Grzegorz Rosiński na MFKiG
Dodane: 28-09-2009 14:22 ()
GRZEGORZ ROSIŃSKI NA MFKiG W ŁODZI
- Premiera: Ekskluzywna kolekcja komiksów Rosińskiego, pierwszy album: Skarga Utraconych Ziem
- Spotkania z publicznością
- Autografy
Kolekcja komiksów Rosińskiego
Skarga Utraconych Ziem
Scenariusz: Jean Dufaux
Rysunki: Grzegorz Rosiński
Przekład: Wojciech Birek
Oprawa: twarda
Objętość: 264 strony
Format: 215 x 290 mm
Cena: 99,00 zł
ISBN 978-83-237-3618-9
NOWA ekskluzywna kolekcja!
Skarga Utraconych Ziem to pierwszy tom w kolekcji komiksów najsłynniejszego polskiego rysownika, GRZEGORZA ROSIŃSKIEGO. Wewnątrz każdego albumu znajdą się dodatkowe ilustracje, ciekawostki i informacje o komiksie. Prawdziwą niespodzianką dla fanów jest szkic Grzegorza Rosińskiego dołączany do każdego albumu!
W ten sposób wielbiciele jego twórczości będą mogli zebrać całą kolekcję rysunków! Dla kolekcji została stworzona specjalna okładka. Projektem zajął się Piotr Rosiński.
W kolekcji ukażą się:
Szninkiel – grudzień 2009,
Zemsta hrabiego Skarbka – maj 2010
Western – październik 2010.
Skarga Utraconych Ziem to łączne wydanie czterech tomów serii: Sioban, Blackmore, Pani Gerfaut i Kyle z Klanach. Komiks jest klasyczną sagą fantasy. To przejmująca opowieść o losach księżniczki Sioban, zmagającej się z mroczną przeszłością, czarną magią i wrogami, którzy próbują zawładnąć jej królestwem. Akcja komiksu rozgrywa się w wyspowym kraju magii i rycerzy, Sudenne, przypominającym wczesnośredniowieczne państwa brytyjskich Celtów. Niegdyś panowali w nim królowie z prawowitej dynastii, ale od lat władza pozostaje w rękach maga-uzurpatora Bedlama. Sioban jest ostatnią przedstawicielką dawnego rodu królewskiego i na niej spoczywa odpowiedzialność odzyskania władzy.
GRZEGORZ ROSIŃSKI
Grzegorz Rosiński, twórca rysunków do serii Thorgal, urodził się w 1941 roku w Stalowej Woli. W trakcie stanu wojennego, wyemigrował do Belgii, by później razem z rodziną osiąść na stałe w Szwajcarii. Jest absolwentem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, a pracę w zawodzie rozpoczynał od tworzenia ilustracji do książek dla dzieci i projektowania okładek płytowych. Od dziecka szczególnie interesował się komiksem – zaczął je rysować jeszcze w Polsce, ale prawdziwa kariera czekała na niego w Belgii. W kraju znany był jako autor opowieści o funkcjonariuszu Milicji – kapitanie Żbiku oraz zeszytów z serii Historia Polski i Pilot śmigłowca. Był kierownikiem artystycznym legendarnego magazynu Relax.
W 1976 roku poznał belgijskiego pisarza i scenarzystę Jeana Van Hamme'a, z którym stworzył niezwykle popularny i odnoszący wiele sukcesów komiks pt. Thorgal. Pierwsze wyróżnienie – nagrodę Saint-Michel w kategorii „komiks roku” otrzymał za tę serię już w 1979 roku. W ciągu nastepnych lat posypały się kolejne wyróżnienia, m.in. Grand Prix Saint-Michel w 2004 r., Złoty Dzik (nagroda główna im. Alberta Uderzo
przyznawana za całokształt twórczości) w 2005 na festiwalu Komiksowym w Nimes, a także Krzyż Oficerski Orderu Polonia Restituta (2006).
Poza Thorgalem Grzegorz Rosiński tworzył rysunki do takich popularnych serii, jak: Yans (sc. Andrè-Paul Duchâteau), Skarga Utraconych Ziem (sc. Jean Dufaux, oraz albumów Szninkiel, Zemsta hrabiego Skarbka (sc. Yves Sente) i Western (sc. Jean Van Hamme).
SPOTKANIA Z GRZEGORZEM ROSIŃSKIM PODCZAS XX MFKiG W ŁODZI
SOBOTA, 2 października
17.00–18.00 Spotkanie z Grzegorzem Rosińskim duże kino ŁDK
- Autografy:
Sobota, 2 października
15.00–17.00 Grzegorz Rosiński Textilimpex
Niedziela, 3 października
13.15–14.30 Grzegorz Rosiński Textilimpex
Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...