymalne sposoby działania. Tej matematycznej, kontrolowanej lawinie towarzyszą barwne i dynamiczne opisy. Bitwom opisywanym przez obie strony konfliktu towarzyszy nieustanne napięcie utrzymujące czytelnika na krawędzi krzesła. Na drugiej szali autor stawia niemalże nabożny i zabobonny lęk tak zwanych Psowatych (głównych przeciwników rasy ludzkiej) przed potęgą i możliwościami Lazarusa. Co więcej, mimo iż obeznany z militariami odbiorca zdaje sobie sprawę, że pojazdy takie jak Bolo - kilkudziesięciu metrowe, których wagę liczy się w tysiącach ton, nie mające racji bytu ze względu na rozmiary, wagę i koszty -sprawiają wrażenie niezwykle wiarygodnych i realistycznych. Za realizm wydarzeń na polu walki i techniczną szczegółowość z jaką zostały oddane również należą się autorowi brawa.

 

Postbellum

Książka stanowi niemal spełnienie marzeń miłośnika militarnego SF. Dbałość, dynamika i szczegółowość z jaką David Webber opisuje zarówno same bitwy, jak i poprzedzające je okresy przygotowań, wojskowa terminologia i żołdacki żargon, intensywne emocje targające uczestnikami konfliktu oraz pomysłowość w kreowaniu gwałtownych i chaotycznych wydarzeń na polu bitwy sprawiają czytelnikowi niekłamaną przyjemność. Książka ta ma tylko jedną wadę. Jest stosunkowo krótka i choć wywołuje w czytelniku intensywne wrażenia, czuje się pewien niedosyt. Nie jest on wywołany niedbalstwem autora czy też literackimi niedociągnięciami, ale pragnieniem poznania dalszych losów bohaterów. Dlatego gdy tylko pojawi się kolejna pozycja z tej znakomitej serii z radością zanurzę się ponownie w niesamowitym świecie Jednostek Liniowych z rodziny Bolo.

 

korekta: Aspazja

 

 Tytuł: Weterani

Autor: David Weber

Tytuł oryginału: Old soldiers

Tłumaczenie: Jarosław Kotarski

Wydawnictwo: Rebis

Data wydania: 25 sierpnia 2009

ISBN: 978-83-7510-285-7

Oprawa: miękka

Format: 128 x 197 mm

Liczba stron: 276

Cena: 27,90 zł

Tom cyklu: 2 

 


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...